Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Dünya ekonomi basınından manşetler- 11 Mayıs

  EkoNet
  10 Mayıs 2010 - 15:45Son Güncelleme : 10 Mayıs 2010 - 17:43

  İşte dünyanın önde gelen basın organlarının ekonomi alanında bugünkü manşetleri ve öne çıkardıkları haberler

  EKONOMİ BASINI        

  BLOOMBERG

  --AB'den krizi durdurmak için 962 milyar dolarlık güç gösterisi

  Ülke borçlarından kaynaklanan kriz endişelerinin euroya güvensizliği artırmasının önüne geçmeyi amaçlayan Avrupalı politika yapıcılar, daha önce eşi benzeri görülmemiş, yaklaşık 1 trilyon dolar değerinde acil yardım fonu oluşturmaya ve devlet tahvili satın almaya karar verdi.

   

  --Çin'in dış ticaret fazlası Nisan'da sert düştü

  Çin'de teşvik programlarının neden olduğu iç talep patlamasıyla artan ithalat, Nisan ayında dış ticaret fazlasının geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 87 oranında azalmasına neden oldu.

   

  CNBC 

  --Goldman Sachs daha fazla soruşturma bekliyor

  ABD sermaye piyasasını düzenleme organı SEC tarafından hakkında dolandırıcılık davası açılan ABD'li banka Goldman Sachs, İngiltere Finansal Hizmetler İdaresi'nden soruşturma bildirisi aldığını ve Yunanistan'daki işlemlerden dolayı çeşitli soruşturma ve incelemelerle karşı karşıya olduğunu açıkladı.

   

  --BoE seçimlerden sonra da faizleri artırmadı

  İngiltere Merkez Bankası (BoE), ülkede seçimlerden sonra hükümetin kurulma çalışmalarının sürdüğü ve euro bölgesiyle ilgili borç krizi endişelerinin ön plana çıktığı bir süreçte faiz oranlarını değiştirmeyerek yüzde 0.5 düzeyinde sabit tuttu. Bankanın kararı piyasalarda sürpriz bir etki yaratmadı.

   

  FORBES

  --Avrupa'da kül bulutu dağıldı seferler normale döndü

  Havacılık sektöründeki yetkililer, hafta sonunda Avrupa'daki uçak seferlerinin iptal olmasına neden olan kül bulutunun dağıldığını ve hava alanlarının normal şekilde faaliyetlerine devam ettiğini açıkladı.

   

  --IMF Yunanistan'a 40 milyar dolarlık yardımı kabul etti

  Uluslararası Para Fonu (IMF) Yunanistan'a yönelik kurtarmak paketi kapsamında açıkladığı yaklaşık 40 milyar dolarlık kaynağı onaylarken, Avrupa'daki borç krizinin yayılmasından kaynaklanan endişeleri de azalttı.

   

  CNNMONEY

  --Fannie Mae'den 8.4 milyar dolarlık yeni kaynak talebi

  Konut ve finansal sektörünün yaşadığı kötü durum sonucunda bilançosundaki açığın daha da artmasını bekleyen ABD'nin en büyük mortgage şirketlerinden Fannie Mae, Pazartesi günü Barack Obama yönetiminden 8.4 milyar dolarlık ek kaynak talebinde bulundu.

   

  --Avrupa ve ABD kurtarma adımlarını hızlandırdı

  Avrupalı liderler, küresel piyasaların diken üstünde olduğu bir dönemde, bölgelerindeki zor durumda olan ekonomilere destek sağlayacak büyük ölçekli bir yardım fonu oluşturma kararı aldı. Bununla birlikte ABD Merkez Bankası (Fed) de, kredi koşullarını kolaylaştırma programında destek vermek için Kanada ve Avrupa Merkez Bankası'na katıldı.

   

  MARKETWATCH

  --Tahvil alımları ECB'nin kredibilitesine darbe olarak görülüyor

  Ekonomistler Pazartesi günü yaptıkları değerlendirmede, Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) euroyu korumak için verdiği mücadelede kredibilitesinden büyük miktarda ödün verdiğini belirtti. ECB Başkanı Jean-Claude Trichet bundan sadece dört gün önce ikincil piyasada devlet tahvili almayacaklarını açıklamasına rağmen, Pazar günü bu sözünden geri döndü.

   

  --Acil yardım fonu hem rahatlama hem de belirsizlik getirdi

  Euro bölgesi üyeleri, Avrupa Merkez Bankası ve Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) birlikte oluşturacakları 970 milyar dolar tutarındaki acil yardımı fonu planı piyasalara hem rahatlama hem de belirsizlik getirdi.

   

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı