ADANA HABERLERİ

Dünya Gıda Günü'nde bakliyata dikkat çekildi

DHA
14.10.2016 - 13:00Son Güncelleme :
DHA

ADANA'da Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği'ne (TMMOB) bağlı oda başkanları, dünyada gıda yetersizliğine bağlı olarak Birleşmiş Milletler (BM) Gıda ve Tarım Örgütü'nün 2016'yı 'Uluslararası Bakliyat Yılı' ilan ettiğini açıkladı.
Dünya Gıda Günü nedeniyle TMMOB'a bağlı oda başkanları Çukurova Gazeteciler Cemiyeti'nde ortak basın açıklaması yaptı. Kurumlar adına basın açıklamasını okuyan Ziraat Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Semih Karademir, dünyanın en önemli sorununun açlık olduğunu söyledi. Karademir, "Biliyoruz ki dünyanın geri bırakılmış coğrafyalarında açlık kronikleşmiş bir sorunsa; açlıktan insanlar ölmeye devam ediyorsa; bu, yeryüzünün ve bütün insanlığın en önemli sorunudur" dedi.
KIRSAL NÜFUS YOKSULLAŞIYOR
Karademir 7.5 milyar insanın yaşadığı dünyada, orman tahribatı, küresel sera gazı emisyonları, tarım arazilerinin ve yağışların azalması, su kaynaklarının yanlış yönetimi gibi sorunlar bulunduğunu anlatarak, Türkiye'deki durumu da şöyle özetledi: 
"Ülkemizde üretimdeki artış hızı, nüfus artış hızının altında kalmıştır. Ülkemizdeki hayvan varlığının azaldığını dolayısıyla et ve süt üretiminin düştüğünü de göz önüne alırsak, açlık ve ithalata bağımlılığı bizim ülkemizin de en büyük sorunları arasında sayabiliriz."
DENGELİ BESLENMEK İÇİN BAKLİYAT ÖNEMLİ
BM Gıda ve Tarım Örgütü'nün 2016'yı 'Uluslararası Bakliyat Yılı' ilan ettiğini kaydeden Karademir sözlerini şöyle sürdürdü:
"Çevresel tehlikeler önlenirken gıda güvencesinin sağlanması amacının yanında, dengeli ve sağlıklı beslenmenin önemli bir parçası olarak bakliyat öne çıkmaktadır. Gerek sürdürülebilir tarım ve ekim nöbeti açısından, gerekse de hayvan beslenmesindeki rolü bakımından, gıda güvencesi ile gıda güvenliğine katkısı ve kırsal yoksulluğu azaltmadaki rolü oldukça fazladır. Bu açılardan, 'Dünya Gıda Günü' vesilesiyle bakliyatın önemini bir kez daha vurgulamakta fayda görüyorum."

Murat KİBRİTOĞLU/ADANA, (DHA)

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Adana haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Adana ilinden Dünya Gıda Günü'nde bakliyata dikkat çekildi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 14 Ekim 2016 tarihinde saat 13 00’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Dünya Gıda Günü'nde bakliyata dikkat çekildi haberi güncellenecektir.

ADANA NAMAZ VAKİTLERİ

25 Nisan 2018, Çarşamba
 • İmsak
  04:17
 • Guneş
  05:45
 • Öğle
  12:43
 • İkindi
  16:25
 • Akşam
  19:29
 • Yatsı
  20:51
Sayfa Başı