KAYSERİ HABERLERİ

Dünya Engellier Günü

AA / Musa Özyürek
03 Aralık 2014 - 15:43Son Güncelleme : 03 Aralık 2014 - 15:43

YEREL HABERLER KAYSERİ

AA / Musa Özyürek

KAYSERİ (AA) - AK Parti Kayseri Milletvekili İsmail Tamer, Dünya Engelliler Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Tamer, mesajında, dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 15'inin engelli olduğunu ifade etti.

Engelliliğin çeşitlilik gösterdiğini belirten Tamer, şunları kaydetti:

"Nüfusun yaşlanması ve kronik hastalıklardaki artış nedeniyle engelli sayısı da artmaktadır. Savaşlar, trafik kazaları veya afetler de engellilik nedenlerindendir. Tüm dünyada engellilik konusu evrensel normlara oturtulmuş ve devletlere önemli sorumluluklar yüklenmiştir. 1982 yılında hazırlanan Birleşmiş Milletler Engelli Kişilerin Hakları Sözleşmesinde 'herhangi bir ayrım yapılmaksızın özürlü kişilerin en yüksek sağlık hizmeti standardına ulaşma hakları' vurgulanmıştır. Ülkemizde ortopedik, görme, işitme, dil ve konuşma ile zihinsel engellilerin oranı yüzde 2,5 iken süreğen hastalığı olanların oranı yüzde 9,70'tir. Altı ve daha yukarı yaştaki kişilerden okuma yazma bilmeyenlerin oranı ortopedik, görme, işitme, dil ve konuşma ile zihinsel engellilerde yüzde 36,33 iken süreğen hastalığı olanlarda yüzde 24,81’dir. Yaklaşık 8,5 milyon kronik hasta ve engelli, yapılı çevrede hareketliliklerini kısıtlayan çok sayıda engelin ve uygun olmayan düzenlemelerin bulunması nedeniyle toplumsal hayata katılımda sorunlar yaşamaktadır"

Engelli bireylerin mümkün olan en iyi sağlık seviyesine sahip olabilmek için kaliteli sağlık hizmetlerinden, tedavilerden ve sağlık teknolojilerinden, toplumun diğer bireyleri ile eşit bir şekilde faydalanma hakkına sahip olduğunu ifade eden Tamer, "Bazı durumlarda engelli bireyler, yaşam kalitelerini iyileştirebilmek için bazı yeni ve özel sağlık hizmetlerinden faydalanmak durumundadır" ifadelerini kullandı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Kayseri haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Kayseri haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Dünya Engellier Günü haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  KAYSERİ NAMAZ VAKİTLERİ
  24 Ağustos 2017, Perşembe
  • İmsak
   04:07
  • Guneş
   05:53
  • Öğle
   12:51
  • İkindi
   16:35
  • Akşam
   19:29
  • Yatsı
   21:01
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı