Gündem Haberleri

  Dünya basınından manşetler - 5 Aralık

  Planet/Ekonet
  05.12.2009 - 10:51 | Son Güncelleme:

  İşte dünyanın önde gelen basın organlarının politika ve ekonomi alanında bugünkü manşetleri ve öne çıkardıkları haberler:

  --El Ahram: Türkiye, Suriye-İsrail ilişkilerinde arabulucu rolüne geri dönüyor (The Jerusalem Post)

  Mısır’ın El Ahram gazetesi İsrail-Suriye barış görüşmelerinin 2010 yılının ilk yarısında Türkiye’nin arabuluculuğuyla yeniden başlayacağını duyurdu.

   

  İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ve Dışişleri Bakanı Avigdor Liebermann geçen ay, “tarafsız” olmadığı gerekçesiyle Türkiye’yi arabulucu olarak istemediklerini söylemiş ve İsrailli yetkililerin bu rol için Fransa'yı düşündükleri açıklanmıştı.

   

  Ancak The Jerusalem Post, El Ahram gazetesine dayandırdığı haberinde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 22 Aralık’ta Şam’a gideceğini ve konuyu Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad ile görüşeceğini belirtti.  

   

  Habere göre, Erdoğan Esad’a İsrail’in tavrındaki değişikliği ve Tel Aviv'in barış görüşmelerinde Türkiye’nin arabuluculuğunu kabul ettiğini bildirecek.

   

  El Ahram’a konuşan Suriyeli bir diplomat,  görüşmelerin 2010’un ilk yarısında yeniden başlayacağını ve Türkiye’nin geçen kış İsrail'in Gazze operasyonu düzenlemesinin ardından bıraktığı arabuluculuk görevine devam edeceğini açıkladı.

   

  İsrail basını ise haberin doğrulatılamadığını bildirdi.

   

  DIŞ BASINDA TÜRKİYE

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">THE JERUSALEM POST

  --Türk lokumuna karşı şok terapisi

  Türkiye inatla İran’dan farklı olduğunu çünkü amacının Avrupa Birliğine üye olmak olduğunu söyledi durdu.Bu tatlı sözler Türk lokumu kadar lezzetli ve bağımlılık yapıcı. İlişkilerde İsrail Türkiye’ye silah ve güvenlik hizmetleri sağladığı bir çerçeve çizildi. Bu çerçevenin içinde Ankara ile İsrail’in şeker kaplı “stratejik ortaklığı” çıktı. Türkiye’nin İran olmayacağı yönündeki umutlar 2002 yılındaki seçim sonuçlarına rağmen değişmedi. Ne de olsa Türkiye stratejik bir müttefikti.

   

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">ASBAREZ NEWS

  --Erdoğan’ın ültimatom verdi, Obama protokolleri övdü

  Başkan Barack Obama Ermenistan-Türkiye protokollerini överek sürece destek vereceğini duyurdu. Bu açıklama Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Beyaz Saray’a verdiği Karabağ sorunu çözülmeden normalleşme sürecinin yaşanmayacağı yönündeki ültimatomun hemen ardından geldi.

   

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">THE ARMENIAN WEEKLY

  --Erdoğan Obama-Biden yönetimini sessizliğe hapsetmek istiyor

  Erdoğan-Obama toplantısına günler kala, Amerikan Ulusal Ermeni Komitesi, Ankara’nın, Obama yönetiminin sözde “soykırım” iddialarını dile getirmesine engel olma çabalarından duyduğu kaygıları dile getirdi

   

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">AMM.COM

  --Demir hurdası üreticileri Türkiye’yi bekliyor

  ABD’li demir hurdası ihracatçıları Türk çelik üreticilerinin ürün alımına hazır.

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal"> 

  DÜNYA BASINI

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">THE NEW YORK TIMES

  --Irak’taki asker artırma planlarıyla benzerlikler Afganistan’daki risklerin üzerini örtüyor

  Başkan Barack Obama Irak’taki asker artırımının işe yaramasını sağlayan koşulların Afganistan’da olmadığı uyarıları arasında yeni stratejisine doğru yürüyor. Ancak elbette iki durum arasında bazı benzerlikler de yok değil.

   

  --Bloomberg sera gazlarının kısıtlanması konusundaki plandan vazgeçti

  Bina sahiplerinden gelen muhalefetin ardından New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg sera gazlarının salınımının kısıtlanması için bu güne kadar yapılmış en kapsamlı planı gündeminden düşürdü.

   

  --Obama ziyaretinin tarihini ilkim konferansının son gününe değiştirdi

  Beyaz Saray, Başkan’ın Kopenhag toplantısının sonunda daha büyük bir etkisinin olacağına inandığını bildirdi.

   

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">THE WALL STREET JOURNAL

  --Kumarbaz kayıpları için kumarhaneyi suçladı

  Terrance Watanabe 2007 yılında kumarda neredeyse 127 milyon dolar kaybetti. Bugün Watanabe ve Harrah kumarhanesi, Watanabe’nin kayıplarında kumarhanenin de sorumluluğu olup olmadığının kavgasını ediyor.

   

  --Düzenleme kurumları AmTrust Bankası’nın fişini çekiyor

  Federal düzenleme kurumları yerel politikacıların hükümetle ikinci şans için sözleşmesinin ardından Cleveland bankası AmTrust’a el koydu.

   

  --Chavez üç bankaya daha el koydu

  Venezuela ülkedeki üç bankaya daha el koydu. Bu durum ülkenin bankacılık sistemi için yeni bir tehdit oldu.

   

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">FINANCIAL TIMES

  --Obama Kopenhag’dan çıkacak bir anlaşma adına ümitleri yeşertti

  İklim değişikliği üzerine yapılacak bir küresel anlaşmaya yönelik ümitler Cuma akşamı ABD Başkanı Barack Obama’nın gelecek hafta başlayacak olan Kopenhag zirvesinin pazarlık aşamalarına katılacağını açıklaması ile ciddi derecede arttı.

   

  --ABD istihdam verileri ekonomik toparlanma adına ümit veriyor

  İki sene önce başlayan gerileme sürecinden bu yana dikkat çekici bir gelişme ile ABD işsizlik oranının Kasım ayında tekrar yüzde 10’a düşmesi istihdam piyasasının iyileşmeye başladığına dair sinyaller verdi.

   

  --GM başkanı büyük değişimi başlattı

  General Motors, Fritz Henderson’un tepe yöneticisi görevinden alınmasından sadece üç gün sonra yönetici kadrosunda değişikliğe gitti.  

   

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">HAARETZ

  --ABD’li yetkililerden İran açıklaması

  ABD’li yetkililer Başkan Obama’nın Ocak ayına İran yaptırımları için daha çok mücadele vereceğini açıkladı. Bir yetkili İran üzerine uygulanacak olan yaptırımların dünya petrol piyasaları ile İran halkını nasıl etkileyeceği hususunda şüpheler olduğunu belirtti.

   

  --Saeb Erekat: Şalit değiş tokuşu ile El Fetih-Hamas ayrılığını birbirine karıştırmayın

  Filistin baş müzakerecisi Saib Erekat, anlaşmanın “ulusal talep” olduğunu ve arabulucuların Hamas’ın taleplerini sonlandırmasını istediğini belirtti.

   

  --Netanyahu konut inşaatlarını denetlemek için ekip oluşturdu

  İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, Ehud Barak ve Menahem Begin’in de katılacağı ekibin yerleşim inşaatlarının dondurulmasından önceki resmi bekleme süresi boyunca yerleşimcilere yardımcı olacaklarını belirtti.  

   

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">BLOOMBERG

  --Timothy Geithner’den Goldman Sachs açıklaması

  ABD Hazine Bakan Timothy Geithner Goldman Sachs’ın ekonomik krizi ABD hükümetinin yardımı olmadan atlatmış olabilecekleri ve diğer Wall Street şirketlerinin bu sene içinde prim dağıtırken biraz tutumlu olmaları gerektiği yönündeki açıklamalarını reddetti.

   

  --ABD maaş bordrosu sürprizini tahmin eden ekonomistler yeni iş imkânları peşinde

  Kasım ayı içinde ABD istihdam piyasasının gelişim göstereceğini belirten ekonomistler şimdi yeni iş imkanlarının kapıda olduğunu ve dikiz aynasından da görülebildiklerini belirtiyor.

   

  --Hershey, Cadbury satışı için Nestle ile iletişimde olduğunu açıkladı

  Taraflara yakın kaynaklar Cadbury Plc şirketi için olası teklif ihtimallerini değerlendiren Hershey şirketinin Nestle SA ile görüşmelerde bulunduğu belirtildi.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı