Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Dünya liderleri ve siyasiler büyük haberi böyle yorumladı

  Hürriyet Planet
  02 Mayıs 2011 - 09:14Son Güncelleme : 02 Mayıs 2011 - 21:12

  Dünya liderleri, El Kaide lideri Usame Bin Ladin'in öldürülmesini yorumladı. Birçok lider, dünya barışı ve adaleti için zafer elde edildiğini belirtirken, Devlet Bakanı Bülent Arınç ABD'ye ilginç bir soru yöneltti.

  Devlet Bakanı Bülent Arınç: 11 Eylül saldırısının El Kaide örgütüyle bağlantılı olduğu iddia edildiğine göre, bunun üzerinden 10 yıl geçmesine bugüne kadar niçin müsamaha edilmiş veya göz yumulmuştur? Bunlar da kamuoyunda tartışılacak hususlardır.

   

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül: Dünyanın en büyük terör örgütünün başının bu şekilde ele geçirilmesi herkese ibret meselesi olması. Memnuniyetle karşılıyorum.

   

  Dışişleri Bakanlığı: Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Bin Ladinin öldürülmesi "terörle mücadele alanında son derece önemli bir adım" olarak nitelendirildi. Açıklamada, "Bu gelişme, sadece El Kaide bakımından değil, tüm terörist örgütlere yönelik bir derstir. Küresel düzeyde terörle mücadelede asli hedef, terörizmin her türünün kalıcı biçimde sona erdirilmesidir. Bu doğrultuda, uluslararası çabaların kararlılıkla, işbirliği ve dayanışmayla sürdürülmesi önemlidir. Türkiye, bu çabalara elinden gelen desteği vermeyi her zaman sürdürecektir” denildi.

   

  ABD Ankara Büyükelçisi Ricciardone: Büyükelçisi Ricciardone, Ladin'in dünya barışının baş düşmanı olduğunu belırterek pek çok mılletten müslümanlar dahil olmak üzere binlerce insanın ölümünden sorumlu olduğunu soyledi. Başkan Obama'nın belirttiği gibi daha fazla masumu öldürmeden durdurulduğunu belırten Ricciardone,  bu savaşın dinle müslümanlıkla hıçbır ilgisi olmadığını vurgaladı. Mücadelenin terörıstlerle olduğunu belirten Büyükelçi, Cumhurbaşkanı Gül ve Dışileri Bakanı Davutoğlu'nun sözlerine katıldığını vurguladı.

   

  ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton: Usame bin Ladin'in yakalanması El Kaide'yle savaşımızın sona erdiği anlamına gelmiyor. Taliban'a sesleniyorum: El Kaide'yle bağlantınızı koparın. Bizim Afganistan'dan çekip gitmemizi beklemeyin.

   

  ABD’nin eski Başkanı George Bush: Bu büyük başarı ABD, dünyanın dört bir yanında barış isteyen herkes ve 11 Eylül 2001 saldırılarında sevdiklerini kaybedenler için büyük bir zafer. Teröre karşı verilen mücadele devam ediyor ancak bu akşam ABD su götürmeyecek bir mesaj verdi: Ne kadar sürecekse olursa olsun, adalet yerini bulacak.

   

  İngiltere Başbakanı David Cameron: Usame Bin Ladin dünyanın gördüğü en kötü terör saldırılarından sorumluydu. 11 Eylül ve diğer birçok saldırı, birçoğu İngiliz binlerce insanın hayatına mal oldu. Bin Ladin’in bulunması ve küresel terör eylemlerini sürdüremeyecek olması çok büyük bir başarı.

   

  İngiltere eski Başbakanı Tony Blair: “Bu operasyonu yürüten herkese ve ABD Başkanı Barack Obama'ya yürekten minnettarlığımı iletiyorum" ifadesini kullanan Blair, bin Ladin'in öldürülmesinin, geç de olsa adaletin yerini bulduğunu gösterdiğini söyledi. Blair, “Bu, terörle mücadelede büyük bir başarıdır ama terörle mücadele ve Bin Ladin'in temsil ettiği ideolojinin devam ettiğini biliyoruz" dedi.

   

  İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres: Bin Ladin’in öldürüldüğü operasyonun büyük bir başarı olduğunu ifade eden Peres, “Sadece ABD değil, tüm dünya Bin Ladin’e verilen gecikmiş ama haklı cezanın ardından daha rahat nefes alacak” dedi.

   

  İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu: “İsrail devleti, Usame Bin Ladin’in ortadan kaldırılmasının ardından ABD halkının sevincini paylaşıyor… ABD Başkanı Barack Obama’yı adalet, özgürlük ve teröre karşı omuz omuza savaşan demokratik ülkelerin ortak değerleri adına elde ettiği zafer için tebrik ediyorum.”

   

  İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman: “Gelecek birkaç gün çok önemli çünkü El Kaide’ye bağlı tüm organizasyonlar veya örgütü temsil edenler büyük bir saldırı düzenlemek için her türlü çabayı gösterecek.”

   

  Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy: ABD komandolarının Pakistan’da düzenlediği operasyonda Usame Bin Ladin’in öldürülmesi, terörizme karşı verilen küresel mücadelede büyük bir gelişme… Fransa, Bin Ladin’i 10 yıldan beri kovalayan ABD’nin kararlılığını tebrik ediyor… Bin Ladin, nefret ideolojisinin teşvikçisi ve özellikle Müslüman ülkelerde binlerce insanın ölümünden sorunlu bir örgütün başıydı.”

   

  Fransa Dışişleri Bakanı Alain Juppe: Bin Ladin’in ölümü terörizm belasıyla savaşan demokrasiler için bir zafer.

   

  Almanya Başbakanı Angela Merkel: ABD'nin belirleyici bir operasyon düzenlediğini belirten Merkel, Bin Ladin'in ölümünün kendisini rahatlattığını söyledi.

   

  Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle: Ladin’i “dünyadaki en acımasız teröristlerden biri” olarak tanımlayan Westerwelle, “Binlerce masum insanın ölümünden sorumlu. Bir teröristin kanlı eylemlerinin durdurabilecek olması, tüm özgür yaşayan ve özgürce düşünen insanlar için iyi br haber.”

   

  Pakistan Dışişleri Bakanlığı: “Bin Ladin’in ölümü, dünyanın dört bir yanındaki terör örgütlere atılan büyük bir darbe… Düzenlenen operasyon, Usame Bin Ladin’in dünyanın neresinde olursa olsun bulunması halinde ABD güçlerince doğrudan ortadan kaldırılmasını öngören politikayla uyumlu olarak düzenlendi.”

   

  Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai: “Bin Ladin’in öldürülmüş olması çok önemli bir gelişme… Taliban bundan ders çıkarmalı ve silahlı mücadeleden kaçınmalı.”

  Hindistan İçişleri Bakanı P. Chidambaram: ABD Başkanı Barack Obama’nın açıklamasında, Usame Bin Ladin’in öldürüldüğü çatışmanın Pakistan’ın içlerindeki Abbottabad’da gerçekleştiğini belirtmesini büyük bir endişeyle karşıladık… Bu durum, farklı terör örgütlerine bağlı teröristlerin Pakistan’da barındığına yönelik endişemizin altını çizdi.

  İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi: Bin Ladin’in öldürülmesi terörizmle mücadelede büyük bir başarı ve ABD ile tüm demokrasiler için çok büyük bir sonuç.

   

  İtalya Dışişleri Bakanı Franco Frattini: Bin Ladin’in ABD güçlerince öldürülmesi “iyinin kötüye, adetin acımasızlığa karşı elde ettiği bir zafer.”

   

  Japonya Başbakanı Naoto Kan: Japonya’nın terörle mücadelede uluslararası kamuoyuyla çalışmaya devam edeceğini belirten Kan, “ABD ve Pakistan dahil çaba gösteren herkese teşekkür ediyoruz. Bin Ladin’in öldürülmesini teröre karşı verilen ortak çabanın bir parçası olarak görüyoruz.”

   

  Çin Dışişleri Bakanlığı: Çin yönetimi El Kaide lideri Usame Bin Ladin'in öldürülmesini "olumlu bir gelişme ve terörizme karşı uluslararası mücadelede bir kilometre taşı" olarak değerlendirdi.Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Cian Yü konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, "terörizm uluslararası toplumun ortak düşmanıdır ve Çin de terörizmin kurbanlarından biri olmuştur" ifadesini kullandı.

   

  Yemen hükümeti: Yemen hükümeti adına açıklamada bulunan bir yetkili, Usame Bin Ladin’in öldürülmesini “tarihi bir an” olarak yorumladı. Yetkili, “Milyonlarca insan bu gece huzur içinde uyuyacak… Bin Ladin El Kaide için sembolik bir figür, aynı zamanda ruhani bir liderdi” dedi.

   

  NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen: Rasmussen, Bin Ladin'in öldürülmesinin NATO müttefiklerinin güvenliği için "önemli bir başarı" olduğunu belirtti. Rasmussen, "aşırıcılara bir daha asla sığınak olmamasını sağlamak için" Afganistan'daki NATO misyonunun sürdürülmesi gerektiğini kaydetti.

   

  Avrupa Konseyi Genel Sekreteri ThorbjoornJagland: Jagland, “El Kaide terör örgütü lideri Usame bin Ladin'in öldürülmesinin,terörle mücadelede gösterilen uluslararası çabalar içinde önemli bir dönümnoktası oluşturduğunu” söyledi. Jagland,“Bunun sembolik değeri son derece büyük. Ne var ki yakın geçmişteki olaylar, terör tehdidinin vahim boyutta süregeldiğini de göstermektedir. Avrupa Konseyi, üye ülkeleriyle birlikte terörle mücadeleyi sürdürme kararlılığına devam edecektir” ifadesini kullandı.

   

  İslam Kalkınma Konferansı Örgütü Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu: Usame bin Ladin ve kendisine bağlı olan grup bir çok masum insanın ölmesine sebep olmuştur. Biz teşkilat olarak ve ben genel sekreter olarak terör aktivitelerini telin ettik, kınadık. İslamiyet hiçbir zaman bu gibi cinayetlere cevaz vermediği gibi, bunları reddeden bir değerlerin olduğunu söylüyoruz. Buna bağlı olarak şunu belirttik. Terörizmle mücadele, teröristi öldürmekle bitmez. Terörizmle mücadele terörizmin sebeplerini, terörizme sebebiyet veren faktörlerin ortadan kaldırılması, bunlar arasında da siyasi haksızlıkların giderilmesidir.

   

  Rusya: Rus hükümetinden yapılan açıklamada, “terörle mücadele çabalarına yardım etmek için hazır olunduğu ancak sadece ortak çabaların sonuç vereceği” belirtildi. Kremlin, “Rusya, küresel terörün doğasındaki tehlikelerle yüzleşen ilk ülkelerden biriydi ve maalesef El Kaide’nin sadece kulaktan dolma olmadığını biliyor… İntikam isteği kaçınılmaz olarak tüm teröristlere yayılacak” açıklamasını yaptı.

   

  Vatikan sözcüsü Peder Federico Lombardi: “Usame Bin Ladin insanlar arasında bölünme ve nefret yaymak, binlerce insanın ölümüne neden olmak ve bu amaçlar için dini araç olarak kullanmaktan sorumlu biri… Bir insanın ölümü karşısında bir Hıristiyan asla zevk duymaz ama insanın Tanrı karşısındaki sorumlulukları hakkında düşünür” dedi.

   

  Pakistan Başbakanı Yusuf Rıza Gilani: Topraklarımızın diğer ülkelere karşı terör saldırısı düzenlenmesi için kullanılmasına izin veremeyiz. Bu yüzden büyük bir başarı ve zafer elde edildiğini düşünüyorum.

   

  Filistin Yönetimi sözcüsü Hassan Hatip: Usame Bin Ladin’den kurtulmak dünya barışı için iyi bir gelişme ancak önemli olan Bin Ladin tarafından yaratılan ve desteklenen şiddet metotlarının ortadan kaldırılması.

   

  Müslüman Kardeşlerin Ürdün kolu: Müslüman Kardeşlerin sözcüsü Cemil Ebu Bekir, “El Kaide muhtemelen lideri Usame Bin Ladin'in öldürülmesinden etkilenecek ama uluslararası toplum Müslümanlara, Filistin meselesine karşı tavrını değiştirmezse, yolsuzluğa bulaşmış tiranlara desteğini sürdürürse El Kaide benzeri hareketler gün yüzüne çıkacaktır” ifadesini kullandı.

   

  Ebu Bekir, “radikal dincilerin Bin Ladin'in yaklaşım ya da taktiklerini paylaşmadığını ama onun ideolojisine ve fedakarlığına ölümüne bağlılığını selamladıklarını” kaydetti.

   

   

   

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı