Dünya Haberleri

  Dünya, Mısır’ın tarihinin çözülüşüne tanıklık ediyor

  Tolga TANIŞ / WASHINGTON
  11.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Mısır’daki olaylara karşı sergilediği tavrı başından beri tartışma konusu olan ABD, dün de meseleye temkinli yaklaşmayı sürdürdü.

  Beyaz Saray Sözcüsü Robert Gibbs’in “kaygan durum” diye nitelediği gelişmeler hakkında, ABD Başkanı Barack Obama da, dünyanın Mısır’da tarihin çözülüşüne tanıklık ettiğini söyledi.
  3. haftasına giren gösterilerde Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek’in halen görevinin başında olması nedeniyle Washington’da herkes gelişmelere temkinli yaklaşıyordu. İlk işaret, sabah saatlerinde CIA Başkanı Leon Panetta’dan geldi. Başlayan olayları önceden tahmin edememekle suçlanan CIA, Başkan Panetta kanalıyla perşembe günü ABD Kongresi’nde Mübarek’in büyük ihtimalle görevinden ayrılacağını açıkladı.
  Beyaz Saray, Panetta’nın açıklamasına rağmen konuya bir süre daha muğlak yaklaşmayı sürdürdü.
  Herkesin Mübarek’in yapacağı açıklamaya kilitlendiği, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın da günlük brifingi ertelediği sırada ise ABD Başkanı Obama, Michigan’da konuyla ilişkin değerlendirmesini yaptı. Ve konuşmasında “Dönüşüm anı yaşanıyor çünkü Mısır halkı değişim istiyor” dedi. Ardından, daha önce yaptığı konuşmalarda olduğu gibi ABD’nin Mısır’da demokrasiye düzenli ve gerçek bir geçiş arzusunda olduğunu yineledi.

   

  MÜBAREK BÖYLE KURTULMUŞTU / WEB TV               

  BİR YANDA HAYAL KIRIKLIĞI BİR YANDA ÖFKE / FOTO GALERİ     

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı