Ege Haberleri

EGE

  Dünya sağlıkçılarından İzmir’e EXPO desteği

  Cihan DURAK / İZMİR, (DHA)
  20 Eylül 2013 - 01:20Son Güncelleme : 19 Eylül 2013 - 17:59

  İZMİR Valiliği, Dünya Sağlık Örgütü temsilcilerine EXPO 2020 resepsiyonu verdi.

  İzmir Arena’daki resepsiyona Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Bölge Ofisi Direktörü Zsuzsanna Jakab, Vali Mustafa Toprak, rektörleri, DSÖ temsilcileri katıldı.
  Yıldırım, İzmir’in EXPO 2020’yi kazanmasını gönülden istediğini belirtti, “İzmir EXPO yapılacak en iyi aday şehirdir. Çünkü insanlığın tarihinde sağlığın, sağlık ve tedavi ile ilgili en öncü çalışmaların başladığı şehir İzmirdir. Onun için İzmir EXPO’ya layık bir şehirdir. İzmir’in EXPO’ya seçilmesi için herşey düşünüldü. Sağlık bütün insanlar içindir. Yollar bütün medeniyetler içindir” diye konuştu.

  Onursal vatandaş
  DSÖ Avrupa Bölge Ofisi Direktörü Zsuzsanna Jakab, İzmir’de sıklıkla etkinlik düzenlediklerini belirtti, şunları söyledi:
  “İzmir’de çok yakında onursal vatandaş olarak ilan edileceğim herhalde. Sağlıklı şehirler ağının toplantısı için tekrar geleceğim. İzmir’in sağlık açısından önemi büyüktür. İzmir’in EXPO 2020 adaylığı için ürettiği ‘Herkes için sağlık’ cümlesi Dünya Sağlık Örgütü’nün sloganı olmuştur. İzmir kazanırsa dünyanın her bölgesindeki sağlık gelişimine katkıda bulunacaktır. DSÖ bu girişimi teknik ve her açıdan destekleyecektir.”
  Vali Toprak ise sağlığın herkes için önemli olduğu için kentin bu temayı seçtiğini söyledi, “Türkiye sağlık alanıdaki bu deneyim ve vizyonunu diğer ülkelerle de paylaşmak istemektedir. EXPO’ya en az 120 ülkenin katılım sağlaması beklenmektedir. Ayrıca 35 milyon ziyaretçi beklenmektedir. İzmir’in EXPO alanı Avrupa’nın en büyük yeşil alanı olacaktır. Bize destek olmanızı diliyoruz” diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı