BURDUR HABERLERİ

Dünya Hayvanları Koruma Günü Öğrencilerle Kutlandı

IHA
05.10.2015 - 17:12Son Güncelleme :
IHA

Orman ve Su İşleri Bakanlığı 6. Bölge Müdürlüğü ile Burdur Belediyesi tarafından 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü sebebiyle Burdur Hayvan Barınağı’nda etkinlik düzenledi.
Etkinliğe Burdur merkez Gazi Ortaokulu 7. Sınıf öğrencileri katıldı. Ortaokul öğrencileri, hayvan barınağını gezerek, barınakta yaşayan sokak hayvanları ile ilgilendi. Orman ve Su İşleri Bakanlığı 6. Bölge Müdürlüğü’nün sokak hayvanlarına yönelik yaptığı çalışmaları anlatan Orman ve Su İşleri Bakanlığı 6. Bölge Müdürü Adnan Yılmaztürk, “Bakanlığımız olarak sokak hayvanlarının kısırlaştırılması, küpelenmesi ve çip takılması hususlarına önem verilmekte olup, bu kapsamda 2015 yılı içinde 500 adet mikroçip ve 500 adet kulak küpesi belediyeye teslim edilmiştir. Bakanlığımız tarafından sokak hayvanlarının kısırlaştırılması için belediyelerle yapılan protokol sonrasında ödenek tahsis edilmektedir. Bu çerçevede geçtiğimiz yıllar Burdur, Bucak ve Gölhisar ilçelerine sokak hayvanları kısırlaştırılması kapsamında ödenek tahsis edilmiştir” dedi.
10 BİN MAMA VE 10 BİN SU KABI DAĞITILACAK
Antalya, Burdur ve Isparta illerinde sokak hayvanları için 10 bin mama ve su kabı dağıtılacağını açıklayan Bölge Müdürü Yılmaztürk, “2015 yılı ödeneğinde de Bakanlık olarak sokak hayvanlarıyla ilgili olumlu yönde bilinç kazandırma düşüncesinin oluşması kapsamında mama ve su kabı alınması için Bölge Müdürlüğümüzde 25 bin TL ödenek tahsis edilmiş olup, ihalesi yapılmaktadır. İhale kapsamında 10 bin adet mama ve su kabı alınarak, Burdur, Antalya ve Isparta illerinde dağıtımı yapılacaktır. Orman ve Su İşleri Bakanlığı olarak 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu kapsamında belediyeler tarafından yapılması zorunlu olan geçici hayvan barınakları için maddi destek sağlanmaktadır. Belediyeler bu iş için uygun alanları bulup, projelerini hazırlayıp Bakanlığımıza sundukları takdirde destek alabilmektedir” şeklinde konuştu.
125 HAYVANDAN 80’İ KISIRLAŞTIRILDI, 65’İ SAHİPLENDİRİLDİ
Burdur Belediyesi Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi’nde 2015 yılı içinde 125 sokak hayvanının barınağa getirildiğini ve bu hayvanların 80 tanesinin kısırlaştırıldığını, 65 tanesinin ise sahiplendirildiğini belirten Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz ise, “İnsanoğlu, var olduğu ilk günden beri dünyadaki bütün varlıklarla birlikte yaşamak zorunda olduğunun aslında farkındadır ama bazen bunu hele hele son 50 yıl içinde göz ardı etmektedir. Gördüğüm kadarıyla dünya üzerinde artan şiddet eğilimlerinden nasibini maalesef sokak hayvanları da, başıboş hayvanlar da alıyor bunun için yerel yönetimlere bir takım görevler düşüyor. Bizden önceki dönemde başlanılmış bir projenin devamını bizde elimizden geldiğince bu projeyi hem sürdürmek, hem rehabilite etmek hem de daha iyi nasıl yapılabilir bunların düşüncesiyle geliştirmeye çalışıyoruz. Burdur Belediyesi olarak bizlere haber verildiği ölçüde biz bu hayvanları alıyoruz, rehabilite ediyoruz. Eğer vatandaşımız isterse sahiplendiriyoruz, değilse kısırlaştırıp yeniden doğal ortamına, sokağa salıyoruz. 2015 yılı içinde 125 kedi ve köpek barınağımıza ulaştırılmış, bunun 80 tanesi kısırlaştırılırken, 65 tanesi de vatandaşlarımıza verilerek sahiplendirilmiştir. Biz bunların sayısını artırmak istiyoruz, eksikliklerimizi birlikte giderebileceğimize inanıyorum” dedi.
ÖĞRENCİLERE MAMA KABI DAĞITILDI
Hayvan Barınağı’ndaki etkinlikte Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz öğrencilere Türk bayrağı ve mama kabı dağıtırken, Orman ve Su İşleri Bakanlığı 6. Bölge Müdürü Adnan Yılmaztürk ülkemizdeki kuşları tanıtan kart kutuları dağıttı. Program, ortaokul öğrencilerinin Hayvan Barınağı’nı gezmesi ile sona erdi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Burdur haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Burdur ilinden Dünya Hayvanları Koruma Günü Öğrencilerle Kutlandı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 05 Ekim 2015 tarihinde saat 17 12’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Dünya Hayvanları Koruma Günü Öğrencilerle Kutlandı haberi güncellenecektir.

  BURDUR NAMAZ VAKİTLERİ
  23 Ekim 2017, Pazartesi
  • İmsak
   05:31
  • Guneş
   07:08
  • Öğle
   12:54
  • İkindi
   15:56
  • Akşam
   18:20
  • Yatsı
   19:44
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı