GAZİANTEP HABERLERİ

Dünya Gümrük Günü

AA / Orhan Çiçek
26.01.2015 - 22:50Son Güncelleme :

- Gümrükler Muhafaza Genel Müdürü Soylu: - "Kaçakçılıkla etkin mücadelede teknolojinin bütün imkanlarından faydalanıyoruz"

AA / Orhan Çiçek

GAZİANTEP (AA) - Gümrükler Muhafaza Genel Müdürü Abdullah Soylu, kaçakçılıkla etkin mücadelede teknolojinin bütün imkanlarından faydalandıklarını söyledi.

Soylu, GAP Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü tarafından Dünya Gümrük Günü dolayısıyla bir otelde düzenlenen törende, gümrüklerin sadece vergi toplayan, sınır güvenliği sağlayan, kaçakçılıkla mücadele eden kurumlar olmadığını belirtti.

Gümrüklerin artık tüketici haklarının korunmasından, korsan ve sahte eşyayla mücadeleye, ticaret erbabının rekabet gücünün artırılmasından, tedarik ve arz zincirinin güvenliğinin sağlanmasına kadar bir dizi fonksiyonu bünyesinden barındıran bir idare haline geldiğini ifade eden Soylu, "Bakanlık olarak amacımız ülkemizde daha güvenli ve hızlı işleyen gümrük idaresi tesis etmek, yasa dışı ticaretle etkin ve kararlı şekilde mücadele ederek, ülkenin hak ve menfaatlerini korumak" dedi.

Yeni uygulamalarla gümrüklerde bekleme sürelerinin en aza indirildiğini ve maliyetlerin önemli ölçüde azaltıldığını vurgulayan Soylu, şöyle konuştu:

"Kaçakçılıkla etkin mücadelede teknolojinin bütün imkanlarından faydalanıyoruz. Nitelikli personelle bu işlemleri yürütmeye çalışıyoruz. Fiziki müdahalesiz araçlar başta olmak üzere teknik altyapımıza önemli yatırımlar yaptık. 2002 sonunda 18 olan araç ve konteyner tarama sistemini son 2 yılda 38'e çıkardık. İlk defa tren tarama sistemini faaliyete geçirdik. Uyuşturucuyla mücadelede kendi dedektör köpeklerini yetiştiren ve eğiten kurum haline geldik."

Personel sayısının da her geçen yıl artırıldığını ifade eden Soylu, kaçakçılıkla mücadelenin artarak devam ettiğini aktardı.

Geçen yıl 1 milyar 585 milyon liralık kaçak eşya ele geçirildiğini belirten Soylu, mali boyutta bir önceki yıla göre yüzde 45 artış sağladıklarını dile getirdi.

GAP Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Fikret Erol da kaçakçılığa karşı etkin mücadele verdiklerini söyledi.

Geçen yıl 111 ayrı operasyonda 70 milyon liralık kaçak eşyaya el konulduğunu dile getiren Erol, "Olaylarla ilgili 303 kişi adli makamlara intikal ettirildi, 62 araca el konuldu" diye konuştu.

Erol, tasfiye hizmetleri olarak da 72 ihale düzenlediklerini ve 9 milyon 120 bin liralık kaçak eşyanın Türk ekonomisine kazandırıldığını kaydetti.

Suriye'deki iç savaşa rağmen ihracat işlemlerini aksatmadıklarını belirten Erol, bu ülkeye yapılan ihracatın da bir önceki yıla göre yüzde 45 artışla 435 milyon dolara yükseldiğini vurguladı.

Konuşmaların ardından personeller Ökkeş Yüksel, Sakar Uğur ve Hatice Yeşilli'ye başarı belgesi verildi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Gaziantep haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Gaziantep ilinden Dünya Gümrük Günü hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 26 Ocak 2015 tarihinde saat 22 50’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Dünya Gümrük Günü haberi güncellenecektir.

  GAZİANTEP NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Kasım 2017, Pazar
  • İmsak
   05:27
  • Guneş
   07:06
  • Öğle
   12:26
  • İkindi
   15:09
  • Akşam
   17:27
  • Yatsı
   18:54
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı