Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Dünya basınından manşetler- 6 Aralık

  Planet/Ekonet
  06.12.2009 - 11:16 | Son Güncelleme: 06.12.2009 - 13:02

  İşte dünyanın önde gelen basın organlarının politika ve ekonomi alanında bugünkü manşetleri ve öne çıkardıkları haberler:

  --Erdoğan, Obama ile Kürt sorunu ve Afganistan hakkında konuşacak (AFP)

  Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Pazartesi günü ABD Başkanı Barack Obama ile yapacağı görüşmede, NATO’nun Afganistan savaşına vereceği destek ve Ankara’nın Irak’ta konuşlanan PKK’lıları bastırma konusundaki çabaları üzerine odaklanması bekleniyor.

   

  Bununla birlikte, Erdoğan’ın desteklediği ve Türkiye’nin batılı müttefiklerinin canını sıkan İran’ın nükleer programının da iki liderin gündeminde olması bekleniyor.

   

  --Türkiye, Öcalan’ı ziyaret etmeleri için işkence karşıtı grubu davet etti

  Türkiye, Dışişleri Bakanlığı’nın yaptığı açıklamayla terör örgütü PKK’nın hapisteki lideri Abdullah Öcalan konusunda kendini bir kez daha savundu ve Öcalan’ın yeni hücresini ziyaret etmesi için Avrupa Birliği’nin işkence karşıtı grubunu ülkeye davet ettiğini açıkladı.

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal"> 

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">YNET NEWS:

  Ben-Eliezer: İsrail-Türkiye ilişkisi rayına oturdu

  Yakın zamanda Erdoğan ile Netanyahu’nun görüşmesini umut eden İsrail’in Sanayi, Ticaret ve Çalışma Bakanı Binyamin Ben-Eliezer, Cumartesi günü yaptığı açıklamada, yaşanan son krizden sonra iki ülke arasındaki ilişkinin rayına oturduğunu dile getirdi.

   

  Ben-Eliezer aynı zamanda, Türkiye’nin Suriye ile İsrail arasında arabuluculuk yapabileceğini de belirtti.

   

   

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">JERUSALEM POST

  --Türkiye yeniden arabulucu rolüne soyunacak

  Üst düzey İsrailli yetkililer, Mısır'ın El Ahrama gazetesinde yayımalana Türkiye'nin 2010'un ilk yarısında, Suriye ile İsrail arasındaki dolaylı görüşmelerde yeniden arabulucu olma görevine başlayacağı haberine gölge düşürdü.

   

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">FRANKFURTER ALLGEMEINE ZEITUNG

  --Almanya'da enflasyon korkusu

  Alman Merkez Bankası baş ekonomisti Thomas Meyer, Alman ekonomisinin önümüzdeki yıllarda Avrupa Birliği'nin motoru işlevini göreceğini söyledi. Meyer, Almanya'da enflasyonun yüzde 5'lere doğru tırmanacağı uyarısını da yaptı. Başekonomist Meyer, Dubai ve Yunanistan gibi ülkelerin iflas etmesinin söz konusu olmadığını belirterek, borç yükü ağır olan ülkelerin benzer krizlerle karşılaşacağını dile getirdi.

   

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">DIE WELT

  --Polis ile göstericiler arasında çatışma

  Yunanistan'da 15 yaşındaki bir çocuğun polis tarafından öldürülmesinin yıldönümünde, göstericiler yine kamu binalarını işgal edip, Molotof kokteyl ve taş fırlattı. Uzmanlar, Yunanistan ekonomisinin de zor günler yaşadığına dikkat çekerek, aşırı güçlerin bunu fırsat bilerek ülkeyi kaosa sürüklemesinden endişe ediyor.

   

  DÜNYA BASINI

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">THE NEW YORK TIMES

  -- Obama yeni Afganistan stratejisini nasıl belirledi

  Obama’nın başkanlık tarihinin belki de en önemli günü, Afganistan’daki asker sayısını arttırmaya karar verdiği gün olabilir. Bu, ABD’nin kan kaybettiği bir savaşı lehine çevirebilecek oldukça riskli bir adım olarak dikkat çekiyor.

   

  --İtalya’da karar alındı ancak dava henüz kapanmadı

  Cumartesi gecesi, İtalyan mahkemesinin ABD’li üniversite öğrencisi Amanda Knox’u, İngiliz oda arkadaşı Meredith Kercher’i öldürmekle suçlanmasının ardından, ABD ile İtalya arasında tansiyon yükseldi.

   

  -- Morales başkanlık yolunda ilerliyor

  Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales’in bugünki seçimlerde yeniden seçilmesine kesin gözüyle bakılıyor

   

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">THE WALL STREET JOURNAL

  -- Romanya önemli bir seçimle karşı karşıya

  Romanyalı seçmenler bugünkü seçimlerde, iki aydır ekonomik değişiklikleri engelleyen ve uluslararası yardım programını erteleyen bir siyasi boşluğu doldurmaya çalışacak.

   

  -- ABD’nin istihdam verileri iyileşme umutlarını artırdı

  ABD’de işsizlik rakamlarının Kasım ayında yüzde 10’a gerilemesi, işsizlik rakamlarının daha fazla yükselmeyeceğine dair umutları artırdı.

   

  -- GM, yönetimini şekillendiriyor

  ABD’nin en büyük otomobil üreticilerinden General Motors’da, Fritz Henderson’ın görevden alınmasıyla boşalan başkanlık koltuğu Edward E. Whitacre Jr ile doldurulurken, yeni başkan göreve geldikten üç gün sonra şirketinin yeni yönetimini belirledi. 77 yaşındaki perakende sektörünün uzman ismi Robert Lutz şirketin pazarlama biriminin başına getirildi.

   

   

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">FINANCIAL TIMES

  -- BHP ve Rio, demir cevheri anlaşması imzaladı

  Dünyanın en büyük madencilik şirketlerinden, Avustralyalı BHP Biliton ve Rio Tinto,Batı Avustralya’daki demir cevheri operasyonlarını birleştirecek, 16 milyar dolarlık bir ortak girişim anlaşması imzaladı.

   

  --ABD son iki yılın en düşük işsizlik rakamlarını açıkladı

  Kasım ayında yüzde 10’a gerileyen ABD işsizlik oranı, iki yıl önce resesyona giren ekonomide açıklanan en düşük işsizlik oranı oldu. Bu gelişme, iş gücü piyasasının iyileşmeye başladığı yönünde umutların yeşermesini sağladı.

   

  --Mandelson, Cadbury için savaşıyor

  İngiltere Ticaret Bakanı Lord Peter Mandelson, ABD’nin gıda sektörünün dev şirketlerinden Kraft’ı, Cadbury için verdiği 10 milyar dolarlık teklifinden cayması durumunda, İngiltere hükümetinden sert itirazlarla karşılaşacağı konusunda uyardı.

   

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">HAARETZ

  --Fransız doktorlar geçtiğimiz hafta Şalit’i ziyaret etti

  Arap gazeteleri, Hamas’ın elinde tuttuğu İsrailli askerlerin Fransız doktorlar tarafından detaylı bir sağlık taramasından geçirildiğini yazdı.

   

   

  --Netanyahu, AB’nin Kudüs planını bozmaya çalışıyor

  Hem İsrail ve hem de Filistin Yönetimi, İsveç’in Kudüs’ü hem İsrail hem de Filistin başkenti olarak tanıma girişimi için Avrupa Birliği’nin dış işleri bakanlarıyla görüşüyor. İsveç’in bu önerisinin bugün Brüksel’de düzenlenecek ve AB üyelerinin dış işleri bakanlarının katılacağı toplantılarda tartışılması bekleniyor.

   

  -- İsrail başkent olarak Kudüs’ten vazgeçmeli

  Haaretz gazetesi köşe yazarlarından Yossi Melman, Kudüs’ün kutsallığının İsrail-Filistin arasındaki çatışmaların sonlanması ihtimalinin önüne geçtiğini dile getiriyor.

   

  EKONOMİ BASINI

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">BLOOMBERG

  -- Obama, demokratlara Sağlık Reformunu onaylatmanın yollarını arıyor

  ABD Başkanı Barack Obama, Senato’daki demokratlara sağlık reformu yasa tasarısını kabul ettirmek için baskı uygulama adına ABD Hükümet Meclisini ziyaret etmeyi planlıyor.

   

  -- ABD perakende satışları Kasım ayında da artmış olabilir

  Ekonomistler, ABD hükümetinin bu hafta içinde açıklayacağı resmi rakamlardan önce, ülkenin perakende satışlarının Kasım ayında da artarak,son dört ayda üçüncü kez artmış olabileceğini tahmin ediyor.

   

  -- İngiltere, bütçe açığını kapatmadan önce daha fazla harcama yapmalı

  İngiltere’nin Ulusal Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Enstitüsü, İngiltere hükümetinin, bütçe açığını yıllık 60 milyar sterline düşürmeden önce, önümüzdeki beş ay daha ekonomiye teşvik desteği sağlamaya devam etmesi gerektiğini belirtti.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı