Dünya markaları Tariş'le dokunuyor

Hürriyet Haber
02 Mart 1999 - 00:00Son Güncelleme : 02 Mart 1999 - 00:01

Tariş iplik ve pamukları, dünyanın ünlü markaları Knitex, Esprit, Calvin Clein, Tomy Hilfinger ve GAP'ın dokumalarında kullanılıyor. Tariş yetkilileri, bu dünya markalarına ilk kez geçen yıl 2 bin ton iplikle ihracatın başladığını belirterek, bu yıl ise aynı firmalardan toplam 4 bin ton iplik siparişi aldıklarını kaydettiler. Söz konusu ihracattan geçen yıl 6 milyon dolar gelir sağladıklarını bildiren yetkililer, bu yıl ise en az 12 milyon dolar döviz girdisi beklediklerini söylediler.

Tariş iplik tesisinin 11 aylık üretiminin taleplerle kapatıldığına işaret eden yetkililer, üretimin yüzde 30'unun ise fiili olarak satıldığını açıkladılar. Yetkililer, Tariş iplik tesislerinin stoksuz çalıştığına işaret ederek, şunları söylediler:

‘‘Dış pazarlardan gelen yoğun pamuk taleplerinin tamamına yanıt veremiyoruz. Dünyanın pek çok ünlü markası için Tariş iplik ve pamuğu tercih ediliyor. ABD'nin yanı sıra İngiltere ve İtalya'dan da talep var. Avrupa'dan bu yıl 10 bin ton pamuk talebi geldi.’’Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı