"Doğan Hızlan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Doğan Hızlan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Doğan Hızlan

Dünya Öykü Gününüz kutlu olsun

BUGÜN Dünya Öykü Günü.İzmir Konak Belediyesi’nin düzenlediği 5. İzmir Öykü Günleri, 11 Şubat 2006’da Alsancak Kültür Merkezi’nde saat 13.00’te başladı, bugün saat 18.45’te de bitiyor.

İmge Öyküler Dergisi, İstanbul Fransız Kültür Merkezi, Edebiyatçılar Derneği, İmge Kitabevi’nin birlikte düzenledikleri Dünya Öykü Günü de bugün saat 19.00’da Fransız Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

İzmir Öykü Günleri’nin bu yılki Onur Konuğu, Adnan Özyalçıner’di.

Ayrıca Özyalçıner, bugün İzmir’de; Tarık Dursun K.’nın yazdığı Dünya Öykü Bildirisi’ni okuyacak.

Bildiriden bir bölümü aldım yazıma:

"Hikáye denince nedir aklınıza gelen? Yine hikáye değil mi? Bugün dünyamızda yaşayan ne kadar insan varsa, (yani milyarlarca insan) bir o kadar da hikáye yaşıyor, birbirine hikáye anlatıyor.

Bana sorarsanız, hikáyede anlatılan bir ’an’dır, bir anıdır, bir hayat gözlemidir. Çünkü kısa hikáye; yaşantıları, yaşanan anları verir okura. İçinde düşler de vardır, düşlemeler de.

İnsana hayatı boyunca; sevincine, kaygısına, sevgisine, düşmanlığına, ezilmesine ve ezdirmesine, hak yemişliğine ve haksızlığa uğramışlığına, mutluluğuna ve mutsuzluğuna hikáye kadar tanıklık etmiş bir edebiyat türü daha yoktur."


1950 Kuşağı’nın önemli adlarından Adnan Özyalçıner, öykülerinde kenar semtlerin insanlarının iç dünyasını, yaşam gerçeğini içinden gelen, tanıklığın verdiği dinamizmle işledi.

Kitapları, Türkiye’nin seçkin edebiyat ödüllerinden hemen hemen hepsini kazandı.

Yoksul insanların dünyasının zenginliği, unutulmuşluğu ama direnci, onun öykülerinin özgün yanıdır.

Kendisi de iyi bir öykü yazarı olan Erdal Öz, kuşakdaşı Adnan Özyalçıner’in ilk kitabı Panayır üzerine şunları yazmış:

"Ayrıntı çok önemli Özyalçıner’de. Bunu çok iyi biliyor. Başarısı da buradan geliyor bence."

* * *

İSTANBUL
’daki Dünya Öykü Günü toplantısında da; önce Tarık Dursun K.’nın bildirisi okunacak.

İstanbul’da da İzmir’de olduğu gibi, geçen yıl yitirdiğimiz öykücüler; Salim Şengil, Vüs’at O. Bener, Sulhi Dölek anılacak, hakkında konuşmalar yapılacak.

Nazım Timuroğlu’nun üç saydam gösterisi, üç sanatçıya eşlik edecek: Nezihe Meriç’in kendi sesinden, "...yanmışım dumanım tüter" öyküsüne; Sait Faik 100 Yaşında metninin okunmasına, Beckett 100 Yaşında uluslararası anma çerçevesindeki etkinliğe.

Bu günde de; öykü ve öykü yazarlığı üzerine örnekler ve konuşmalar dinleyeceksiniz.

* * *

YARIN,
öykü dergilerinden söz edeceğim.

Bugün Sevgililer Günü ile Dünya Öykü Günü buluştu. Hoş bir rastlantı.

Sevgilinize güzel bir öykü kitabı armağan edebilirsiniz.

Ticari kaygılarla Sevgililer Günü sömürüsü amacıyla piyasayı dolduran kitaplardan uzak durun.
X