Gündem Haberleri

  Dünya ekonomi basınından manşetler- 13 Mayıs

  EkoNet
  13.05.2010 - 17:19 | Son Güncelleme:

  İşte dünyanın önde gelen basın organlarının ekonomi alanında bugünkü manşetleri ve öne çıkardıkları haberler

  EKONOMİ BASINI    

  BLOOMBERG

  --Avrupa'da azalan endişe ABD borsalarını yükseltti

  ABD borsaları, Portekiz'daki başarılı tahvil ihracı, İspanya'da planlanan bütçe kesintileri ve İngiltere'de hükümetin belli olmasının, Avrupa'daki borç krizi tehlikesinin azalmasına yönelik iyimserliği artırmasıyla Çarşamba günü yükseldi. Standard & Poor’s 500 Endeksi günü yüzde 1.4'lük artışla, 4 Mayıs'tan beri en yüksek kapanışını gerçekleştirdi. Diğer taraftan ABD Hazine kâğıtlarının faizleri düşerken altının ons fiyatı 1,240 doların üzerine çıkarak yeni rekor seviyesini gördü.

   

  --Sumitomo: Euro 1999'daki seviyesine gerileyebilir

  Japon bankası Sumitomo Mitsui Banking Corp.'a göre, Avrupa Birliği'nde artan bütçe açıklarının zayıflattığı euronun, dolar karşısındaki değerinin 1999 yılında ilk işlem görmeye başladığında bulunduğu 1.18 seviyesine düşürme tehlikesi yaratıyor.

   

  CNBC

  --Çin'deki konut balonu patlamak üzere mi?

  RBC Capital Markets Küresel Araştırma Direktörü Nick Chamie, Yunanistan'daki problemlerden dolayı şimdilik gölgede kalan Çin'de gayrimenkul sektöründe yaşanan yavaşlamanın yeni büyük bir sorunun habercisi olabileceğini söyledi.

   

  --HTC ABD'de iPhone satışının yasaklanması için dava açtı

  Tayvan merkezli cep telefonu üreticisi HTC, patent ihlali yaptığı gerekçesiyle ABD'li tüketici elektroniği devi Apple'a dava açtı ve ABD Uluslararası Ticaret Komisyonu'ndan iPhone, iPad ve iPod ürünlerinin bu ülkedeki satışlarına yasaklama getirilmesi kararı alınmasını talep etti.

   

  CNNMONEY

  --Fed geçen sonbahara göre daha rahat

  Geçen sonbaharda ABD Merkez Bankası (Fed) ve Başkanı Ben Bernanke, yetkilerinin kısıtlanması tartışmaları nedeniyle zor günler geçiriyordu, ancak bu olumsuz hava Senato'nun bu yönde alınacak bazı önlemleri değiştirmesi ile dağılmış bulunuyor.

   

  --BP platformla ilgili sorunları patlamadan önce biliyordu

  ABD Temsilciler Meclisi Enerji ve Ticaret Komitesi Başkanı Henry Waxman, İngiliz enerji devi BP'in Meksika Körfezi'nde hâlâ petrol sızıntısı yaşanan petrol arama platformunda yaşanan sorunları, ilk patlamanın yaşanmasından saatler öncesinde bildiğini söyledi.

   

  MARKETWATCH

  --BP sızıntıyı durdurmak için çabalarını sürdürüyor

  İngiliz enerji devi BP, Meksika Körfezi'ndeki petrol arama platformu Deepwater Horizon'daki devam eden sızıntıyı durdurmak için şimdi de iki ton büyüklüğünde bir başlığı suyun altına indirdi.

   

  --Altın fiyatları rekor kırdı

  Altının vadeli piyasadaki ons fiyatı, Avrupa'daki borç endişelerinin yatırımcıları güvenli liman arayışına itmesiyle Çarşamba günü işlemlerinde 1,245 dolara çıkarak yeni rekoruna imza attı.

   

  FORBES

  --Morgan Stanley hisseleri soruşturma haberiyle düştü

  ABD'li yatırım bankaı Morgan Stanley'in hisseleri, mortgage kredilerine dayalı menkul kıymet anlaşmları nedeniyle soruşturmaya tabi tutulacağı haberleri üzerine değer kaybetti.

   

  --AB yeni bütçe ve harcama kuralları hazırladı

  Avrupa Birliği yetkilileri, son açıklanan 750 milyar euroluk acil yardım paketinin tek başına kıtadaki borç sorunun ortadan kalkmasını sağlayamayacağı gerekçesiyle, hükümetlerin bütçe ve harcamalarını daha sıkı denetleyen kurallar hazırladı.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı