ERZURUM HABERLERİ

“Dünya İstatistik Günü” Erzurum’da Kutlandı

IHA
21 Ekim 2015 - 12:59Son Güncelleme : 21 Ekim 2015 - 13:00

DÜNYA İSTATİSTİK GÜNÜ TOPLANTISI

IHA

Erzurum Valiliği, Atatürk Üniversitesi ve Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Erzurum Bölge Müdürlüğü tarafından, 20 Ekim Dünya İstatistik Günü kapsamında “Daha İyi Veri, Daha İyi Yaşam” konulu panel düzenlendi.
Atatürk Üniversitesi Nene Hatun Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen panele, Vali Dr. Ahmet Altıparmak, Vali Yardımcımız Fatih Gül, Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Erzurum Bölge Müdürü Ahmet Gür, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, fakülte dekanları, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.
Panel öncesinde konuşma yapan Vali Dr. Ahmet Altıparmak, gençlere seslenerek para saymak hariç, dünyanın en sıkıcı konularından birisinin rakamlar olduğunu, ancak rakamlar olmadan da herhangi bir şeyi anlamanın, karar vermenin ve yönetici konumundayken politika belirlemenin mümkün olmadığını, istatistiki bilgilerin her alanda lazım olacağını söyledi.
Bu konuya hassasiyetle eğilmelerini isteyen Vali Altıparmak, “Her alanda yüzlerce binlerce kaliteli sorular yönelterek bilgilerin cevaplarını alarak ancak başarılı olabilmeniz mümkün. En ufak bir karar alma noktasında bu bilgilere ihtiyacınız olacaktır. Akademi çalışma yapacaksanız bu programa iyi yoğunlaşmanız gerekmektedir” dedi.
Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak’ta yaptığı konuşmada geleceği planlarken bugünü iyi yönetmek gerektiğini vurguladı. Osmanlıdan örnek vererek konuşmasını sürdüren Prof. Dr. Koçak, “Osmanlıya baktığımızda insan sayısı, arazi, köy ve hatta hayvan sayısına kadar en ince ayrıntısına kadar kayıt altına alınmıştır. Aynen mezar taşları gibi, günümüze kadar gelmiş ve çalışmalarda ışık tutmuştur. Bu yüzden verileri iyi kullanmak geleceğe taşımak gerekli” diye konuştu.
Konuşmaların ardından panelistler Aktüerya Bilimleri Öğretim üyesi Prof. Dr. Ömer Akbulut, Ekonometri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Erkan Oktay, DAP İdaresi Başkanı Adnan Demir, TÜİK Erzurum Bölge Müdürü Ahmet Gür “Daha İyi, Daha Kaliteli Veri, Daha İyi Yaşam” konulu panelde gençleri aydınlattı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Erzurum haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Erzurum ilinden “Dünya İstatistik Günü” Erzurum’da Kutlandı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 21 Ekim 2015 tarihinde saat 12 59’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça “Dünya İstatistik Günü” Erzurum’da Kutlandı haberi güncellenecektir.

  ERZURUM NAMAZ VAKİTLERİ
  22 Ağustos 2017, Salı
  • İmsak
   03:37
  • Guneş
   05:26
  • Öğle
   12:29
  • İkindi
   16:14
  • Akşam
   19:11
  • Yatsı
   20:45
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı