Dünya Haberleri

DÜNYA

  Dünya domuz gribi paniğini yaşıyor

  Hürriyet Haber
  26 Nisan 2009 - 00:00Son Güncelleme : 26 Nisan 2009 - 09:58

  Amerika kıtasında görülen yeni grip virüsü dünyayı tehdit ediyor. Meksika’da 68 kişi öldü, ABD’de de 8 kişide aynı virüs görüldü. Mexico City’de tüm kamu etkinlikleri 10 günlük iptal edildi. Amerikalı sağlık yetkilileri, virüsün kontrol altına alınamayabileceği uyarısında bulundu.

  SALGIN ÜLKEYE FELÇ ETTİ

  SARS, kuş gribi derken şimdi de salgına neden olan ve domuz gribinin yeni bir türü olduğu sanılan A/H1N1 virüsü, insan, domuz ve kuş gribi virüslerinin karışımından oluşuyor. İlk defa ABD’nin Kaliforniya eyaletinde 2 çocukta görülen virüs, Meksika’da en az 68 kişinin ölümüne yol açınca Devlet Başkanı Felipe Calderon kabinesini acil toplantıya çağırdı.

  Öpüşme, tokalaşma

  Yetkililer, ülke genelinde bin 4 kişiye virüs bulaştığını, 20 kişinin domuz gribinden, 48 kişinin de muhtemelen aynı virüsten yaşamını yitirdiğini bildiriyor. 20 milyon insanın yaşadığı başkent Meksiko City’de okullar, müzeler, kütüphaneler, devlete ait tiyatro ve konser salonları kapatıldı. Başkent Mexico City’de bugün oynanacak iki futbol maçının seyircisiz oynanması kararlaştırıldı. İnsanlara tokalaşmamaları, birbirlerini öpmemeleri, ellerini sürekli yıkamaları tavsiye ediliyor.

  500 bin grip aşısı da sağlık merkezlerine dağıtılıyor. Amerikan Salgın Hastalık Önleme Merkezi Sözcüsü Thomas Abraham’a göre de virüsün insandan insana yayılan bir tür olması endişe verici. Virüsün kontrol altına alınamayabileceği uyarısında bulundu.

  DSÖ alarma geçti

  Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Başkanı Margaret Chan, domuz gribi salgınının daha çok yayılabileceği uyarısında bulundu. Margaret Chan, salgının hayvanlarda görülen H1N1 virüsü içerdiğini belirterek durumun ciddi olduğunu vurguladı ve DSÖ’yü dün olağanüstü toplantıya çağırdı. Örgütün internet sitesinden yapılan açıklamada, dünya çapındaki sağlık görevlilerinin alarma geçirildiği belirtildi.

  PANİK YAYILIYOR...

   ABD’nin New York kentinde Meksika’dan gelen ve domuz gribi belirtileri gösteren bir grup öğrenciye tahlil yapıldı. 

  Peru ve Şili’deki sağlık yetkilileri önlem olarak eylem planlarını harekete geçirdi. 

  Kolombiya’da da Meksika’dan gelen 5 yolcu gözlem altına alındı.

   Ekvador’da, domuz gribi rastlanan ABD ve Meksika’dan gelen yolcular için önlem alınmaya başladı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı