Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Dünya Ergenekon sorgusunu böyle gördü

  Planet
  08 Aralık 2009 - 00:25Son Güncelleme : 08 Aralık 2009 - 09:38

  Ergenekon davası kapsamında üç generalin sorgulanması haberi dünyanın önde gelen basın ajanslarında kendine böyle yer buldu

  REUTERS:

  Üç emekli general Türkiye’de İslamcı kökenleri olan hükümeti devirmek için darbe hazırlıkları yaptıkları iddiasıyla açılan davada ifade verdi. Dava AB adayı Türkiye’de tansiyonu yükseltti.

   

  Türkiye’de geçtiğimiz 50 yılda dört hükümet deviren ordu neredeyse dokunulmaz olarak görülüyor. Dolayısıyla bundan birkaç yıl önce askerlerin ifade vermesi düşünülemezdi bile.

   

  Dava öncesi incelemeler ülkede piyasaları sarstı. Eğer komutanların ifadeleri basına sızarsa hükümetin İslamcı bir ajandayı uygulamaya koymak istediğinden endişe eden laik elitlerle AK Parti arasındaki gerginlik daha da artabilir.

  İfadeler Ergenekon adı verilen aşırı milliyetçi bir karanlık örgütün araştırılması bağlamında alınıyor. Savcılar örgütün hükümeti devirmek için şiddet kullanmayı planladığını belirtiyor.

   

  İfadelerin verildiği salona kameralar alınmadı ancak gazeteciler davayı yakından takip ediyor ve geçtiğimiz dönemde basına sızan ifadeler davanın etrafında yoğunlaşan tansiyonu artırmıştı.

   

  Avrupa Birliği davanın Türkiye demokrasisi için bir sınav olduğunu belirtirken, durumu eleştirenler hükümeti davayı bir cadı avı olarak kullanmakla ve ultra-milliyetçilerle alakası olmayan hükümet karşıtlarıyla ödeşmek için kullanmakla suçluyor.

   

  THE ASSOCIATED PRESS:

  Türkiye’de savcılar Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın İslami eğilimli hükümetini devirmek için plan yaptıkları iddiasıyla eski kuvvet komutanlarını sorguluyor.

   

  Emekli komutanların sorgusunun darbe planları iddialarını aydınlatması bekleniyor.

   

  Pek çok subay hakkında daha önce planlarda rol oynadıkları iddialarıyla dava açılmıştı. Bazı iddialar 2007’de ortaya çıkan ve Özden Örnek’e ait olduğu iddia edilen günlüklere dayandırılıyor.

   

  Günlükte özellikle başka komutanların desteği alınamadığı için sonradan vazgeçilen darbe planlarından bahsediliyor. Örnek günlüğü yazdığını reddetmişti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı