Dünya Haberleri

DÜNYA

  Dünya Kupası'na dinci tehdit

  Hürriyet Haber
  23 Mart 1998 - 00:00Son Güncelleme : 23 Mart 1998 - 00:01

  Bu ay başında Brüksel'de düzenlenen bir operasyonla ele geçirilen Cezayirli dinci militanların, Fransa'da yapılacak Dünya Kupası'nı kana bulamaya hazırlandıkları ortaya çıktı. Belçika polisinin ele geçerdiği Silahlı İslami Grup üyesi yedi militan, eylem timine sahte pasaport, silah ve para temin etmeye çalışıyordu.

  Cezayir'i yıllardır kana bulayan radikal dinci terör örgütü Silahlı İslami Grup'un (GİA) Haziran'da Fransa'da yapılacak Dünya Futbol şampiyonasına bombalı saldırılar düzenlemeye hazırlandığı ortaya çıkarıldı.

  İngiltere'de pazar günleri yayınlanan haftalık Sunday Times gazetesinin haberine göre, olay bu ay başında Cezayirli dinci militanlara karşı Brüksel'de yapılan bir operasyon sırasında açığa çıktı. Yakalanmadan önce polisle çatışmaya giren 7 dinci militanın saklandıkları yerlerde Dünya Kupası'yla ilgili broşürler ve sıvı patlayıcılar ele geçirildi.

  İNTERPOL EL KOYDU

  Gazetenin verdiği bilgilere göre, Interpol Başkanı Raymond Kendall GİA hakkında ayrıntılı bir rapor almak amacıyla geçen hafta Cezayir'e gitti. Yapılan soruşturma sonunda Brüksel'de tutuklanan dinci militanların Dünya Kupası'na bombalı saldırılar düzenleyecek eylem grubuna lojistik destek sağlayacak bir ekip olduğu anlaşıldı. Söz konusu grubun saldırıları gerçekleştirecek eylem timine sahte pasaport, silah ve para temin etmeye çalıştıkları belirlendi.

  Yakalanan GİA militanlarının davasına bakan Belçikalı yargıç Christian Valkeneer futbol şampiyonası dolayısıyla Fransa'ya dünyanın dört bir köşesinden büyük kalabalıklar geleceğini ve bu durumun saldırılar için uygun bir ortam yaratacağına dikkat çekerek ‘‘tehdit tamamen sona ermedi’’ dedi. Dava savcısı Jos Colpin ise zanlıların yanında bombalı saldırılarda kullanılabilecek her türlü malzemenin ele geçirildiğini bildirdi.

  Çeşitli ülkelerden gelen istihbarat bilgileri ışığında GİA'ya karşı 5 Mart'ta operasyon yapan Belçika polisi 7 militandan 6'sını hemen tutuklamıştı. 13 saat evinde gözaltında tutulan Cezayir asıllı Fransız vatandaşı Ferid Melouk ise Paris'ten gelen talep üzerine tutuklandı. Melouk'un 1995'te Fransa'da meydana gelen ve 9 kişinin ölümüyle sonuçlanan bombalı saldırılar nedeniyle arandığı ve Paris mahkemesinin 18 Şubat'ta hakkında giyabi tutuklama kararı verdiği belirtildi.

  Londara iz peşinde

  Fransız polisi Melouk ve öteki militanların Londra'da yaşayan Cezayirli sürgünler tarafından desteklendiğini belirledi. Bu nedenle İngiliz iç istihbarat servisi MI5, Londra'daki Cezayirlilerle GİA arasında bağlantı olup olmadığını araştırmaya başladı.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı