Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Dünya mirası vuruldu

  Sebati KARAKURT
  11 Ağustos 2012 - 00:00Son Güncelleme : 11 Ağustos 2012 - 11:13

  Halep’in stratejik mahallesi Selahaddin’i ele geçiren Esad güçleri Dünya Mirası Listesi’ndeki tarihi Halep Kalesi’ni bile bombaladı. Kalenin girişi hasar gördü. Direnişçiler Halep’in kuzeyini büyük ölçüde kontrol ediyor.

  SURİYE’nin en büyük ikinci kenti ve ticaret merkezi Halep’teki iç savaş kural tanımaz boyuta ulaştı. Üç gündür stratejik önemi yüksek olan Selahaddin’i kaptırmamaya çalışan Esad güçlerinin yoğun top atışı Halep’in tarihi kalesine zarar verdi. Dünyanın en büyük kalelerinden biri olarak kabul edilen ve 26 yıldır BM Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) “Dünya Mirası Listesi”nde yer alan kalenin girişi hasar gördü.Muhalif Suriye Ulusal Konseyi, “Eylemciler ve arkeolojik kurumlar tarafından çekilen fotoğraflar Halep Kalesi’nin hasar gördüğünü gösteriyor” açıklamasını yaptı. Kale kapısının tam önüne düşen top
  mermilerinin kalenin adının yazılı olduğu mermer levhanın kırılmasına sebep olduğu belirtildi. Muhaliflere göre bu tür top mermisine sadece Esad güçleri sahip. Muhalifler UNESCO’yu harekete geçmeye çağırdı. UNESCO listesinde kale “olağanüstü evrensel değer” diye niteleniyor.

  Selahaddin savaşı

  Bu arada Suriyeli isyancılar önceki gün terk etmek zorunda kaldıkları Selahaddin’i yeniden ele geçirmek için yemin etti. Dün yine Selahaddin mahallesinin dışında çatışmalar devam etti. Esad’ın başmüttefiki İran’ın Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi, önceki gün Tahran’da düzenlenen uluslararası istişare toplantısının sonunda Suriye muhalefetinin önemli bir bölümünün Şam ile Tahran’da önkoşulsuz görüşme yapmayı kabul ettiğini iddia etti. Suriye muhalefeti bu açıklamayı teyit etmedi.

  İngiltere’den yardım

  Öte yandan İngiltere Suriyeli muhalif savaşçılar için keseyi açtı. Dışişleri Bakanı William Hague, Özgür Suriye Ordusu’na tahsis edilmek üzere, zırh, iletişim donanımı ve tıbbi ihtiyaçların finanse edilmesi için yaklaşık 8 milyon dolarlık ek yardım tahsis ettiklerini açıkladı. Ancak yardım, silah yardımı yapılmasını öngörmüyor. 

  Lübnan savaşını çözen Brahimi Suriye için aday/images/100/0x0/55eaf2fff018fbb8f8a1193a

  BM’deki diplomatlar, eski Cezayir Dışişleri Bakanı ve uzun süre BM’de görev yapan Lahdar Brahimi’nin, Kofi Annan’ın yerine BM’nin Suriye özel temsilciliğine getirilebilecek en güçlü aday olduğunu söylediler. Brahimi, Arap Birliği temsilciliği görevindeyken Lübnan’daki iç savaşın sona erdirilmesi yönündeki müzakerelerde önemli rol oynamıştı. Cezayir’de 1991-93 yıllarında dışişleri bakanlığı görevini yürüten 78 yaşındaki Brahimi, 1994’den 2005 yılında emekli olana kadar BM’de Haiti, Afganistan ve Irak temsilciliği gibi çeşitli üst düzey görevler yaptı. Brahimi, aralarında Nelson Mandela’nın bulunduğu, dünya barışı için çalışan dünya liderlerinden oluşan “Elders” (Akil Adamlar) grubunun üyesi. Ayrıca BM’nin Güney Afrika özel temsilcisi olarak Mandela’yı iktidara getiren demokratik seçimlerin gözlemlenmesine yardım etti. Brahimi, 11 Eylül saldırılarından önce ve ABD’nin liderliğindeki koalisyon güçlerinin Taliban yönetimini devirmesinden sonra BM’nin Afganistan elçisiydi.


  Halep’in kuzeyi direnişçi kontrolünde/images/100/0x0/55eaf2fff018fbb8f8a1193c

  Halep’in kuzeyindeki Aynıtel noktası da Türkmen direnişçilerin kontrolüne geçti. Çatışmada iki tır dolusu seri kullanımlı hafif silah ele geçirildi. Halep’in kuzeyindeki iki girişin dışında muhaliflerce gözetim altında tutulan Aynıtel bölgesindeki sigara fabrikasındaki paketleme ve depolama tesislerine dün saat 12.00 sıralarında baskın yapıldı. Direnişçilere içeriden el bombalarıyla karşılık verildi. Çatışmalar yaklaşık 4 saat sürdü. 10 askerden üçü öldü, diğerleri esir alındı. Çatışmalarda bir de muhalif öldü.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı