Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Dünya’da Mars ortamı

  Hürriyet Haber
  06 Eylül 2000 - 00:00Son Güncelleme : 06 Eylül 2000 - 00:01

  Araştırmacılar, Kanada'nın kuzeyinde, Mars'ın yüzeyine çok benzeyen bir adada, kızıl gezegende yaşamayı test edecekler. Büyük bir konserve kutusunu andıran aluminyum konteynerde yaşayacak olan katılımcılar, tıpkı Mars'ta yaşıyormuş gibi davranacak, serada meyve sebze yetiştirecek, astronot kıyafetiyle dışarı çıkacak, uzay aracıyla etrafta inceleme yapacak.

  MARS'ta yaşama deneyi, Kanada buzullarındaki Devon Adası'nda yapılacak. Devon Adası, atmosferi dışında Kızıl gezegenle büyük benzerlik taşıyor. Adanın yüzeyi irili ufaklı taşlarla kaplı ve tıpkı Mars çöllerini andırıyor. Gece de hava sıcaklıkları Mars'taki gibi -60 dereceye kadar düşüyor. Tek farklılık ise atmosfer. Mars atmosferi, dünyanınkinden 100 kez daha ince ve yüzde 95 oranında karbondioksit ihtiva ediyor.

  SENEYE AÇILIYOR

  Mars modülleri, geçtiğimiz haftalarda paraşütle adaya indirildi. Modüller, 20 km genişliğindeki Houghton kraterinde monte edilmeye başlandı. Birkaç hafta içinde Mars Araştırma İstasyonu'nun ikamete hazır olması bekleniyor. Ancak araştırmacılar, gelecek yıl, konteynerde yaşamaya başlayacak. 10 metre yüksekliğinde ve 8 metre çapındaki, 6 kişilik modül, yatak odası ve çalışma modüllerinden oluşacak. 2002 yılında araştırma merkezine, bir sera eklenecek. Burada araştırmacılar kendi sebze ve meyvelerini yetiştirmeye çalışacak. 2003 yılında ise çöpleri yeniden dönüştürecek bir sistemin, modüle ilave edilmesi planlanıyor. Bu canlandırma örneğinde, araştırmacılar Mars'ta yaşamak için gerekli şartları belirlemeye çalışacak.

  MARS’A YOLCULUK

  Araştırmacılar, deney sırasında tıpkı Mars'taymış gibi davranacak. Bu nedenle dışarı çıktıklarında astronot kıyafeti giyecekler. Etrafta inceleme yapmak için özel olarak tasarlanmış arazi aracından yararlanacaklar.

  Proje, 3 binin üzerinde üyesi bulunan Mars Derneği tarafından finanse ediliyor. Mars Derneği, Avrupa uzay dairesi ESA ve Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA ile birlikte gelecek 10 yıl içinde güneş sisteminin dördüncü gezegeni olan Mars'a insanlı uzay aracı yollamayı planlıyor.

  Mars Derneği Başkanı Robert Zubrin, bu projeyle Mars'ta insan kolonileri kurulması için ilk adımın atılmış olacağını ve 100 yıl sonra Mars'ta yeni bir medeniyet kurulabileceğini söylüyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı