KIRŞEHİR HABERLERİ

Dünya Cüzzam Günü

AA / Tuğba Yardımcı
28.01.2015 - 16:07Son Güncelleme :

- Türkiye'de kayıtlı lepralı hasta sayısının yaklaşık bin 139 olduğu bildirildi

YEREL HABERLER KIRŞEHİR

AA / Tuğba Yardımcı

KIRŞEHİR (AA) - Türkiye'de kayıtlı lepralı (cüzzamlı) hasta sayısının yaklaşık bin 139 olduğu bildirildi.

Valilik Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, ocak ayının son pazar gününün Dünya Cüzam Günü olarak kabul edildiği belirtilerek, bu hafta boyunca kamuoyunun hastalık hakkında bilgilendirilmesi amacıyla çeşitli faaliyetler gerçekleştirildiği ifade edildi.

Lepranın tanısının kolay, tedavisinin kesin, erken tanı konduğunda önlenebilir bir hastalık olduğu vurgulanan açıklamada, dünyanın geri kalmış ülkelerinde açlık, yoksulluk, yaşam ve temizlik koşullarının kötülüğü, sağlık hizmetlerinden yeterince yararlanamama, iyi beslenememe, doğurganlık hızının yüksek oluşu, iç savaşlar ve sürekli göçler gibi nedenlerle hastalığın kökünün kazınamadığına işaret edildi.

Açıklamada, Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre, dünyada her yıl yaklaşık 200 bin yeni lepra vakasının tedaviye alındığına dikkat çekilerek, şunlar kaydedildi:

"Lepraya bağlı olarak çeşitli sekel ve sakatlıklar bırakabilen komplikasyonlar gelişmektedir. Etkin tanı ve tedavi yöntemleri sayesinde, günümüzde lepraya bağlı ağır sekeller önlenebilmektedir. Ülkemizde kayıtlı lepralı hasta sayısı kümülatif olarak yaklaşık bin 139'dur. Yıllık olarak yeni tespit edilen hasta ortalama 1 ile 5 vakadır. 2013 yılında 1 vaka tespit edilmiştir. Lepralı hastalarla ilgili her türlü izleme ve değerlendirmeler hastaların yaşadıkları ildeki sağlık kuruluşlarınca yürütülmektedir."

Hastaların tedavi giderlerinin Sağlık Bakanlığınca ücretsiz karşılandığı belirtilen açıklamada, lepranın toplumda görülme sıklığı 10 binde bir vakanın altına indiği için artık Türkiye'de halk sağlığı problemi olmaktan çıktığı vurgulandı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kırşehir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kırşehir ilinden Dünya Cüzzam Günü hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Ocak 2015 tarihinde saat 16 07’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Dünya Cüzzam Günü haberi güncellenecektir.

KIRŞEHİR İLÇELERİ

KIRŞEHİR NAMAZ VAKİTLERİ

16 Aralık 2017, Cumartesi
 • İmsak
  06:04
 • Guneş
  07:49
 • Öğle
  12:50
 • İkindi
  15:15
 • Akşam
  17:30
 • Yatsı
  19:04
Sayfa Başı