İZMİR HABERLERİ

Dünya matematikçileri Selçuk'ta buluştu

DHA
12.05.2017 - 19:18Son Güncelleme :
DHA

İZMİR'in Selçuk ilçesinde düzenlenen konferansa katılan 300'ü aşkın matematikçi, güncel problemlere çözüm bulmak için görüş alışverişinde bulunuyor.

İstanbul Ticaret Üniversitesi ve Türkiye Bilimler Akademisi'nin desteğiyle 11-15 Mayıs tarihleri arasında Palm Wings Ephesus Otel'de değişik ülkelerden gelen matematikçiler bir araya geldi. Matematiğin günlük hayattaki yeri, güncel bazı matematik problemlerine çözüm bulma gibi konuları tartışacak olan uzmanlar, kriptoloji, finans ve biyoloji matematiğine kadar birçok alanda bildiriler sunacak. Dünyanın değişik üniversitelerinden 300'den fazla matematikçinin buluştuğunu anlatan AK Partili Selçuk Belediye Başkanı Zeynel Bakıcı, "8500 yıllık tarihi olan Selçuk'ta birçok medeniyet yaşadı. Tabii bu medeniyet içerisinde birçok eseri bulmak mümkündür. Gezilecek ve görülecek birçok yerimiz vardır. Selçuk tamamen bir açık hava müzesidir. 2015 yılı Temmuz ayında Selçuk UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne Efes, Ayasuluk Kalesi, Çukuriçihöyük ve Meryem Ana gibi geniş bir alanı kapsayan dört bileşenle girmiştir. Bu alanlar turizm destinasyonu açısından önemli yerlerdir. Bunun yanı sıra 11 kilometrelik en uzun sahile sahip ilçemiz kültür turizmi, eko turizm ve inanç turizmi açısından da önemli bir merkezdir. Sahip olduğumuz değerler bir dünya mirasıdır, bunları koruyarak tüm dünyanın ziyaretine açıyoruz" dedi. Selçuk'un iklim açısından da oldukça elverişli bir bölge olduğunu dile getiren Başkan Bakıcı; tüm bunların yanı sıra biz Selçuk'un bir bilim, kültür ve sanat kenti olması için çabaladıklarını kaydetti.

Konferansın başkanlığını yürüten İstanbul Ticaret Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ekrem Savaş, insanlığın son yüzyılda teknolojiye bağlı olarak yaşadığı maddi refahın matematik biliminin yüzyıllardır devam eden gelişimine bağlı olduğunu belirterek; UNESCO Kenti Selçuk'ta böyle bir bilimsel organizasyonun yapılmasının ayrı bir anlam taşıdığını ifade etti.

SELÇUK (İzmir), (DHA)

FOTOĞRAF

 

 

 

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Dünya matematikçileri Selçuk'ta buluştu hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 12 Mayıs 2017 tarihinde saat 19 18’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Dünya matematikçileri Selçuk'ta buluştu haberi güncellenecektir.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

08 Aralık 2017, Cuma
 • İmsak
  06:25
 • Guneş
  08:09
 • Öğle
  13:14
 • İkindi
  15:43
 • Akşam
  17:58
 • Yatsı
  19:31
Sayfa Başı