BALIKESİR HABERLERİ

Dünya Devlerine, Türkiye’nin Gübre Sektörünü Anlattılar

IHA
06.07.2015 - 13:56Son Güncelleme :

BAĞFAŞ, dünya devlerine Türkiye'deki gübre sektörünü anlattı.

IHA

BAGFAŞ Bandırma Gübre Fabrikaları A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Rıdvan Memiş, Prag’da düzenlenen, dünyanın en büyük gübre üreticisi ve satın almacılarının buluştuğu, ‘Argus FMB Doğu Avrupa Gübre Konferansı’nda Türkiye gübre sektörünü anlattı.
Türkiye’nin en çok ihracat yapan kimyevi gübre şirketi BAGFAŞ Bandırma Gübre Fabrikaları A.Ş., Prag’da düzenlenen ve 40 ülkeden 180 şirketten 300 delegenin yer aldığı ‘Argus FMB Doğu Avrupa Gübre Konferansı 2015’e katıldı. Dünyanın önde gelen büyük gübre üreticileri, satın almacıları ile sektöre hizmet veren gemi ve sigorta brokerlarının bir araya geldiği üç günlük konferansa BAGFAŞ Bandırma Gübre Fabrikaları A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Rıdvan Memiş konuşmacı olarak katıldı. Memiş, Türkiye’nin gübre talebi ve ihracat rotaları, yıllık üretim kapasiteleri, pazardaki gelişmeler ile BAGFAŞ’ın Türkiye kimyevi gübre pazarındaki rolünü anlattı.
BAGFAŞ Genel Müdür Yardımcısı Rıdvan Memiş, “BAGFAŞ, Türkiye’de sektör lideri ve fosfatlı gübrelerin piyasa fiyatını belirleyici kurumdur. 2015’in ilk altı ayında ulusal piyasadaki payımızı yüzde 100 arttırırken, yine bu yıl açtığımız granül CAN-AN (660 kt) tesisiyle üretim kapasitemizi de yüzde 100 arttırdık. BAGFAŞ olarak bu başarımızı sadece ulusal pazara değil global pazara odaklanmamıza borçluyuz” dedi. Rıdvan Memiş konuşmasında, “Türkiye’de gübre stratejik bir ürün iken gübre üretimi stratejik yatırım sayılmamaktadır. Oysa ki gübre ve gübre hammaddesi ithalatı tek başına yıllık 1.5 milyar USD seyiyesindedir. Gübre üretim tesisleri sayesinde gübre ve gübre hammaddesi ithalatını düşürerek ülkemizin döviz rezervlerine oldukça önemli katkıda bulunmaktayız. BAGFAŞ, bu yıl Bandırma’da çok önemli bir yatırımla ürün gamını ve üretim kapasitesini daha da arttıracak iki yeni tesisi ile hem ülkemizin dış ticaret açığının kapatılmasına katkıda bulunacak, hem Bandırma ve Güney Marmara Bölgesinin ekonomik gelişimine katkıda bulunacak. Ayrıca yaklaşık 100 mühendis ve teknisyen dahil olmak üzere bölge halkına yeni iş olanakları yaratacaktır. Topraklarımızın verimliliğini, tarlalarımızın kullanım ömrünü arttıracak yaratıcı çözümler üretmek için çalışmalarımıza devam edeceğiz” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Balıkesir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Balıkesir ilinden Dünya Devlerine, Türkiye’nin Gübre Sektörünü Anlattılar hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 06 Temmuz 2015 tarihinde saat 13 56’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Dünya Devlerine, Türkiye’nin Gübre Sektörünü Anlattılar haberi güncellenecektir.

  BALIKESİR NAMAZ VAKİTLERİ
  23 Ekim 2017, Pazartesi
  • İmsak
   05:41
  • Guneş
   07:19
  • Öğle
   13:04
  • İkindi
   16:03
  • Akşam
   18:27
  • Yatsı
   19:54
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı