Dünya krizde Türkiye büyüyor... Üstelik bu sözü bir Türk söylemedi

05 Ekim 2011 - 16:31Son Güncelleme : 05 Ekim 2011 - 20:19

Almanya'da bu yıl dördüncüsü düzenlenen ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in de bir konuşma yaptığı Global Ekonomik Sempozyumu'na, Türkiye'ye ve Bakan Şimşek'e gelen övgüler damga vurdu. GES Direktörü Snower “ABD ve AB'de ekonomik krizin tüm yoğunluğu ile hissedildiği, ülke borçları ve bütçe açıklarının problem teşkil ettiği bir dönemde Türkiye büyüme ve ilerleme göstermektedir” dedi.

Almanya'nın Schleswig-Holstein eyaletine bağlı Kiel kentinde her yıl geleneksel olarak düzenlenen ve bu yıl dördüncüsü yapılan 4. Global Ekonomik Sempozyum düzenlenen resepsiyonla başladı.

Yarına kadar devam edecek olan sempozyuma Danışma Kurulu üyesi sıfatıyla Türkiye'yi temsilen Maliye Bakanı Şimşek'in yanı sıra Schleswig-Holstein eyaleti Başbakanı Peter Harry Carstensen, Global Ekonomik Sempozyum Direktörü Dennis J. Snower, Berteslmann Vakfı'nın üst yöneticisi Gunter Thielen'in yanı sıra ekonomi çevrelerinin çok sayıda tanınmış isimleri katıldı.

ŞİMŞEK: AVRUPA'NIN EN BÜYÜK SORUNU SİYASİ İRADE EKSİKLİĞİ

Şimşek, resepsiyondan önce gazetecilere yaptığı açıklamada, Avrupa'daki en büyük sorunun siyasi irade eksikliği olduğunu belirterek, “Esas itibariye sıkıntıya girmiş ülkeler var. Bu ülkelere yönelik alınacak tedbirlerin ve verilecek desteklerin tartışılması zaman alıyor. Sonuçta ortaya destek paketi konulsa da sorun sürekli büyüdüğü için piyasalarda güven sorunu yaşanıyor. Bu sorunun başka ülkelere sirayet etme riski ortaya çıkıyor” diye konuştu.

Avrupa'daki diğer bir kaygının da borcu yüksek olan ülkelerdeki borcun finansmanını tutan bankaların yeniden sermaye yapısını destekleme hususu olduğunu ifade eden Şimşek, şöyle devam etti:

“Ülke ülke isim vermek istemiyorum, ama Avro bölgesinde İtalya, Amerika ve Japonya'dan sonra dünyanın en borçlu üçüncü ülkesi. Dolayısıyla bu ülkelerin çıkardığı tahvillerin bilançosunu bankalar sürdürüyor. Borcu yüksek olan ülkelerde tahvillerin değerinin ve bankaların bilançosunun düşmesi durumunda bankaların sermayesi eriyor. Esas kaygı bu. Avro bölgesindeki ülkelerin borç finansmanını tutan bankalar, bankaların yeniden sermaye yapısını destekleme sorunu var. Bütün bu sorunlara çözümler hızlı üretilemediği için de piyasalarda inişler çıkışlar söz konusu.”

ENDİŞE VERİCİ GELİŞMELER VAR

Avrupa'da son günlerdeki hareketliliğe ve piyasalardaki tepkilere bakıldığında gerek global gerek büyüme beklentilerinin zayıflaması ile Avrupa ülkesindeki kamu borç kaygılarının bankacılık sektörüne sirayet etmesinin endişe verici olduğunu ifade eden Şimşek, Kiel'de gerçekleştirilen Global Ekonomi Sempozyumunun da (GES) bu gibi global sorunların çözüm üretilmesi noktasında önemli bir platform olduğunu söyledi.

GES'in 2008 yılından beri düzenlendiğini ve kurulduğu ilk günden beri Almanya dışında Türkiye'de gerçekleşmesine katkı sağladığını belirten Şimşek, gelecek yıl GES'in da Rio'da gerçekleştirileceğini bildirdi.  GES'de sadece global sorunlar tartışılmadığına, aynı zamanda çözümler de üretildiğine dikkati çeken Şimşek, GES'in global sorunlara çözüm odaklı bir platform olduğunu söyledi.

Küresel sorunların ülkelerin tek başına çözemediği sorunlar olduğunu belirten Şimşek, “Bu sorunların çözümü için tek bir hükümet yok artık. Örneğin küresel ısınma hepimizi ilgilendiriyor. Dünyanın birçok ülkesinden farklı insanlar buraya geliyor ve küresel boyutta sorunlara ilişkin öneriler ortaya atılıyor. Buradan beklenilen küresel çözüm önerileri ve vizyon” dedi.

DÜNYADA KRİZ TÜRKİYE'DE BÜYÜME

Öte yandan, GES'in açılış sempozyumunda konuşan GES Direktörü Snower, Türkiye'nin son yıllarda gösterdiği ekonomik başarı ve ilerlemeye dikkat çekerek, Türkiye'nin ekonomik krizin Avrupa'da ve dünyada hissedildiği bir dönemde ekonomik verileri ve büyümesi ile başarılı bir performans sergilediğini söyledi.

MALİYE BAKANI'NA ÖVGÜ

GES'e geçen yıl, Danışma Kurulu üyesi Mehmet Şimşek'in önerisiyle, Türkiye'nin ev sahipliği yaptığını hatırlatan Snower, “ABD ve AB'de ekonomik krizin tüm yoğunluğu ile hissedildiği, ülke borçları ve bütçe açıklarının problem teşkil ettiği bir dönemde Türkiye büyüme ve ilerleme göstermektedir” övgüsünde bulundu.

Snower ayrıca, geçen yıl İstanbul'da düzenlenen GES'in çok başarılı geçtiğini ve bu yıl Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ı sempozyumda ağırlamaktan dolayı büyük mutluluk duyduğunu söyledi.

Etiketler:
Okuyucu Yorumları { Toplam 128 Yorum }
 • SinSar thelastHERO 5.10.2011 22:46:16
  adamlar bizle dalga geçiyor. büyüme falan hikaye. son 10 yıldır Türkiye dışardan aldığı Sıcak Para (BORÇ) la büyüdü, elindeki kıymetli para kazandıran işletmelerini sattı özeleştirme altında ! Ekonomimiz güçlü olsa idi , Dolar/TL 1.30 dan 1.90 lara çıkmazdı !!! Daha bunlar iyi günlerimiz !!!
 • ibrahim demir 5.10.2011 22:39:47
  2000'li yillari öncesi:<br>insanlar borçlu degildi çünkü para veren yoktu<br>millet ev alamiyor gecekonduda ya da köyde kerpiç evde oturuyordu<br>alisveris merkezi diye birsey yoktu çünkü müsterisi yoktu<br>.....<br>Velhasil türkler de tüketim dünyasina katildi.
 • pirpri bri 5.10.2011 22:37:19
  buyume sebebimiz gelismekte olan ulke olmamiz (gelismis ulkenin tersi olarak). mesela cin, hindistan, brezilya, ve biz. gelismis olan ulkeler optimal varliklarina ulastilar dunyanin ekonomik ekseni kayiyor. ama demektir ki biz de glisirsek bir gun, ayni seyler karilasicaz. bu ekonominin kuralidir.
 • Hakan K 5.10.2011 22:35:30
  Seçim öncesi bir holding başkanı ABD ya da Avrupa'da kendisine Türkiye ekonomisinin iyi durumda olduğunu söylediklerinde ancak inanıp kabul edebilmişti. Bazılarına yurtdışından duymak da yetmiyor yorumlara bakılırsa. Avrupa gerçekten siyasi irade eksikliğinden dolayı karar alamıyor.Berbat durumdalar
 • yenal ünseli 5.10.2011 22:17:00
  İyi ya kriz senaryoları yaratacağınıza gerçekleri öğrenin.
 • ozer vural 5.10.2011 22:16:25
  Elektrik,su,Gaz,vergiler (ÖTV-KDV- GELİR VERGİSİ),yeniden yapılandırılan alacaklar 20 milyar T.L.Sıradaki 2B den gelecek para tam 25 MİLYAR DOLAR !Elbette Türkiyeye birşey olmaz,Devamlı ve sistematik bir şekilde soyuluyoruz.Bende idare ederim ÜLKEYİ,bundan kolay ne var.
 
Haberlertaraftarihraçtskfransaşampyionlar ligi 3. ön elemeBaşbakan Binali YıldırımFED