Gündem Haberleri, Son Dakika, Haberler

GÜNDEM

  Dünya Öcalan'ın konuşmasını böyle gördü

  22 Mart 2013 - 00:00Son Güncelleme : 22 Mart 2013 - 01:54

  PKK lideri Abdullah Öcalan'ın bugün Diyarbakır'daki Nevruz kutlamaları sırasında okunan mesajı tüm dünya basınının gündemi oldu.

  Haber ajansları Öcalan'ın BDP'li milletvekilleri tarafından dünyaya duyurulan sözlerini "Flaş" koduyla geçerken, BBC, Guardian, El Cezire gibi birçok televizyon ve gazetenin internet sitesinde de haber ilk sıralarda yer aldı.

  Dünya Öcalanın konuşmasını böyle gördü İŞTE ÖCALAN'IN MESAJI

  BBC World kanalı ayrıca tüm gün İstanbul'dan ve Londra'dan canlı bağlantılar ve yorumlarla Türkiye'deki gelişmeleri seyircilere aktardı. CNN televizyonu da yıllardır Türkiye'de yaşayan gazeteci Andrew Finkel'a bağlanarak, yaşaşanlarla ilgili yorumlarını aktardı.

  Dünya Öcalanın konuşmasını böyle gördü

  YABANCI AJANSLAR KUTLAMALARI BU FOTOĞRAFLARLA GEÇTİ

  Dünya Öcalanın konuşmasını böyle gördü DİYARBAKIR'DA LAZCA ŞARKI SÜRPRİZİ

  BBC: Türkiye'nin Kürtleri - PKK lideri Öcalan'dan ateşkes çağrısı
  Türkiye'de savaşan Kürt isyancıların hapisteki lideri Abdullah Öcalan, yıllar süren savaşın ardından ateşkes çağrısı yaptı. Öcalan Diyarbakır'da okunan yeni yıl mesajında ayrıca savaşçılarından Türkiye'den çekilmelerini istedi. Hürriyet gazetesinin aktardığına göre, Öcalan, "Bugün milyonlarca kişinin gözü önünde yeni bir süreç başlatıyorum. Demokratik haklar, özgürlük ve eşitlik dönemi başlıyor. Gelin silahları susturalım. Türk ve Kürt halklarının kanları artık dökülmesin" dedi.

  El Cezire: PKK lideri ateşkes çağrısı yaptı
  Hapisteki Abdullah Öcalan'ın deklarasyonu, 30 yıl süren ve yaklaşık 40 bin kişinin canına mâl olan sorunun çözümüne dair umutları artırdı.

  Guardian: Kürt lider Abdullah Öcalan Türkiye'yle ateşkes ilan etti
  PKK lideri 30 yıllık Kürt savaşını sona erdirmek için tarihi bir jest yaptı, "silah sorununu bir can daha kaybetmeden çözme" ihtiyacına vurgu yaptı.

  Guardian'a konuşan Kürt sorunu tarihçisi Mesut Yeğen, "PKK'nın yeni anayasa ilan edilmeden tüm savaşçılarını çekmemesi, anayasa değişiklikleriyle ilgili müzakerelerde ellerindeki kozu kaybetmek istemedikleri anlamına geliyor. Ancak hükümet bu koşulu kabul etmiş gibi görünüyor" dedi.

  AFP: Hapisteki Kürt isyancı lider "Silah değil siyaset zamanı" dedi
  Ateşkes çağrısı yapan Abdulah Öcalan, Türkiye'nin yeni bir çağa girdiğini söyledi.

  AFP - ANALİZ: Kürt barışı Erdoğan'ı "Türkiye'nin Lincoln'ü" yapabilir
  Uzmanlara göre, Türkiye'nin Kürt isyancılarla barış sağlanması için yaptığı son girişimin neticesi, bu çabalara öncülük eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı Türkiye'nin Abraham Lincoln'ü de yapabilir tüm itibarını kaybetmesine de neden olabilir.

  Hurriyet Daily News Genel Yayın Yönetmeni Murat Yetkin, geçtiğimiz ay yayımlanan bir makalesinde, Türkiye'nin kökleşmiş Kürt sorununun çözülmesi halinde Erdoğan'ın isminin tarihe yazılabileceğini belirtmişti.

  Yetkin, "Kürt sorununu çözüme çevirirse, Erdoğan Türkiye'nin Lincoln'ü olabilir" diye yazmıştı.

  Associated Press: Kürt isyancı lider Türkiye'yle barış girişimleri kapsamında ateşkes ilan etti
  Öcalan ateşkes çağrısında bulundu. Bu dünyanın en kanlı isyanlarından birinin sona erdirilmesi yönünde atılan önemli bir adım.

  İSVEÇ BASINI
  İsveç basını ise terör örgütü PKK'nın silah bırakmasıyla ilgili haberlerinde ajanslardan alıntı yaparak, “Öcalan, ateşkesi açıkladı” başlığını kullandı.

  İsveç'in Türkiye Başkonsolosu İngmar Karlsson'un yorumlarına da yer verilen haberlerde, Karlsson'un "barış sürecini sabote etmeye çalışacak güçlerin var olacağı" ve "Suriyeli iktidar güçlerinin, Türkiye'de milliyetçiler ile işbirliği yaparak, barış sürecini baltalamak için girişimlerde bulunulabileceği" şeklindeki iddiaları yer aldı.

  Etiketler:
  Okuyucu Yorumları { Toplam 157 Yorum }
  • Didem Duman 22.3.2013 16:19:42
   Savaş mı ne savaşı? Barış mı ne barışı? Aralarında savaş olan iki iki farklı etnik kimlik yıllarca nasıl içli dışlı yaşadı o zaman? Savaşta böyle mi olur?
  • enis basbug 22.3.2013 07:45:11
   bu baris olayi eger sonradan eger bir aksilik cikarda bozulmassaTurkiyenin onu acildi.hayirli olsun
  • becko 91 22.3.2013 00:39:11
   Keşke bunların hepsi bir kabus olsa ve uyandığımızda hepsini unutsak
  • becko 91 22.3.2013 00:38:11
   Keşke bunların hepsi sadece bir kabus olsa ve uyanıp hepsini unutsak
  • Alper Arıkan 22.3.2013 00:09:20
   Binlerce insanı katleden bir terör örgütünün sözde bayrağıyla, teröristlerin posterleriyle meydana inen terör sempatizanlarına karşı sağduyulu olmamızı isteyen insanlarla karşı karşıyayız!
  • Nejat Özhan OLGUN 21.3.2013 23:13:59
   ya bu kadar vatan evladı bu manzaralar olsun diye mi şehit oldu şimdi ? bu hale getirenler bu hale getirenlere oy verenler hadi vatan sevgisini zaten geçtiniz peki bu şehitler demi sizlerin vicdanını sızlatmıyor ??
  Sayfa Başı
  Haberlerkerimcan durmaz kimdirişte benim stilimkısmetse olursibel akbulutkısmetse olur sibelsibel akbulut kimdirkara sevda