Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Dünya müzelerinde sahte eser paniği

  Hürriyet Haber
  12 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 12 Aralık 2000 - 00:01

  Türkiye ve İran'da yapılan çeşitli arkeolojik kazılara katılan arkeolog Oscar White Muscarella'ya göre, Paris'teki Louvre Müzesi'nden New York'taki Metropolitan Müzesi'ne kadar dünyanın önde gelen müzeleri sahte eser ve kalıntılarla dolu. Bulgularını bir kitapta derleyen Muscarella, şimdiye kadar 1250 sahte parça belirlemiş...

  Muscarella'nın ‘The Lia Became Great: The Forgery of Ancient Near Eastern Cultures’ (Yalan büyüdü: Eski Yakın Doğu Kültürleri'nin Sahtekarlığı) adlı kitabı Hollanda'da yayımlandı. Oxford'taki laboratuarlarına yaşlarının belirlenmesi için gönderilen tarihi parçaların yaklaşık % 40'nın yeni olduğunu belirten Muscarella, müzayede evlerinden alıcı bulan sahte parçaların da hiç şüphe çekmeden el değiştirdiğini söylüyor.

  Muscarella, müzelerde kendisinin bildiği yaklaşık 1250 parça bulunduğunu, ancak bunun buzdağının ucu sayılabileceğini, söylüyor.

  Her yıl piyasaya 25 bin sahte tarihi kalıntının girdiğini öne sürüyor. Muscaralla'ya göre British Museum'da 16, Ashmoleon Koleksiyonu'nda 21, Glasgow'daki Burrell Koleksiyonu'nda 12 sahte parça var.

  Sadece İngiltere değil, dünyanın diğer önde gelen müzelerinde de sahte parçalar bulunuyor. Louvre Müzesi'nde 37 sahte parça mevcut.

  Mesela, Paris Metrosu'nda müzenin tanıtımı için kullanılan Asurlular dönemine ait mermer heykel başının da müzede yer alan sahte tarihi parçalardan biri olduğu iddia ediliyor. New York'taki Metropolitan Müzesi de 45 sahte esere ev sahipliği yapıyor. Hatta iddiaya göre, müzenin tanıtımı için basılan broşürlerin üzerindeki harp sanatçısına ait taş figür bile sahte.

  Oscar White Muscarella'ya göre, sadece ünlü müzelerde değil, Amsterdam'dan Berlin'e, Kopenhag'tan Cenevre'ye, Brüksel'den Prag'a kadar pekçok müzede sahte tarihi parçalar sergileniyor.

  Sahte parçalar, Kudüs, Tahran ve Japonya gibi yerlerden dünyaya yayılıyor.

  Arkeolog, bazı müze görevlilerinin, sanat danışmanlarının sahtekarlığın farkında olduklarını, ancak bağışı yapan zengin hayırseverleri zor durumda bırakmamak, çatışmaya girmemek için suskunluğu tercih ettiklerini söylüyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı