Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Dünya küresel iklim değişikliğinin pençesinde

  Hürriyet Haber
  02.12.2009 - 18:56 | Son Güncelleme: 02.12.2009 - 19:41

  İstanbul'da yaşanan ve onlarca kişinin yaşamını yitirmesine yol açan sel felaketleri bu kez Suudi Arabistan ve İrlanda'yı vurdu. Japon denizleri dev deniz anası istilası ile karşı karşıya. Kutup ayıları ölüm kalım savaşı veriyor. İşte can çekişen dünyamız ve dünyayı kurtarma planları...

  Dünyaya neler oluyor? / Foto Galeri

  * Suudi Arabistan'da geçen hafta yağan şiddetli yağmurun yol açtığı sel yüzünden ölenlerin sayısının 107'ye ulaştığı bildirildi.

  * İrlanda'nın özellikle batı ve güney kesimlerinde son iki haftada etkili olan şiddetli yağış, ağır bir fatura çıkardı. Sigorta şirketleri, ev ve iş yerlerinin selden gördüğü zararın 250 milyon avroyu aşabileceğini bildirdiler.

  * Japonya'nın Pasifik denizinde avlanan balıkçılar dev deniz analarının istilasından avcılık yapamaz duruma geldi. Geçen ay içerisinde 10 tonluk bir troll teknesini de batıran dev deniz analarının ağırlığının 300 kilograma kadar çıktığı belirtiliyor. Bilim adamları iklim değişikliği sebebiyle ortaya çıkan dev denizanası istilasinin sürmesinin beklendiğini belirtiyor.

  * Kuzey Kutup Bölgesi’nde küresel ısınmanın, dünyanın diğer kısımlarına göre daha hızlı olduğu görülüyor. Son iki yaz, kutuptaki sabit buzullar bugüne kadar görülmemiş ölçüde eridi. On yılı aşkın süredir Amerika'nın kuzey bölgesinde araştırmalarda bulunan Alaska Üniversitesi Jeofizik Profesörü Hajo Eicken, geçtiğimiz 30-40 yıl içinde deniz buzullarının tamamının inceldiğini tespit ettiklerini, özellikle de son yıllarda yaz aylarında buzulların kuzeye doğru çekildiğini belirtiyor.

  Küresel iklim değişikliğinin pençesindeki dünya işte bu ve bunun gibi ardı arkası kesilmeyen felaketlerle baş etmeye çalışıyor. Biz insanlığın yapması gereken ise dünyayı kurtarabilmek için yeni çözüm önerileri getirmek getirenlerin arkasında durmak...

  ACİLEN ÖNLEM ALINMALI

  Öte yandan İngiliz The Sunday Times gazetesi, “Dünyayı kurtarmak için 20 yol” haberini kapak yaptı.

  İşte acilen alınması gereken öneriler / Foto Analiz

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı