« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Dünya Kupası'na rekor katılım

Dünyanın en hızlı Windsurfçüleri bu yıl da 27 Ağustos- 1 Eylül tarihlerinde Pegasus Surf & Sound Festivali’nde Alaçatı’da buluşuyor.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Türkiye Yelken Federasyonu himayesinde, Alaçatı Belediyesi desteği ve Port Alaçatı evsahipliğinde Alaçatı Surf Merkezi’nde gerçekleşecek Pegasus Airlines PWA Windsurf Dünya Kupası bugün yapılan kayıt işlemleri ile başladı.

İlk gün rüzgarın yeterli seviyede olmaması nedeniyle yarış yapılamazken , 28 Ağustos Salı günü ilk yarış saati 10:30 olarak belirlendi.

PWA Alaçatı yarışlarına , Dünya’nın en iyi Slalom Windsurfçüleri’nden  Efsane sporcu 41 kez dünya şampiyonu Björn Dunkerbeck, beşkez üst üste Dünya Şampiyonluğu ünvanına sahip Antoine Albeau, dünya sıralamasında ilk sıralarda yer alan Julien Quentel, Micah Buzianis, kadınlar kategorisinde  Karin Jaggi, Valerie Arrighetti  gibi 30 ülkeden 64 erkek 26 Kadın toplam 90 sporcu katılıyor.
Milli windsurfçülerimiz, Bora Kozanoğlu,  Ertuğrul İçingir, Lena Aylin Erdil , Çağla Kubat, Dilara Uralp gibi erkeklerde 9 kadınlarda 11 sporcumuz olmak üzere toplam 20 Türk sporcumuz da  55.000 €’luk ödül için mücadele edecek.

Pegasus Airlines PWA Windsurf Dünya Kupası’nda  yarışlar hafta boyunca devam edecek ve  1 Eylül Cumartesi günü ödül töreni ile sona erecek.

PWA WINDSURF DÜNYA KUPASI PROGRAM
• 27 Ağustos Pazartesi kayıt işlemleri 10:00-11:00 Muhtemel Yarış Startı 13;30
• Hafta boyunca;
o  PWA Windsurf Dünya Kupası yarışları 11:00 -17:00
o Pegasus Windsurf Simülatör
o Pegasus T-shirt tasarım atölyesi
o Power Garage TV performansları
• 31 Ağustos Cuma Volkswagen Amarok Party DJ Hüseyin Karadayı
• 1 Eylül Cumartesi Pegasus Dance Challenge , Ultimate Party
o Ödül Töreni

19 Nisan’da İtalya’da başlayan Erkeklerde 7 ayak’lı Dünya Kupası’nın  5. Ayağı Alaçatı’da gerçekleşirken, 4 ayaklı Kadın yarışlarının Dünya Şampiyonları Alaçatı yarışlarından sonra Vietnam’da belirlenecek.

Festival bünyesinde izleyiciler, efsanevi windsurfçülerinin yarışlarını takip ederken yarış merkezinde düzenlenecek farklı aktivitelerle yazın en güzel anlarını yaşayacaklar.

Rüzgar olmayınca yarış da olmadı

Rüzgar sörfünde İzmir'in Çeşme ilçesine bağlı Alaçatı beldesinde bugün başlaması planlanan Profesyonel Windsurf Birliği (PWA) Slalom Dünya Kupası 5. ayak yarışları, rüzgarın yeterli seviyede olmaması nedeniyle yapılamadı.

Türkiye Yelken Federasyonu Kurumsal İletişim Koordinatörü Gülden Aktugan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kayıt işlemleriyle başladıkları yarışlarda, 64 erkek ve 26 kadın olmak üzere toplam 90 sporcunun yarışacağını söyledi.

İlk gün rüzgarın yeterli seviyede olmaması nedeniyle yarışların yarın saat 10.30'da başlamasına karar verildiğini kaydeden Aktugan, şöyle konuştu:
“Alaçatı'daki sporcu sayısı, PWA'nın daha önceki yarışlarına göre rekor denebilir. Türk sporcularımızdan da yüksek bir katılım var. Erkeklerde 9, kadınlarda 11 sporcuyla yarışıyoruz. Bu da rüzgar sörfünün Türkiye'de ne kadar geliştiğinin göstergesi. Dünya şampiyonası Türkiye'ye gelince buradaki yarışmacılarımız da yarışmak, kendilerini geliştirmek istiyorlar.”

Slalom dalında toplam 7 ayaktan oluşan ve ilk ayağı 19 Nisan'da İtalya'da başlayan PWA Windsurf Dünya Kupası'nda şampiyonlar, 30 Kasım-7 Aralık tarihlerinde Vietnam'da yapılacak son yarışlarla belirlenecek.

Bugüne kadar yapılan 4 ayak sonucunda erkekler slalomda Björn Dunkerbeck, kadınlar slalomda ise Karin Jaggi'nin ilk sırada yer aldığı şampiyonada, Türk sporcular ise kadınlarda Lena Aylin Erdil üçüncü, Çağla Kubat beşinci, erkeklerde de Bora Kozanoğlu 27. sırada bulunuyor.

“Dünya şampiyonu olmak istiyorum”

Kadınlar kategorisinde üçüncü durumda bulunan Lena Aylin Erdil, son 4 senedir de PWA'nın yarışlarına katıldığını, dünyanın bir çok yerinde mücadele ettiğini söyledi.

Bunların kendisine tecrübe kazandırdığını kaydeden Erdil, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Şu anda dünya üçüncüsü durumundayım. Sponsorum olan Türk Hava Yolları sayesinde birçok yere gidip antrenman yapabildim. Onlar çok büyük destek oldu. Son sene de Red Bull desteği ile yarışıyorum. Bu ikisi aslında profesyonel yarışmaya ve şu anda olduğum yere gelmemde çok büyük destek oldu. Buraya Türkiye şampiyonu olarak geldim şimdi de dünya şampiyonu olmak istiyorum.”

Halen erkekler kategorisinde birinci durumda bulunan Björn Dunkerbeck ise Alaçatı'da altı yıldır yarıştığını belirterek, “Her yıl geldiğimde daha da geliştiğini görüyorum. Buranın coğrafi yapısı ve rüzgarı muhteşem. Rüzgar açısından diğer yerlerde böyle bir avantaj yakalayamıyoruz. Şu aşamada 1. durumundayım. Burada alınacak puanlar, son iki ayak için çok önemli olacak. Çünkü ilk üç sırada çok yakın bir puan durumu var. Burada da geçen seneki gibi birinci olmak istiyorum” diye konuştu.


Bunları da Beğenebilirsiniz