Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Dünya Cimbom'u konuşuyor

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Kazakistan'dan Avustralya'ya

Galatasaray'ın tarihi UEFA zaferi, yalnız Türkiye'de değil, tüm dünyada büyük yankı buldu. Dünyanın değişik ülkelerinde yaşayan Türkler, maça büyük ilgi gösterdiler. Almanya, Makedonya, Macaristan, Avustralya gibi ülkelerde yaşayan Türkler, maçın bitimiyle sokaklara döküldüler. Rusya, İtalya, Belçika gibi ülkelerin sporseverleri de Galatasaray-Arsenal final maçını izlemeyi tercih etti.

Rusya

İntikamımızı Türkler aldı

Cimbom'un zaferi, tüm dünyada olduğu gibi kuzey komşumuz Rusya'da da büyük ilgi çekti. Yüzbinlerce Rus maçı naklen yayınlayan ORT televizyonu ekranları karşısına geçerek 120 dakikayı tıpkı bir Galatasaraylı gibi heyecana izledi. Karşılaşmanın kritik anlarında Rus spiker, kendisini tutamayarak ‘‘Böyle UEFA finali görülmemiştir’’ demek zorunda kaldı. Cimbom'un penaltılarda kupayı kazandığı an Rusya'da büyük heyecana yol açtı. Ruslar ‘‘Galatasaray İngilizlerden bizim de intikamımızı aldı’’ demeye başladı. UEFA eleme maçlarında Galatasaray'ın yarı finalde devirdiği İngiliz Leeds takımı Rusları devre dışı bırakmıştı.

Kıbrıs Kimse işe gitmedi

Galatasaray'ın tarihi zaferi Kıbrıs'ı uykusuz bıraktı. Zaferi sevinç gösterileriyle kutlayan Kıbrıslılar, sabaha kadar uyumadı. Kıbrıslıların coşkusuna, adada bulunan turist ve 15 bine yakın öğrencinin sevinci de eklenince meydanlarda bayram havası esti. Kutlamaların bitmesinden sonra Kıbrıs ıssız bir adaya dönüştü. Dükkanlar geç açıldı, birçok kişi işe gitmedi. KKTC'de yayımlanan gazeteler ‘‘Türkün en mutlu günü, UEFA'ya Aslan Pençesi’’ manşetleriyle çıktı. Galatasaray'ın başarısı Güney Kıbrıs'ta da büyük yankı uyandırdı. Rum Radyosu, tarihte ilk kez bir Türk takımının UEFA Kupası'nı aldığını duyurdu.

Macaristan

Türkler sokaklarda

Final maçını 125 ülke televizyonu canlı yayınladı, Macaristan devlet kanalı MTV 1 ise, kupa törenine dek yayınını uzattı ve futbolcuların sevinç gösterilerini de izleyicilerine aktardı. Karşılaşmayı anlatan Macar spiker, baştan sona kadar Galatasaray'ın finale çıkmasının sürpriz olmadığını, bunun en büyük göstergesinin de buraya kadar hiç yenilmeden ve Avrupa'nın büyük takımlarını yenerek gelmesininin olduğu yorumunu yaptı. Spiker, Hagi'den ‘‘Karpatlar'ın Maradonası’’ Hakan Şükür'den de ‘‘Boğaz'ın Boğası’’ diye söz etti. Başkent Budapeşte'de yaşayan 200'e yakın Türk vatandaşı ise, maçın hemen ardından konvoylarla Budapeşte caddelerinde sevinç gösterileri yaptılar.

Yunanistan

Danimarka paşaları

Galatasaray'ın zaferi, Yunanistan'da Batı Trakyalı Türkleri sokağa dökerken, Yunan basınında da geniş yer buldu. Fatih Terim'in UEFA Kupası'nı havaya kaldırışını ekranlardan izleyen Batı Trakyalı Türkler, Gümülcine ve İskeçe'yi bayram yerine çevirdiler. Ellerinde Galatasaray ve Türk bayraklarıyla konvoylar oluşturarak kent sokaklarına dağılan Türkler, sabahın erken saatlerine dek süren kutlamalarını Gümülcine Galatasaraylılar Lokali önünde düzenlenen havaifişek gösterisiyle de süslediler. Yunan basını, Galatasaray'ın Türk futboluna en büyük ödülü verdiği yorumunu yaptı. Elefteros Tipos Gazetesi ‘‘Danimarka Paşaları’’ diye başlık attı.

Hollanda

Binlerce Türk meydanlarda

Karşılaşmanın sona ermesinin hemen ardından, çeşitli kentlerde binlerce Türk sokaklara dökülerek, eğlence havasında kutlamalar gerçekleştirdiler. Rotterdam'da, trafiğin tıkanacağı gerekçesiyle polisin önceden önlem almasına karşın, Hofplein Alanı'nda 10 bine yakın Türk bir araya gelerek sevinç gösterilerinde bulundu. Amsterdam'ın tarihi Dam ve Mercatorplein alanlarında da binlerce Türk,maçın bitiminden sonra, ellerinde Türk bayrakları ve Galatasaray flamalarıyla biraraya gelerek gece geç saatlere dek eğlendiler.

Avustralya

Uyumadan maçı beklediler

Galatasaray'ın UEFA Kupasışampiyonluğu, Avustralya'daki Türkler arasında da büyük sevinç yarattı. Maç, yerel saatle perşembe günü sabaha karşı 04.45'de başlamasına karşın Türkler ayaktaydı. Ülkenin özellikle büyük kentlerinde salonları kiralayan binlerce Türk vatandaşı, coşku içinde büyük ekranların önünde yerini aldı. Avustralya'da bir Türk takımının maçı ilk kez televizyondan canlı olarak yayınlanmasına karşın, Türkler coşkuyu hep birlikte yaşamak için bir arada olmayı tercih ettiler. Bayrak, eşorfman, flama ve formalarla bu yerlere akın eden Türkler, uykusuz kalmanın karşılığını fazlasıyla aldılar.

Belçika

Brüksel felç oldu

Galatasaray'ın, UEFA Kupası'nı almasından birkaç dakika sonra Belçika'nın başkenti Brüksel'in trafiği de adeta felç oldu. Binlerce taşıtla sokaklara dökülen Belçika'da yaşayan Türkler, Brüksel'in ünlü Grand Place Meydanı'nda buluştular. Sevinçli sporseverler arasında çok sayıda Belçikalının da bulunduğu dikkati çekti.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler