ANTALYA HABERLERİ

"Dünya Rehberler Günü"

AA / Gülsem Adam
20.02.2015 - 16:28Son Güncelleme :

- ARO Başkanı Uysal: - "Antalya turizmini 2015 yılında zorlu bir sınav bekliyor"

AA / Gülsem Adam

ANTALYA (AA) - Antalya Rehberler Odası (ARO) Başkanı Hasan Uysal, komşu ülkelerde yaşanan savaşlar ve ekonomik krizler nedeniyle Antalya turizmini 2015 yılında "zorlu bir sınavın" beklediğini söyledi.

Akdeniz Üniversitesi Turizm Fakültesinde, "21 Şubat Dünya Rehberler Günü" dolayısıyla düzenlenen panelde konuşan ARO Başkanı Uysal, Türkiye'nin içinde bulunduğu coğrafyada yaşanan savaşlar ve Rusya'daki ekonomik krizin, turizm sezonunda olumsuzluklara neden olacağını savundu. Uysal, "Antalya turizmini 2015 yılında zorlu bir sınav bekliyor" dedi.

Antalya'da turizm sektöründe çalışma şartlarının zorlaştığının altını çizen Uysal, meslek kuruluşları olarak öncelikli hedeflerinin, turizm sektöründe yaşanan olumsuzları çözmek olduğunu vurguladı.

Turizm sektöründe yüzbinlerce insanın çalıştığını ifade eden Uysal, "Artık klasik turizm anlayışından çıkarak yeni alternatif turizm çeşitleri ortaya koymak gerekir. Biz meslek kuruluşları ve turizm sektöründe çalışanlar olarak, ülke turizminin daha verimli hale getirilmesi için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz" dedi.

Antalya'nın tanıtımı için, EXPO 2016'nın tarihi bir fırsat olduğuna işaret eden Uysal, tanıtım için odaya bağlı 700 rehberin hizmet vermeye hazır olduğunun altını çizdi. Uysal, bu yıl gelecek turistlere EXPO 2016 Antalya hakkında da bilgi vermek istediklerini belirterek, "Böylece 2015 yılının turizm kayıpları, gelecek sene EXPO 2016 ile telafi edilebilir" diye konuştu.

EXPO 2016 Danışmanı Velit Özdemir de EXPO 2016 Antalya için "Çiçek ve Çocuk" temasını öne çıkardıklarını hatırlattı. EXPO ile gelecek nesillere kalıcı bir eser bırakmaya çalıştıklarını belirten Özdemir, EXPO 2016'yı en iyi şekilde pazarlamak için turist rehberlerine ihtiyaç duyduklarını kaydetti.

EXPO 2016 için Antalya'ya 8 milyon turistin gelmesini beklediklerini ifade eden Özdemir, "Alanı bir kere gezen turistten değil, 3-4 defa gezecek 8 milyon turistten söz ediyoruz. Bunun için rehber arkadaşlarımıza çok büyük işler düşüyor" dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden "Dünya Rehberler Günü" hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 20 Şubat 2015 tarihinde saat 16 28’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça "Dünya Rehberler Günü" haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

26 Şubat 2018, Pazartesi
 • İmsak
  06:07
 • Guneş
  07:26
 • Öğle
  13:16
 • İkindi
  16:24
 • Akşam
  18:55
 • Yatsı
  20:09
Sayfa Başı