Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Dünya değişiyor dışarıdan izleyemeyiz

  Zeynep ŞAFAK / ANKARA
  06 Ocak 2015 - 01:35Son Güncelleme : 06 Ocak 2015 - 01:08

  DIŞİŞLERİ Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, yeni Türkiye hedefinin gerçekleşmesi için ‘vizyoner ve insani diplomasi’ vurgusu yaparak, “Dünya düzeni değişirken, başka bir düzenin temelleri atılırken bizim bu değişimi dışarıdan izleme lüksümüz yoktur. Ayak uydurmak ve düzenlemek zorundayız” dedi.

  Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın Dışişleri Bakanlığı döneminde başlayan ve bu yıl 7’ncisi düzenlenen Büyükelçiler Konferansı, Çavuşoğlu’nun ev sahipliğinde dün başladı. ‘Dış politikada süreklilik ve değişim’ temalı konferansın açılış konuşmasında Çavuşoğlu, şunları söyledi:

  İSTİKRAR İÇİN ÇABA

  “Yeni Türkiye hedefinin gerçekleşmesinde etkin, çok yönlü vizyoner ve insani diplomasiye önemli roller düşmektedir. Bugün de doğumuzda kuzeyimizde devam eden krizlere rağmen istikrar sağlamak için çaba sarf ediyoruz. Kalıcı ve kapsamlı barış için yılmadan çalışmaya devam edeceğiz. İngilizce, Fransızca, Almanca dışında dil bilen kariyer memurlarımız arttı. 10 yıl sonra Arap ülkelerindeki diplomatlarımızın tamamını Arapça bilen diplomatlarımız arasından seçebileceğiz.
  Avrupa kurumları ile bütünleşme sürecimizi kararlılıkla sürdürüyoruz. Avrupalı dostlarımızın hatalı yaklaşımlar içinde olduğunu, bunun haksız uygulamalara yol açtığını görüyoruz. Vizesiz Avrupa için AB Bakanlığı ile yakın çalışma içindeyiz. Dünyada değişim yaşanırken dışarıdan izleme lüksümüz yok. İçinden geçmekte olduğumuz dönemi doğru yorumlamak için sormamız gereken sorular var. Ekonomisini yeniden rayına oturtmaya çalışan ABD’nin, Çin ve Küba ile ilişkilerini nasıl yorumlamalıyız? Petrol fiyatlarındaki dalgalanmalar, dünya ekonomisini nereye götürecek? Arap halklarının özgürlük hareketi nasıl neticelenecek?

  İSTANBUL 2. ŞEHİR

  Devlet arşivimiz Dışişleri Bakanlığımıza emanet edilmiştir. Arşiv otomasyon projesini başlattık. 65 milyon sayfanın 3 yıl içinde elektronik ortama aktarılmasını planlıyoruz. 134 büyükelçilik, 81 başkonsolosluk 12 daimi temsilcilik, 1 ticaret ofisi ile dünyanın en yaygın temsilciliği olan 6’ncı ülkesiyiz. İstanbul, New York’tan sonra dünyada en çok başkonsolosluğun bulunduğu 2’nci şehir haline geldi.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı