« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Dünya rekortmenini acemiye emanet ettik

Milli atletimize ocak ayından bu yana idman yaptıran Hırvat spor adamı, Sırbistan’da hızlandırılmış kursa katılarak sertifika aldı. Hırvat ve Sırp Atletizm Federasyonları, “Boriç’in bizde antrenörlük kaydı yok” dediler.

Celal DEMİRBİLEK
SON GÜNCELLEME

OLACAK şey değil... Dünya rekortmeni, Olimpiyat ikincisi milli atletimiz Elvan Abeylegesse’yi 2 aylık acemi bir antrenöre teslim ettik. Hürriyet, kendi ülkesi Hırvatistan ve sertifikayı aldığı Sırbistan’da bile antrenörlük kaydı olmayan Nikola Davorin Boriç’in izini sürdü ve bakın nelere ulaştı...
Elvan’a antrenör arayan ENKA Kulübü, ocak ayında Nikola Davorin Boriç ismi üzerinde mutabakata varır. Etiyopyalı sporcuları çalıştırdığı bilinen Boriç için Elvan’ın da onayı alınır ve kısa sürede anlaşmaya varılır. Ancak ortada bir sorun vardır. Boriç’in antrenörlük diploması yoktur. Bu sorun da kısa sürede çözülür. Nasıl mı?
Sırbistan’a bağlı özerk bir bölge olan Vojvodina’nın Novi Sad şehrindeki Provincial Institute Of Sport’un hızlandırılmış kursuna katılan 34 yaşındaki Hırvat spor adamı, 18 Mart 2010’da antrenörlük sertifikasını alır ve vakit geçirmeden diplomasını Türkiye Atletizm Federasyonu’na gönderir. İşin ilginç yanı, Boriç’in Elvan’ın antrenörlüğüne geçiş tarihi de aynıdır.
Triatlon antrenörü mü?
Hırvatistan Atletizm Federasyonu sözcüsü Tina, “Nikola Boriç isimli kişinin federasyonumuzda antrenör kayıtları bulunmamaktadır. Kendisinin bir triatlon antrenörü olduğunu biliyoruz. Nikola bizim federasyonumuzda antrenör olarak hiç çalışmadı” diyor. Sertifikanın altında hiçbir diplomada olmayan “Sırbistan dışında da geçerlidir” notunun düşülmesi kafalarda soru işaretleri bırakır.
Boriç’in bir kondisyoner ve triatlon antrenörü olduğu iddia edilirken Atletizm Federasyonu Başkanı Mehmet Terzi, Hürriyet’e diplomanın denkliğinin araştırıldığını söyledi.

ENKA: Elvan onay verdi biz de anlaştık/images/100/0x0/55ea60c0f018fbb8f87c0a46

ENKA Kulübü Başkanı Alparslan Tansu, Hırvat antrenör Nikola Davorin Boriç’le Elvan’ın onayını aldıktan sonra anlaşmaya vardıklarını söyledi. Tansu, “Bu antrenörün ismi bize söylendi. Biz de başarılarını sorduk, rekortmen atlet yetiştirdiğini öğrendik. Nikola o sırada Etiyopya’daydı. Programı gereği Elvan da oradaydı. Biz de Elvan’a bu antrenörün ismini verdik. ‘Beğenirsen, gözün tutarsa bize bildir’ dedik. Elvan bize olumlu görüşlerini bildirince İstanbul’da görüştük. Ekrem Ay, Nikola’nın ülkesi Hırvatistan’a gitti. 19 Şubat tarihinde Birleşik Arap Emirlikleri’nde bir yarış vardı. Elvan’ı, ocak ayından yarış gününe kadar çalıştırdı. Yarıştan da iyi sonuç alınınca sertifikalarını istedik” dedi.

Boriç için ne dediler?

O diplomayı 1,5 ayda aldı

SIRBİSTAN’a bağlı özerk bir bölge olan Vojvodina’nın Novi Sad kentindeki “Pokrajinski zavod sa sport”  Enstitüsü’nün görevlisi Vojin Yovançevic, “Bizim eğitim verdiğimiz yer bir yüksek okul değil,  enstitüdür. Bu diploma 1.5 aylık bir eğitimden sonra veriliyor. Enstitümüzün verdiği bu diplomayı AB ülkeleri kabul etmiyor. Ancak bazı ülkelerde geçtiğini biliyoruz. Kursiyerimiz Nikola Davorin Boriç bizim kursumuza katılıp 4.30 not ortalaması ile bu sertifikayı almıştır” dedi.

Sırbistan’da lisans almadan çalışamaz

SIRBİSTAN Atletizm Federasyonu Genel Sekreteri Slobodan Brankoviç, Vojvodina’daki enstitünün verdiği diplomaların ülkelerinde geçerli olmadığını söyledi. Brankoviç, “Nikola Boriç bizde kayıtlı bir antrenör değildir. Elinde bu tür bir belge ile bana gelen bir antrenöre ben görev vermem. Bu tür kişilerin Sırbistan’da çalışabilmesi için federasyonun lisans vermesi gerekir. Lisans alabilmesi için de yeterliliği olması gerekir. Bu diploma ile Sırbistan’da kimse çalışamaz” dedi.

Vojvodina neresi?

Sırbistan’a bağlı özerk bir bölge

VOJVODİNA, Sırbistan devleti sınırları içinde kalan Macaristan, Hırvatistan ve Romanya ile komşu özerk bir bölge. 2 milyon nüfusu olan Vojvodina’nın başkenti 300 bin nüfuslu Novi Sad. Bölgede Sırpça, Macarca, Romence, Hırvatca ve Slovakça konuşuluyor.

Elvan 11 yılda 4 antrenörle çalıştı

1999 Mayıs ayında Etiyopya’dan ülkemize gelen Elvan Abeylegesse, Türkiye’de önce Anatoly Bichkov ile iki aylık bir çalışma yaptı. Daha sonra altın yıllarını yaşadığı, dünya rekorunu kırdığı Ertan Hatipoğlu ile 7 yıl çalıştı. Anatoly Bichkov, 2007-2008 yılları arasında Elvan’ın ikinci kez antrenörlüğünü yaptı.
Pekin Olimpiyatları’nda 5 bin ve 10 bin metrede gümüş madalyanın sahibi oldu. 2009 yılında Elvan’ın antrenörü Ukraynalı Mikolai Kolediev oldu ancak başarısız bir yılı geride bıraktı. Milli atleti şu anda Hırvat Nikola Boriç çalıştırıyor.

Elvan Abeylegesse’nin başarıları

2000: İsviçre Avrupa Kros şampiyonu
2001: Tunus Akdeniz Oyunları 10.000 m bronz madalya
2001: Grosetto Avrupa Gençler 3000 m ve 5000 m şampiyonu
2003-2004: Monaco Grand Prix finali 5000 m birincisi
2004: Hırvatistan Avrupa Kros ikincisi
2004 Bergen Golden Leauge 5000 metrede Dünya rekoru kırdı.
2005 Dublin Avrupa Kros ikincisi
2006 Göteborg Avrupa Şampiyonası: 10.000 m bronz madalya
2007 Osaka Dünya Şampiyonası: 10.000 m Gümüş madalya
2008 Pekin Olimpiyatları: 5000 ve 10.000 m Gümüş madalya
2009 Pescara Akdeniz Oyunları: 10.000m altın madalya


Bunları da Beğenebilirsiniz