GAZİANTEP HABERLERİ

Dünya belediye başkanları Gaziantep'te toplanıyor

DHA
17.04.2016 - 13:20Son Güncelleme :
DHA

GAZİANTEP, (DHA) - GAZİANTEP Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde, Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı'nın 5'inci kongresi salı günü Gaziantep'te yapılacak.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, bu önemli etkinlikle birlikte, UCLG-MEWA Sosyal İçerme Komitesi'nin birinci toplantısı ve Göç, Kültür ve Gastronomi Zirvesi'nin de düzenleneceğini bildirdi. Her 3 yılda bir gerçekleştirilen UCLG-MEWA Kongresi'nin MEWA bölgesindeki yerel yönetimlerin kapsayıcı ve sürdürülebilir kalkınmadaki rollerinin önemi üzerine farkındalığı arttırmada önemli bir fırsat olduğuna dikkati çeken Şahin, şöyle devam etti:

"Bu çerçevede, 19 Nisan 2016 tarihinde gerçekleştirilecek olan UCLG-MEWA Kongresi sonrasında toplanacak olan UCLG-MEWA Sosyal İçerme Komitesi ve UCLG-MEWA Cinsiyet Eşitliği Komitesi ilk toplantılarını gerçekleştirecek ve üyelerimiz arasından komite başkan ve eş-başkanları seçilecektir. Aynı zamanda, UCLG-MEWA'nın sosyal içerme ve toplumsal cinsiyet eşitliği konularında 2017 yılına kadar takip edeceği gündemi ve faaliyet programı belirlenecek ve UCLG-MEWA bölgesindeki yerel yönetimlerin en iyi uygulamaları da bu toplantılar çerçevesinde görüşülecektir."

Etkinliğin ikinci gününde ise UCLG-MEWA Göç, Kültür ve Gastronomi Zirvesi'nin gerçekleştirileceğini bildiren Şahin, MEWA bölgesinin zenginliklerine ve zorluklarına odaklanacak olan bu zirvenin dört oturumdan oluştuğunu aktardı.

İlk iki oturumun göç başlığı altında Suriyeli göçmen akını ile mücadele eden belediyeler için çok aktörlü işbirliği ve finansman fırsatlarına odaklanacağını ve Suriyeli göçmen krizini, göç yönetimi açısından ele alacağını dile getiren Şahin, öğleden sonra ise MEWA bölgesindeki şehirlerde kültür ve gastronomi konularının ele alınacağını vurgulayarak, "Bin yıllık kültürü ile tanınan İpek Yolu üzerindeki bu kadim şehir, yıllar boyunca zengin kültürel alışverişe tanık olmuş ve dünyaca tanınan bir gastronomik kültürün taşıyıcısı olmuştur. Bugün, şehrin bu zenginliği UNESCO'nun dikkatini çekmiş ve şehir gastronomi dalında UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı'na dahil edilmiştir. Habitat III'e doğru çalışmalarımıza yön verecek olan bu etkinlik ile birlikte Gaziantep dünya şehirleri arasında daha da önem kazanacak" diye konuştu.

Kongreye 14 ülkeden yaklaşık 50 belediye başkanı ile 160 yabancı temsilci katılacağı kaydedildi.

FOTOĞRAFLI

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Gaziantep haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Gaziantep ilinden Dünya belediye başkanları Gaziantep'te toplanıyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 17 Nisan 2016 tarihinde saat 13 20’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Dünya belediye başkanları Gaziantep'te toplanıyor haberi güncellenecektir.

  GAZİANTEP NAMAZ VAKİTLERİ
  23 Ekim 2017, Pazartesi
  • İmsak
   05:03
  • Guneş
   06:38
  • Öğle
   12:25
  • İkindi
   15:28
  • Akşam
   17:52
  • Yatsı
   19:16
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı