Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Dünya ekonomi basınından manşetler- 5 Mayıs

  EkoNet
  05.05.2010 - 16:44 | Son Güncelleme: 04.05.2010 - 18:04

  İşte dünyanın önde gelen basın organlarının ekonomi alanında bugünkü manşetleri ve öne çıkardıkları haberler

  EKONOMİ BASINI

  BLOOMBERG  

  --Yunanistan'da kamu çalışanlarının protestosu artıyor

  Yunanistan'da, ek ücret kesintileri ve vergi indirimleri içeren yeni 30 milyar dolarlık kemer sıkma önlemlerini protesto eden kamu çalışanları, okulları ve hastaneleri kapatırken, uçuşların aksamasına da neden oldular.

   

  --UBS son üç yılın en yüksek çeyrek dönem kârını açıkladı

  İsviçre'nin en büyük bankası olan UBS ilk çeyrekte elde ettiği 2 milyar dolarlık net gelirle, son üç yıldaki en yüksek dönem kârını yaptı.

   

  CNBC

  --Yunanistan krizi şimdilik atlatıldı ancak euro hala tehlikede

  Avrupa Birliği ve IMF tarafından, Yunanistan’a verilmesi kararlaştıran 110 milyar euroluk yardım, bu ülkenin kısa vadede gerçekleştireceği fonlama için piyasalara olan bağımlılığını azalttı. Ancak Yunan tahvillerinin faizleri sert şekilde düşse de, bazı yatırımcılar hala yardım kararının onay sürecini yavaşlatacak engellerin olduğunu düşüyor.

   

  --Kül bulutu İrlanda ve İngiltere'de hava ulaşımını aksattı

  İzlanda'daki Eyjafjallajokull yanardağından püsküren küllerin oluşturduğu bulutlar İngiltere ve İrlanda'da hava trafiğinin geçici olarak aksamasına neden oldu. İrlanda Havacılık Kurumu (IAA) bu hafta içinde kuzey rüzgarlarının getirdiği kül bulutlarının hava trafiğinde daha fazla aksamaya neden olabileceği uyarısını yaptı.

   

  CNNMONEY 

  --ABD'de ipotekten ev nasıl alınmalı?

  ABD'de konut sektöründe birçok satılık ipotekli ev bulunması alım fırsatı yaratıyor ancak ev alırken bazı tuzaklara düşmemeye dikkat edilmesi gerekiyor.

   

  --Obama'nın 2.2 trilyon dolarlık kararı

  ABD Eski Başkanı George W. Bush tarafından 2001 ve 2003 yıllarında çıkarılan vergi indirimlerinin süresi bu sene doluyor. Ancak Barack Obama, bu vergileri ABD'lilerin çoğu için devam ettirmeyi istiyor.

   

  FORBES

  --Avustralya faiz oranlarını yüzde 4.5'e yükseltti

  Avustralya Merkez Bankası, büyük miktardaki doğal kaynaklarına olan taleple birlikte gelen ekonomi toparlanma sonrası faiz oranlarında 25 baz puanlık artırıma giderek, gösterge faizi yüzde 4.5'e yükseltti. Bu bankanın Ekim'den bu yana yaptığı altıncı artırım oldu.

   

  --Almanya'dan Yunanistan'a 22.4 milyar euroluk mali yardım planı

  Almanya da bakanlar kurulu, mali kurtarma paketi çerçevesinde Yunanistan'a üç yıl içinde 22.4 milyar euroluk kaynağın aktarılması için gerekli yasayı kabul etti.

   

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">MARKETWATCH

  --Deepwater felaketi Exxon Valdez olayını geride bırakabilir

  ABD’nin Meksika Körfezi’ndeki petrol sızıntısının üzerinden 3 hafta geçse de henüz net bir sonuca ulaşılmadı. Çevreciler, bu felaketin 1989’daki Exxon Valdez olayını geride bırakacağını belirtiyor.

   

  --Kurtarma paketi endişeleri euroyu aşağı çekti

  Avrupa Birliği (AB) ve IMF’nin Yunanistan’a sağladığı  110 milyar euroluk yardım paketi, döviz yatırımcılarını çok fazla etkilemedi ve euro dolar karşısında 1.31 seviyesine geriledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı