« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Dünya Kupası Beyoğlu'na geliyor

Dünya Kupası, 27-28 Ocak tarihlerinde Türkiye'ye geliyor. Coca-Cola'nın getirttiği kupa, dev bir koruma ordusu tarafından korunacak. 4 kilo 970 gram ağırlığında olan kupa, saf altından ve paha biçilmez bir değere sahip.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Kupa, Coca-Cola yetkilileri ve güvenlik ordusu eşliğinde 4 ciplik bir konvoyla 28 Ocak Pazartesi günü saat 11.00'de İstiklal Caddesi'nden geçirilerek Taksim Meydanı'na getirilecek. Taksim Meydanı'nında Athena Konseri'nin ardından, yine konvoy eşliğinde Kadıköy yakasına geçirilecek. Kadıköy Meydanı'nda Athena yine konser verecek.

KUPANIN 70 YILLIK İLKLERİ


1998 karşılaşmalarını 37 milyar insan izledi

Hindistan, 1950 yılında Brezilya'da yapılan Dünya Kupası'nda, FIFA'dan ‘‘yalın ayakla oynama’’ izni alamadığı için kupayı terk etti.

1950'de Brezilya'da ve 1970 yılında Meksika'da yapılan şampiyonalarda, hiçbir oyuncu hakemlerden kırmızı kart görmedi.

Kupaya katılan en genç oyuncu Kuzey İrlandalı Norman Whiteside'dı. Whiteside, ülkesinin Yugoslavya'yla yaptığı eleme maçında 17 yaşından sadece 42 gün almıştı. Kamerunlu Roger Milla ise kupanın en yaşlı oyuncusuydu. Ülkesinin 1994 yılında Rusya'yla yaptığı karşılaşmada 42 yaşından 39 gün almıştı.

Dünya Kupası'na ilgi ise giderek büyüyor. 1998'de Fransa'da yapılan turnuvadaki karşılaşmaları televizyon ekranlarından (bir ve birden fazla kez) izleyen insanların toplamı 37 milyara ulaştı. Yalnızca final maçını ekranlardan seyreden insan sayısı ise 1.3 milyar oldu. Fransa'da stadyumlarda maçları izleyen seyirci sayısı ise 2.7 milyon kişi oldu.


2002'nin ilkleri

Yirmi birinci yüzyılın ilk Dünya Kupası olacak.

Avrupa ve Amerika kıtaları dışında gerçekleştirilen ilk Dünya Kupası olacak.

Asya'da yapılan ilk Dünya Kupası olacak.

Ev sahipliğini birden fazla ülkenin (Japonya ve G.Kore) yaptığı ilk Dünya Kupası olacak.

Bunları da Beğenebilirsiniz