MERSİN HABERLERİ

Dünya Hepatit Günü

IHA
27.07.2015 - 15:22Son Güncelleme : 27.07.2015 - 15:23

YEREL HABERLER MERSİN

IHA

Mersin İl Halk Sağlığı Müdürü Aytekin Kemik, hepatitin, ülkemizde ve dünyada önemli bir sağlık sorunu olduğunu belirterek, tedavi edilmediği taktirde ağır sonuçların ortaya çıkabileceğini kaydetti.
Kemik, ’28 Temmuz Dünya Hepatit Günü’ dolayısıyla yaptığı açıklamada, ülkemizde ve dünyada önemli bir sağlık sorunu olan hepatitin, karaciğerin iltihabı olduğunu söyledi. Hepatitin, pek çok nedenle oluşabildiğini, hastalığa çoğunlukla virüslerin sebep olduğunu kaydeden Kemik, "Hepatit hastalığına neden olan A,B,C,D,E,F,G olmak üzere 7 tane virüs tipi vardır. A,E,F tipi hepatitler, su ve besin maddelerinin ağızdan alınması ile bulaşır. B,C,D,G türü hepatitler ise kanla temas, tükürük ve cinsel ilişki yoluyla bulaşır. Hepatit B ve Hepatit C virüslerine bağlı hepatitler, kronik karaciğer hastalığına neden olabilmekte, uzun vadede tedavi edilmeyen hastalarda siroz veya karaciğer kanseri gibi daha ağır tabloların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir" dedi.
İstatistikler dikkate alındığında dünyada yaklaşık 400 milyon hepatit B, 170 milyon da hepatit C hastası bulunduğunu ifade eden Kemik, "Her yıl dünyada 1,5 milyon yeni Hepatit A vakası bildirilmekte, ancak gerçek sayının bunun 10 katı kadar olabileceği tahmin edilmektedir. Ülkemizde, genellikle okul çağı çocuklarında sık görülür. Tuvalet hijyenine uyulmaması, ellerin yıkanmaması ve sonrasında yiyecek-içeceklere dokunulması sonucunda kişiden kişiye bulaşır. Kişisel temizlik ve sağlık koşullarının kötü ve yetersiz olduğu toplu yaşanan yerlerde kolayca yayılır. Hepatit A’dan korunmada kişisel hijyen önem taşır. Hepatit A aşısı 2012 yılından itibaren çocuklara 18. ve 24. aylarda olmak üzere 2 doz halinde Aile Sağlığı Merkezlerinde Aile Hekimleri tarafından yapılmaktadır" diye konuştu.
Hepatit B ve C hastalığına sebep olan virüslerin sessiz olduğunu dile getiren Kemik, "Pek çok insan farkında olmadan bu virüsü almış olabilir ve hiçbir belirti olmaksızın bu virüsü taşıyabilir. Türkiye’de her 3 kişiden yaklaşık 1’i hepatit B virüsü ile karşılaşmıştır. Yine her 10 kişiden 1’i hepatit B virüsünü taşımakta ve bulaştırmaktadır" ifadelerini kullandı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Mersin haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Mersin ilinden Dünya Hepatit Günü hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Temmuz 2015 tarihinde saat 15 22’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Dünya Hepatit Günü haberi güncellenecektir.

  İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ
  25 Eylül 2017, Pazartesi
  • İmsak
   05:06
  • Guneş
   06:47
  • Öğle
   13:07
  • İkindi
   16:30
  • Akşam
   19:05
  • Yatsı
   20:34
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı