ÇORUM HABERLERİ

Dünya İnsan Hakları Günü

AA / Gazi Nogay
10.12.2014 - 13:26Son Güncelleme : 10.12.2014 - 13:26

- AK Parti Çorum Milletvekili Bağcı: "Yeni Türkiye yolunda hedefimiz; herkesi kucaklayan, eşit vatandaşlık ile evrensel ilkeler ve değerler temelinde demokratik bir ortak yaşam bilincine ulaştıran bir anlayışın hayata geçirilmesidir"

YEREL HABERLER ÇORUM

AA / Gazi Nogay

ÇORUM (AA) - AK Parti Çorum Milletvekili Cahit Bağcı, "Yeni Türkiye yolunda hedefimiz; herkesi kucaklayan, eşit vatandaşlık ile evrensel ilkeler ve değerler temelinde demokratik bir ortak yaşam bilincine ulaştıran bir anlayışın hayata geçirilmesidir" dedi.

Bağcı, Dünya İnsan Hakları Günü dolayısıyla yayımladığı mesajında, bugünün, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nin Birleşmiş Milletler Genel Kurulunca kabul edilişinin 66'ıncı yıldönümü olduğunu belirterek, yüzyıllar boyunca süren bir mücadelenin ürünü olarak, insanların doğuştan ve eşit bir biçimde sahip oldukları hakların ifade edilişinin kutlandığı bir gün olduğunu ifade etti.

İnsan hakları sorununun, bugün tüm ülkelerin gündeminde olduğunu, bütün ülkelerin hükumetlerinin, insan hakları ihlallerine meydan vermemeyi başlıca görev olarak kabul etmek durumunda olduğunu dile getiren Bağcı, şunları kaydetti:

"Biz de AK Parti hükumetleri olarak bu konu üzerine titizlikle çalışıyor, halkımızı, bilinçlendirmek için sivil toplum örgütleri, tüm kurum ve kuruluşlar ile işbirliği içinde çalışılmalar yapıyoruz. 2002 yılında göreve geldiğimiz günden beri hükümet programlarımızda olduğu gibi 62'inci hükümet programımızda da Yeni Türkiye'yi inşa sürecinde insan onurunu merkez kabul eden bir anlayışla insanı temel aldık, insan onurunu korumayı asli görevimiz kabul ettik. Türkiye'de düşünce, inanç, ifade ve girişim özgürlüğü AK Parti hükumetlerinin teminatı altındadır."

AK Parti hükumetlerinin iktidara geldiği günden buyana hiçbir vatandaşın kendisini ikinci sınıf veya dışlanmış hissetmediğini vurgulayan Bağcı, "Kapsayıcı ve evrensel değerlere dayalı bir vatandaşlık sistemi tesis edilmişti. Hükumetlerimiz, temel hak ve özgürlüklerin doğumla elde edildiği ve evrensel nitelikte olduğu; kültüre ve inanca bağlı olmayan; etnik kimlik, mezhep, inanç ayrımı yapmadan her vatandaşımıza eşit hizmet götürme anlayışı ile 13 yıldır hizmet etmiş ve etmeye de devam edecektir" dedi.

Bağcı, insanların, insan hakları konusunda bilgilendirilmesi ve hak arama bilincinin geliştirilmesine yönelik bugünün bir fırsat olarak görülmesi gerektiğini vurgulayarak, "İnsan hak ve özgürlüklerinin herkes için tüm yönleriyle korunup hayata geçirildiği bir dünyaya ulaşılmasını ve her bireyin eşit olarak doğduğu bu dünyada kişi hak ihlallerinin son bulmasını temenni ediyor, tüm hemşehrilerimin 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Gününü kutluyorum" diye ifade etti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Çorum haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Çorum haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Dünya İnsan Hakları Günü haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  ÇORUM NAMAZ VAKİTLERİ
  23 Eylül 2017, Cumartesi
  • İmsak
   04:40
  • Guneş
   06:21
  • Öğle
   12:44
  • İkindi
   16:08
  • Akşam
   18:45
  • Yatsı
   20:13
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı