« Hürriyet.com.tr

Dünya denizlerinde tek başına

Atlas dergisi fotoğrafçısı Hakan Öge, 9.5 metrelik tek direkli yelkenlisiyle dünya turuna başladı. İki yıl sürmesi beklenen seyahatte Hakan Öge tek başına olacak. Toplam 30 bin deniz mili yol kat edecek olan Öge’nin yolculuğu internetten takip edilebilecek.

Hürriyet Haber
X

Hemen hemen tüm seyahati rüzgar gücüyle tamamlamayı planlayan Öge, aynı anda teknenin miçosu, çıpacısı, dümencisi kısacası her şeyi olacak. Denizde yalnız olmanın psikolojik etkisi de seferin zorluğunu artırıyor. Öge’nin en uzun zaman karadan ayrı kalacağı süre 30 gün, Büyük Okyanus’ta Galapagos Adaları ile Polonezya arasında. Öge, okyanusu tek başına geçebilmek için uzun bir süre birer saatlik uyuma egzersizleri yaptı.

 

DÜNYA İLE UYDU ÜZERİNDEN İLETİŞİM

 

Tek başına çıktığı bu yolculukta Öge’nin en yakın dostu dizüstü bilgisayarı olacak. Öge, iki yıl boyunca tüm iletişimini bu yolculuğa dayanabilecek bir dizüstü bilgisayar ve uydu telefonu ile sağlayacak. Tecrübeli fotoğrafçının dergide yayınlanacak yazıları ve çektiği fotoğrafları bu bilgisayar aracılığıyla geçecek.

 

Öge’nin iki yıllık macerasıyla ilgili haberler Atlas dergisinden ve derginin internet sitesinden takip edilebilecek.

 

FOTOĞRAF VE DOĞA TUTKUNU

 

1964 doğumlu Hakan Öge’yi Atlas okurları derginin ilk yıllarında motosikletli bir gezgin olarak tanıdı. Başta dağcılık ve bisikletçilik olmak üzere hemen hemen tüm doğa sporlarını yaparken ürettiği konular derginin sayfalarına yansıdı. Son yıllarda paramotorla çektiği hava fotoğraflarına ağırlık veren Öge, 1997’de bu araçla Türkiye’yi en kuzey noktasından en güney ucuna kat ederek dünya rekoru kırdı.

Kaynak:

Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Sonbaharın en güzel şehir parkları! Listede Türkiye’den öyle bir yer var ki…
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
'Ormanın çocuğu'nun inanılması güç hikâyesi!
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Kasım'da huzuru bulacağınız yedi Akdeniz beldesi
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Kış aylarında denize girip güneşin tadını çıkarabileceğiniz ülkeler
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Türkiye’de karavan seyahati için uygun rotalar
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Bir günde gezilecek ülke: Kosova