"Gila Benmayor" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Gila Benmayor" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Gila Benmayor

Dünya Neleri Konuşuyor

Gila BENMAYOR

Komünizm canlanıyor mu?

Birleşmiş Milletler bir kalkınma raporu yazdı ortalık karıştı. Mesele şu: Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı'nın hafta başında yayınladığı 260 sayfalı raporunda ‘‘globalleşmeyle zengin daha zengin, yoksul daha yoksul oldu’’ değerlendirmesini yapması ABD'de bazı çevreleri kızdırdı. Bu arada küçük bir parantez, Mina Urgan BM'nin raporunda çok önce ‘‘Globalleşmenin bir palavra olduğunu ve globalleşmede ancak büyük kapitalistlerin yönettikleri büyük şirkmetlerin paralarının birleştiğini, insanların birbirlerine büsbütün düşman olduklarını’’ tespit etmişti. (Bir Dinozorun Anıları, S.250)

BM raporuna dönersek tabii iş geldi komünizme dayandı.

New York Post Gazetesi baş makalesinde, ‘‘Birleşmiş Milletler acaba komünizmi mi canlandırmaya çalışıyor’’ sorusunu attı ortaya. Örgütü komünistlikle suçlamakla kalmayıp ‘‘Rapora bakılırsa dünyanın en büyük ekonomik sorunu piyasaların son derece iyi çalışmasıymış’’ diye dalgasını da geçti.

Bütçesindeki delikleri kapatmak için Amerikan yönetimiyle iyi geçinmek zorunda olan BM suçlama karşısında ezildi, büzüldü. Sözcü Manuel de Almeida e Silva ''Vallahi komünizmi canlandırmak gibi bir politikamız yok. İddialar gerçek dışı'' diye bir açıklamada bulunmak zorunda kaldı.

Dünyanın en zengin üç kişisinin servetlerinin, yeryüzünün en az gelişmiş 35 ülkesinin toplam milli gelirlerinin üzerinde olduğunu kanıtlayan raporun koparttığı fırtına bununla kalsa iyi.

Kalkınma Raporu bir de ‘‘e-postadan vergi alınsın? alınmasın mı?’’ tartışmasını başlattı.

Raporu kaleme alan Sakiko Fukuda-Parra'ya göre, İnternet insanların hayatlarında neredeyse su kadar önemli. Yalnız, pek iyi bildiğimiz bir ‘‘İnsanlar eşit değil’’ gerçeği maalesef burada da karşımıza çıkıyor. Hele hele İnternet karşısında hiç eşit değil. Çünkü rapora göre, bilişim teknolojisinin zengin ülkelerin tekelinde olması yoksulları uluslararası toplumdan daha da fazla uzaklaştırıyor.

Ortadaki haksızlığı gidermek için Bayan Sakiko Fukuda-Parr'ın aklına ‘‘e-posta vergisi’’ almak gelmiş.

Vergi küçücük bir rakam.

Her yüz mesajda bir 0.01 dolar yani 4 bin lira gibi birşey.

Sakika Fukuda-Parr'ın hesaplarına göre, 1999 yılında toplanacak ‘‘e-posta vergisi’’ 140 milyar dolarlık bir gelir sağlayacak. Bu para da yoksul ülkelerin İnternet'ten yararlanmaları için kullanılacak.

Öneri, mantıklı olmasına son derece mantıklı ama ABD'den itirazlar çıktı bile. Cumhuriyetçi Parti, Teksas milletvekili Dick Armey ‘‘Amerikan halkının cebinden çıkan vergiler, BM'nin dünyayı yeniden düzenleme projelerinde kullanılamaz’’ diye kestirip attı.

BM yine savunmaya geçti.

Raporu Bayan Sakiko Fukuda-Parr'a ısmarlayan BM Kalkınma Programı önceki gün yayınladığı bildirisinde ‘‘e-posta vergisini ne savunuyoruz, ne de destekliyoruz’’ dedi. Yoksul ülkelerin İnternet'ten yararlanma hayalleri de böylece başka bir bahara kaldı.

X