KASTAMONU HABERLERİ

Dünya İstatistik Günü Kastamonu’da Kutlandı

IHA
20.10.2015 - 13:03Son Güncelleme : 20.10.2015 - 13:04

"Dünya İstatistik Günü" nedeniyle seminer düzenlendi.

IHA

Dünya İstatistik Günü sebebiyle Türkiye İstatistik Kurumu Kastamonu Bölge Müdürlüğü, “İstatistiğin Yaşamımızdaki İzleri” konulu seminer düzenledi.
TÜİK Kastamonu Bölge Müdürlüğü, Kastamonu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi işbirliği ile Dünya İstatistik Günü nedeniyle “İstatistiğin Yaşamımızdaki İzleri” konulu seminer düzenledi.
Kastamonu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muhsin Halis, seminerin üç gün süreceğini belirterek, istatistiğin günümüzde toplumun her kesimini ilgilendiren bir duruma geldiğini ve hayatın her alanında istatistik verilerle karşılaştıklarını ve bu verileri doğru okumanın ne kadar önemli olduğunu kaydetti.
TÜİK Kastamonu Bölge Müdürü Sevgi Altınbaş ise, Birleşmiş Milletler tarafından 20 Ekim 2015 tarihinin “Dünya İstatistik Günü” olarak ilan edildiğini ve her beş yılda bir 20 Ekim gününün “Dünya İstatistik Günü” olarak kutlanmasına karar verildiğini söyledi.
Günümüzde bilgi, bilim ve teknolojinin en önemli güç haline gelmesi ile bilgiye ulaşma ve onu doğru ve etkili bir şekilde kullanma çabalarının zamanlı ve güvenilir veriye olan ihtiyacı artırdığını ve bu doğrultudaki istatistiklere büyük önem kazandırdığını ifade eden Altınbaş, “Ülkelerin sosyal ve ekonomik gelişmeleri gözlemleme, takip etme ve buna bağlı olarak kanıta dayalı politika üretme ihtiyacı, tutarlı bir resmi istatistik sisteminin önemini daha da artırdı. Düzenlediğimiz etkinliklerle istatistik alanında çalışanları, akademik dünyayı ve öğrencileri bir araya getirerek kamuoyunun istatistik konusundaki duyarlılığını arttırmayı hedefliyoruz” dedi.
’İstatistiğin Yaşamımızdaki İzleri’ konulu seminer dizisi beş konu başlığından oluşuyor. İlk seminerde Türkiye’de istatistik üretim sürecinin nasıl işlediğini ve bu süreçte Türkiye İstatistik Kurumu’nun nasıl bir rol üstlendiği, takip eden üç seminerde işsizlik ve istihdam, enflasyon, gelir ve yoksulluk konuları anlatılacak. Son seminerde ise TÜİK tarafından yayınlanan istatistiklere erişim konusu anlatılarak seminer dizisi tamamlanacak.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kastamonu haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kastamonu ilinden Dünya İstatistik Günü Kastamonu’da Kutlandı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 20 Ekim 2015 tarihinde saat 13 03’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Dünya İstatistik Günü Kastamonu’da Kutlandı haberi güncellenecektir.

  KASTAMONU NAMAZ VAKİTLERİ
  25 Eylül 2017, Pazartesi
  • İmsak
   04:46
  • Guneş
   06:27
  • Öğle
   12:48
  • İkindi
   16:10
  • Akşam
   18:46
  • Yatsı
   20:15
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı