Dünya devleri, Ar-Ge zirvesinde buluşuyor

Hürriyet Haber
22 Eylül 2012 - 11:33Son Güncelleme : 22 Eylül 2012 - 14:14

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından düzenlenen 1. AR-GE Merkezleri Zirvesi 25 Eylül'de İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün’ün açılış konuşmalarıyla başlayacak olan Zirve’de TÜBİTAK Başkanı Yücel Altunbaşak, Bilim ve Teknoloji Genel Müdürü Cevahir Uzkurt birer konuşma yapacak.

“AR-GE Merkezleri’nin Sorunları ve Çözüm Önerileri” ana gündemiyle toplanan Zirve’de aynı zamanda “Üniversite ve Sanayi İşbirliği” masaya yatırılacak.
 
Son beş yıl içerisinde sayıları 20’den 141’e çıkan ve personel sayıları 100.000’i bulan AR-GE Merkezleri, Türkiye ekonomisinin itici gücünü oluşturuyor. 2008 yılında çıkarılan AR-GE teşviklerinden sonra aralarında Siemens, Ford, Ericsson ve Bosch gibi dünya devlerinin de bulunduğu 50’ye yakın şirket AR-GE merkezlerinni Türkiye’ye taşıdı.
 
Türkiye’deki genç ve eğitimli insan gücünün de etkili olduğu AR-GE merkezlerinin Türkiye’ye göçü, Türkiye açısından teknolojik ilerleme ve ekonomik büyüme için önemli bir argüman oluşturuyor. Zirveye Türkiye’deki tüm AR-GE merkezleri katılıyor.
 

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı