MERSİN HABERLERİ

Dünya Engelliler Günü

AA / Selahattin ÖZBOZKURT,Mustafa Güngör
02 Aralık 2014 - 15:56Son Güncelleme : 02 Aralık 2014 - 15:56

- Bazı milletvekilleri ve belediye başkanları mesaj yayımladı

YEREL HABERLER MERSİN

AA / Selahattin ÖZBOZKURT,Mustafa Güngör

MERSİN (AA) - Dünya Engelliler Günü dolayısıyla bazı milletvekilleri ve belediye başkanları mesaj yayımladı.

AK Parti Mersin Milletvekili Ahmet Tevfik Uzun, mesajında, tüm engellerin milletçe aşıldığını belirtti.

Yapılan etkinliklerle engellilerin sorunlarına dikkatin çekildiğini ve çözümü yönünde yapılan çalışmaların değerlendirildiğini ifade eden Uzun, şunları kaydetti:

"Dünya Engelliler Günü, insanlığımız adına daha fazla düşünmemiz ve insani duygularımızı en fazla hissetmemiz gereken günlerden birisi. Çeşitli engellerine rağmen hayat mücadelesi veren vatandaşlarımız bizim için önemli bir güç kaynağı. Her fırsatta onları kucaklayarak eşit ve değerli vatandaşlar olduklarını göstermeliyiz."

AK Parti Mersin Milletvekili Nebi Bozkurt da toplumsal yaşamda onurlu bir birey olarak yer almanın herkes gibi engelli vatandaşların da en temel hakkı olduğunu belirtti.

Engellilerin çağdaş ülkelerdeki gibi sosyal hizmet ve güvenceye kavuşması ile sosyal devlet ilkesini en üst düzeyde işletebilmek için var güçleriyle çalıştıklarını bildiren Bozkurt, "Engellilerimizin günlük yaşama katılabilmeleri, toplumla bütünleşebilmeleri için çalışıyoruz. Fırsat eşitliğine sahip olarak toplum için katma değer üretecek bir konuma gelmeleri için ve eğitim öğretim şartlarını iyileştirerek, istihdamlarını kolaylaştırmak adına tüm imkanlarımızı seferber ediyoruz" ifadelerini kullandı.

CHP Mersin Milletvekili Vahap Seçer ise engelli olmanın tüm zamanların ve toplumların değişmez bir gerçeği olduğunu bildirdi.

Dünya üzerinde en az 1 milyar kişinin, Türkiye'de ise yaklaşık 8.5 milyon kişinin engelli olarak yaşadığını ifade eden Seçer, şunları kaydetti:

"Ancak engelli olmak, sadece engellilerin ve ailelerinin içinde bulunduğu bir sorun değil, sosyal boyutlarıyla tüm toplumu yakından ilgilendiren bir konudur. El ele ve yürek yüreğe yeni bir dünyayı kuracağımıza olan inancımla, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nde zor şartlar altında hayata sıkı sıkıya sarılan, yaşama sevincini bir an bile kaybetmeyen tüm engelli yurttaşlarımıza, ailelerine sevgi ve saygılarımı sunarım."

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz da 30 Mart yerel seçimlerinde "Engelsiz Mersin" sloganıyla yola çıktıklarını belirtti.

Mersin'deki engelleri kaldırarak engelli vatandaşların hayatını kolaylaştırıp topluma kazandırmak için gece gündüz çalıştıklarını ifade eden Kocamaz, şunları kaydetti:

"Türkiye'de bir ilki gerçekleştirerek, Mersin Büyükşehir Belediyesi bünyesinde Engelliler Daire Başkanlığı'nı kurduk. Amacımız, Mersin'deki engelleri kaldırarak engelli vatandaşlarımızın hayata adaptasyonlarını kolaylaştırmak ve bu konuda Türkiye'ye örnek bir şehir yapmaktır. Burada engelli vatandaşlarımızın sorunlarına psikolojik destek, özlük hakları konusunda danışmanlık, bilgilendirme ve yönlendirme amacıyla psikolog ve sosyolog uzmanlarımız gözetiminde çözüm üretmek üzere ücretsiz hizmet verilmeye başlandı. Kendi işini kurmak isteyen engelli vatandaşlarımıza yönelik 'Uygulamalı Girişimcilik Kursu' düzenledik."

Akdeniz Belediye Başkanı Fazıl Türk de her insanın bir engelli adayı olduğuna dikkati çekti.

Türkiye'de son yıllardaki verilere göre, farklı engellere sahip 8 milyonu aşkın vatandaşın yaşadığını bildiren Türk, şunları kaydetti:

"Bu rakam nüfusun yüzde 12'sine denk geliyor. Engelli yurttaşlarımız hayatın her an içindedir, toplumun ayrılmaz bir parçası ve gerçeğidir. Bu nedenle engelli bireylerin topluma kazandırılması ve özellikle istihdamlarının arttırılması yönünde yasal çalışmalar yapılmalıdır. Bu insanlarımızın yeteneklerini ortaya çıkaracak, özgüvenlerini yükseltecek hukuki ve sosyal imkanlar arttırılmalıdır."

Tarsus Kaymakamı Hasan Göç de toplumun önemli bir parçası olan engelli vatandaşların tespiti, eğitimi ve rehabilitasyonunun çok önemli olduğunu bildirdi.

Engelli vatandaşlara sahip çıkmayı bir insanlık görevi olarak gördüklerini belirten Göç, "Tüm vatandaşlarımızın engellilerimizi sevgi ve anlayışla kucaklamalarını, onların sorunlarının çözümüne katkıda bulunmalarını temenni ediyorum. Bu düşüncelerle 3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nü kutluyor, engelli vatandaşlarımıza ve ailelerine sağlıklı, mutlu ve başarılı bir yaşam diliyorum" ifadelerini kullandı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Mersin haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Mersin haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Dünya Engelliler Günü haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  YOL DURUMU
  Trafik durumunu anında takip edin...
  Yol durumu »
  İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ
  15 Haziran 2017, Perşembe
  • İmsak
   03:23
  • Guneş
   05:24
  • Öğle
   13:12
  • İkindi
   17:10
  • Akşam
   20:46
  • Yatsı
   22:37
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı