ÇORUM HABERLERİ

Dünya İnsan Hakları Günü

AA / İsmail Çimen
10 Aralık 2014 - 11:32Son Güncelleme : 10 Aralık 2014 - 11:32

Çorum Valisi Kara: "Vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini sağlarken, temel hak ve özgürlüklerini güven içerisinde kullanmalarına imkan tanıyacak ortamı oluşturmak için yoğun bir çaba sarfetmekteyiz"

YEREL HABERLER ÇORUM

AA / İsmail Çimen

ÇORUM (AA) - Çorum Valisi Ahmet Kara, "Vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini sağlarken, temel hak ve özgürlüklerini güven içerisinde kullanmalarına imkan tanıyacak ortamı oluşturmak için yoğun bir çaba sarfetmekteyiz" dedi.

Vali Kara, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda, İnsan Hakları Evrensel Bildirgesinin, Birleşmiş Milletler Genel Kurulunca kabul edilmesiyle 10 Aralık tarihinin 'Dünya İnsan Hakları Günü' olarak kutlandığını hatırlattı.

İnsanlığın binlerce yılda ulaşabildiği demokratik ve çağdaş uygarlık düzeyinde; demokrasi, hukukun üstünlüğü ve insan hakları kavramlarının, temel evrensel değerler olarak öne çıktığını ifade eden Vali Kara, mesajında şunları kaydetti:

"Demokrasi ve hukuk devleti anlayışının ön planda olduğu, tüm demokratik ve çağdaş ülkelerde olduğu gibi, ülkemizde de, bireyin güvenliği ve insan haklarına büyük önem verilmektedir. İnsan hakları, Anayasamızın 12-74 maddeleri arasında 'Temel Hak ve Ödevler' ana başlığı altında bir hak olarak tanınmıştır. Demokratikleşme ve hukukun üstünlüğünün sağlanabilmesi için vazgeçilmez unsurlardan biri olan insan haklarının korunması amacıyla da son yıllarda önemli adımlar atılmış, atılmaya da devam edilmektedir. İnsan hakları, insan olmanın kazandırdığı haklardır. Başkası tarafından verilen bir söze veya teminata bağlı olarak ya da satın alınarak elde ettiğimiz haklar değillerdir. İnsan hakları, insan olmamızın ve onurumuzun doğal bir sonucudur. Bu hak ve özgürlükler; cinsiyete, ırka, renge, dile, dine, servete, siyasal veya başka düşünceye, dayanan herhangi bir ayrım gözetmeden sağlanmaktadır."

Çorum Valiliği olarak da insan haklarının korunması ve geliştirilmesi konusuna büyük önem verdiklerinin altını çizen Vali kara, "Vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini sağlarken, temel hak ve özgürlüklerini güven içerisinde kullanmalarına imkan tanıyacak ortamı oluşturmak için yoğun bir çaba sarfetmekteyiz. 10 Aralık Dünya İnsan Hakları günü vesilesiyle, en yüksek evrensel değer olan insan haklarının korunması ve her alanda insan haklarının ön planda tutularak güvenli bir geleceğe ulaşmak arzusuyla, tüm vatandaşlarımızın 'Dünya İnsan Hakları Günü'nü kutlar esenlikler dilerim."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Çorum haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Çorum haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Dünya İnsan Hakları Günü haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  ÇORUM NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Ağustos 2017, Pazartesi
  • İmsak
   03:58
  • Guneş
   05:49
  • Öğle
   12:55
  • İkindi
   16:41
  • Akşam
   19:38
  • Yatsı
   21:14
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı