Ege Haberleri

EGE

  Dünya ile beraber ‘Büyük Atlama’ etkinliği

  Cihan KAYA / KÖYCEĞİZ (Muğla), (DHA)
  09 Temmuz 2012 - 10:08Son Güncelleme : 09 Temmuz 2012 - 10:08

  Köyceğiz İlçesi Beyobası Beldesi Pınarköy sınırları içerisinde akan ve büyük mücadeleler sonrasında üzerine yapılmak istenen HES'in iptali sağlayan Yuvarlakçay, değişik bir etkinliğe sahne oldu. Nehirlerin özgür akabilmesi için tüm dünyada aynı saatte yapılan Büyük Atlama etkinliği Yuvarlakçay'da da gerçekleştirildi.

  Yapılan etkinliğe Beyobası Belediye Başkanı MHP'li Besim Özbek, belediye meclis üyeleri, Dalyan Çevre Koruma Platformu üyeleri, köylüler, çevre ilçe ve beldelerden birçok vatandaş katıldı. Dünyada ve Türkiye'nin de pekçok yerinde saat 16.00'yı gösterdi anda atlama etkinliği yapıldı. Vatandaşlar suya atlayarak, “Kimse suyumuzu elimizden alamaz”, “Suyumuza dokunmayın” solganları attı.

  Beyobası Belediye Başkanı Besim Özbek, atlayıştan sonra yaptığı açıklamada, Yuvarlakçay'a kurulmak istenen Hidro Elektrik Santrali'ne (HES) karşı iki yıl önce yaptıkları eylemleri hatırlattı. Özbek, “Burada kentlisi köylüsü, yöre insanı tek yürek olmuş, gece gündüz, soğuk sıcak demeden 7'sinde 70'inde herkes nöbet tutmuştu. Bu eylemler mutlu sonla sonuçlanmıştı. İki arkadaşız bir eşek ile buradan Ankara'ya yürümüş ve ‘Suyumuzu vermeyoz' demişti” diye konuştu. 2005 yılından bu yana Avrupa'da düzenlenen Büyük Atlama (Big Jump) etkinliğine bu yıl kendilerinin de katıldığını kaydeden Özbek, “Amacımız bir yandan nehirlerin yaşaması için mücadele verirken bir yandan da nehirlerin bizim için ne kadar değerli ve vazgeçilmez olduğunu bizzat nehrin sularına dokunarak hatırlamak” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı