« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Dünya kucaklaştı

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

27. Yaz Olimpiyat Oyunları, dünya barışına örnek adımla başladı

199 ülkeden 11000 sporcunun katıldığı, 16 gün sürecek milenyumun ilk oyunları Sydney 2000'in görkemli açılışında, Güney Kore ile Kuzey Kore ilk kez aynı bayrak altında geçit yaptı. Avustralya tören programıyla Aborjin yerlilerinden özür diledi.

Milenyumun ilk büyük organizasyonu Avustralya'daki 27. Yaz Olimpiyat Oyunları dün yapılan teknolojinin tüm imkanların kullanıldığı görkemli törenle açıldı. Yaklaşık 4.5 saat süren Sydney 2000 Olimpiyatı'nın açılış töreni dünyada barışa örnek büyük gelişmeye sahne oldu. Güney ve Kuzey Kore ilk kez bir bayrak ve Kore adı altında, aynı üniformayla geçit yaptı.

Barışa yönelik örnek tutumları büyük yankı uyandıran iki ülkenin sporcuları yarışmalarda ise kendi bayrakları ve ulusal marşları ile mücadele edecek. 199 ülkeden 11000 sporcunun katıldığı Sydney 2000'in 110 bin kişilik Olimpiyat Stadı'ndaki açılış töreni, organizasyon komitesinin gösteri programıyla Avustralya yerlileri Aborjin'lerden özür dilemesine sahne oldu.

Tam anlamıyla bir renk, dans, müzik ve ateş cümbüşünün sergilendiği, sürekli havai fişekler atılan açılış gösterisinde, Aborjin yerlilerine büyük yer ayrıldı. Teknolojinin son imkanlarının kullanıldığı, oyunlar boyunca yanacak olimpiyat meşalesini de Atlanta 1996 Oyunları'nda 400 metrede ikinci olan Aborjin yerlisi Avustralyalı bayan atlet Cathy Freeman ateşledi.


Bunları da Beğenebilirsiniz