Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Dünya geçiş sürecinin hızlı olmasını istiyor

  Planet
  03 Şubat 2011 - 00:32Son Güncelleme : 03 Şubat 2011 - 09:06

  Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, dün gece ülke geneline yayılan protestolara karşılık, bir sonraki seçimlerde aday olmayacağını söyledi ancak dünyanın önde gelen siyasi liderleri, bu açıklamanın gerginliği dindirmeye yeterli olmayacağını belirtti.

  Dünya gündeminin nabzı Planet'te atıyor    

   

  İşte dünya liderlerinin Mısır’daki olaylar ile Mübarek’in açıklamasına tepkileri:           

   

  AB/ASHTON: MÜBAREK’İN MISIR HALKININ TALEBİNE KARŞILIK VERMESİ GEREKİYOR

   

  Avrupa Birliği’nin Dışişlerinden Sorumlu Bakanı Catherine Ashton, Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek’in halkının isteklerine karşılık vermek zorunda olduğunu söyledi.

   

  Ek olarak Mısır’da değişimin şart olduğunu söyleyen Ashton, “Gelişmeleri görmemiz gerekiyor” dedi.

   

  CAMERON: "MISIR'DAKİ GEÇİŞ SÜRECİ HIZLI OLMALI"

       

  İngiltere Başbakanı David Cameron ise, Mısır’daki geçiş sürecinin hızlı olması ve hemen başlaması gerektiğini söyledi.

   

  Cameron, parlamentoda yaptığı konuşmada, "Mısır'daki geçiş sürecinin hızlı ve güvenilir olması ve şimdi başlaması gerekir" dedi.

   

  "Halk doğru yapıldığına inandığı ve ikna edildiği sürece, ülkenin istikrarlı ve demokratik bir geleceğe sahip olabileceğini" kaydeden Cameron,  Mısır'da özgürlük ve demokrasi isteyenlerin yanında olduklarını ifade etti.

   

  Bu arada dün Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in açıklamasının ardından İngiltere Dışişleri Bakanlığı, "ülkede açık şekilde kapsamlı bir değişime ihtiyaç olduğunu" bildirdi ve Mübarek'in sözlerinin halkın isteğiyle örtüşmesinin önemine dikkati çekti.

   

  Öte yandan İngiltere, vatandaşlarının tahliyesi için bugün Mısır'ın başkenti Kahire'ye yardım uçağı gönderiyor.

   

  SARKOZY DE HIZLI HAREKET ÇAĞRISI YAPTI

  Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Mısır'daki geçiş döneminin çabuk tamamlanması çağrısı yaptı.

   

  Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndan yapılan yazılı açıklamada, “Sarkozy'nin,  halkın güçlü değişiklik taleplerine uygun olarak, somut geçiş dönemi sürecinin vakit geçirmeden başlamasını temenni ettiği” ifade edildi.

   

  Sarkozy'nin, “Mısır yetkililerine, bu çok önemli süreci, şiddet içermeden gerçekleştirmeleri” çağrısına yer verilen açıklamada, “Mısır’la tarihi dostluk ilişkilerine sahip Fransa, bu ülke halkının özgür, demokratik ve çoğulcu toplum taleplerini destekliyor” ifadesi kullanıldı.

   

  ABD MEMNUN DEĞİL

   

  Mübarek’in dün geceki konuşmasından hemen önce kendisiyle konuşan ABD Başkanı Barack Obama ise, Mısır Devlet Başkanı’nın gelecek seçimlere katılmayacağını açıklamasının, istikrar için yeterli bir adım olmadığını, geçiş sürecinin bir an önce tamamlanması gerektiğini söyledi.

   

  Diğer yandan, bugün Mısır sokaklarında görülen şiddetli protestolar sonrasında, ABD Dışişleri Bakanlığı, medyada yer alan şiddet haberlerinden rahatsız olduklarını belirten bir açıklama geldi.

   

  ABD, Mısır’da Hüsnü Mübarek taraftarlarıyla karşıtları arasında yaşanan gösteriler sonrasında, ülkede istikrarın sağlanması için bir an önce önlenmesi gerektiğini yönündeki çağrısını yeniledi.

   

  ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Philip Crowley, sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden gönderdiği mesajda, “Mısır’da bütün tarafların, direnç gösterip, şiddetin önüne geçmesi gerekiyor” dedi.

   

  Bununla birlikte, Beyaz Saray, Mısır’da bugün Hüsnü Mübarek taraflarıyla ve karşıtları arasındaki şiddetli çatışmaları kınadı. Beyaz Saray Sözcüsü Robert Gibbs, ABD’nin medyada çıkan çatışma haberlerini büyük bir endişe içinde izlediklerini söyledi.

   

  NATO: MISIR YAPICI ROLÜNÜ DEVAM ETTİRMELİ

  NATO sözcüsü Oana Lungescu, Mısır’ın demokrasi yönünde ilerlerken bölgesinde "yapıcı rol oynamayı sürdürmesini"beklediklerini söyledi.

   

  Lungecsu, "Mısır'da tüm tarafların şiddetten kaçınarak insan haklarına tam saygılı barışçıl demokratik dönüşümü güvence altına alacak şekilde daha fazla gecikmeden açık diyaloga girmeleri" çağrısı yaptı.

   

  Mısır'ın, NATO'nun bölge ülkeleriyle güvenlik alanında işbirliği içinde olduğu Akdeniz Diyalogu’nda "değerli bir ortak" olduğunu kaydeden Lungescu,"Mısır bu ortaklığın geliştirilmesinde çok önemli rol oynadı ve Mısır'ın bölgede yapıcı rol oynamayı sürdürmesini bekliyoruz" dedi.

  Planet'i Facebook'ta takip etmek için:
  http://www.facebook.com/#!/HurriyetPlanet

  Planet'i Twitter'da takip etmek için:
  http://twitter.com/HurriyetPlanet

   

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı