Dünya piyasaları ’domuz gribi’nde ’bekle-gör’e geçti

Hürriyet Haber
30.04.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

Küresel ekonomiye 3 trilyon dolar fatura çıkarması beklenen ’domuz gribi’ salgını korkularıyla ilgili olarak ’bekle gör taktiği’ uygulayan yatırımcılar sayesinde Asya ve Avrupa’da borsalar dünü yükselişle kapadı.

Piyasaların Meksika’dan önce ABD sonra Avrupa’ya yayılan domuz gribi salgını konusunda paniğe kapılmak yerine dikkatli davranma eğiliminde olması dünyanın önge gelen borsalarına olumlu yansıdı. Salgının ne derece kötü sonuçlar doğurabileceği konusunda henüz kesin göstergeler olmadığı için yatırımcıların yeni pozisyon almak konusunda isteksiz davrandığı belirtildi. Ayrıca küresel ekonomi açısından ikinci çeyrek sonuçlarının ilk çeyreğe göre daha iyi olacağı beklentileri de borsalardaki yükselişte etkili oldu. Buna göre, Güney Kore borsasında Kospi endeksi yüzde 2.3, Hong Kong borsasında Hang Seng endeksi yüzde 1.8 ve Şanghay borsası yüzde 1.5 yükseldi. Singapur, Hindistan ve Tayvan’da da borsalar değer kazandı. Avrupa’da FTSE 100 Endeksi yüzde 1.24, Almanya’da DAX Endeksi yüzde 0.73, Fransa’da CAC Endeksi de yüzde 1.06 yükseldi. Brüksel’de borsa yüzde 1.54, Madrid’de yüzde 1.73 çıktı. Öte yandan, uluslararası piyasalarda petrol fiyatları da dün 50 doların üzerine çıktı.

ABD 1.5 milyar dolar harcayacak

ABD
Başkanı Barack Obama, domuz gribinin ülkede çok ciddi bir durum yarattığını belirterek, "Federal hükümet virüsün etkilerini kontrol altına almak için gerekli olan herşeyi yapmaya hazırdır" dedi. Obama, Kongre’den domuz giribi salgın tehlikesi için 1.5 milyar dolarlık acil kaynak talebinde bulundu.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı