Dünya kadınları yoksulluğa karşı yürüdü

Selçuk YAŞAR/İSTANBUL
18 Ekim 2005 - 00:00Son Güncelleme : 17 Ekim 2005 - 23:35

Tüm Dünya’da kutlanan 17 Ekim Yoksullukla Mücadele Günü nedeniyle Haydarpaşa’da biraraya gelen yaklaşık 150 kadın, yoksullukla mücadele ve kadın hakları için Kadıköy İskele Meydanı’na kadar yürüdü. Slogan atıp şarkılar söyleyen, halay çeken kadınlar, 8 Mart 2005 tarihinde Brezilya’da başlayan ve dün Burkino Faso’da sona eren Dünya Kadın Yürüyüşü’nü de kutladı.

Her ülkede yerel saate göre 12.00’de yapılan yürüyüşün İstanbul Temsilcisi Özlem Deniz Coşkun, ‘ABD’de ve Pakistan’da yaşanan doğal afetler yine en yoksul kesimleri ve kadınları vurdu. Yaşanan felaketler nedeniyle ABD ve Pakistan’da zor günler geçiren tüm kadınlara Türk kadınlarının dayanışma dileklerini gönderiyoruz’ diye konuştu. Tüm dünyada yoksulluğun giderek arttığını belirten Coşkun, ‘Küreselleşen ticaret ağında kadınlar, fuhuş sektörüne itiliyor, bedenleri ticarileştiriliyor. Hayatın her alanında kadına yönelik şiddete karşıyız. Aile içi şiddet ve kamusal her alanda, iş yerlerinde taciz ve tecavüze, namus cinayetlerine maruz kalıyoruz. Politik duruşlarımızdan dolayı işkence görüyoruz. Irak’ta, Afganistan’da ve Filistin’de savaşlar kadınları vurmaya devam ediyor’ dedi. Coşkun’un Türkçe yaptığı basın açıklaması daha sonra Kürtçe olarak okundu.

Ankara’da da Yüksel Caddesi İnsan Hakları Anıtı önünde toplanan kadınlar, ’Dünya kadın yürüyüşü, eşitlik, özgürlük, dayanışma adalet ve barış’ yazılı pankart açtı. ‘Kadınlar elele özgür günlere’ ve ‘Yaşasın kadın dayanışması’ sloganları atan kadınlar, daha sonra TBMM Dikmen kapısı öne kadar yürüdü. burada okunan basın açıklamasında, ‘kadın-erkek eşitsizliğinin derinleştiği’ vurgulandı.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı