Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Dünya basınından manşetler- 28 Kasım

  Planet/Ekonet
  28.11.2009 - 10:43 | Son Güncelleme: 28.11.2009 - 12:35

  İşte dünyanın önde gelen basın organlarının politika ve ekonomi alanında bugünkü manşetleri ve öne çıkardıkları haberler:

   

  --'Çin malı' kampanyası (MARKETWATCH)

   

  Küresel ticaretin son yıllarda aldığı biçimde büyük rolü olan Çin, ülkesinde üretilen ürünlere yönelik 'kalitesi' düşük algısını kırmak için uluslararası çapta bir reklam kampanyasına başladı.

   

  Çin Ticaret Bakanlığı ve DBB reklam ajansı tarafından yayına hazırlanan ve CNN gibi uluslararası kanallarda gösterimine başlanan reklamda, çeşitli ürünlerin üzerine 'Çin Malı' yazısı ile bu malın üretiminde dünyanın diğer ülkelerinden alınan uzmanlığı gösteren etiketler sergileniyor.

   

  İlk olarak 2008 yılında yayınlanması düşünülen reklam ülkede üretilen sütlerden kaynaklı Melamin skandalı'nın baş göstermesiyle ertelenmişti.

   

  Dünyada birçok büyük çaplı şirket üretim maliyetlerini rekabet edilebilir hale getirmek için Çin'de üretimi tercih ederken, bu ülkede kullanılan maddelerin sağlıksız olduğu, çevreye zarar verdiği ve çalışma koşullarının çok alt düzeyde olduğu ile ilgili endişeler bulunuyor.

   

   

  DIŞ BASINDA TÜRKİYE

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">FAMAGUSTA GAZETTE

  --Türkiye Kıbrıs tartışmasında baskıdan kurtuldu

  Lefkoşe’nin Rum tarafındaki politikacılar Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye’ye karşı tavır alınmasını engelleyen bir Avrupa Birliği Konseyi belgesini onaylamasının şokunu yaşıyor.

   

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">REUTERS

  --Eski first lady’nin giysileri Türkiye’nin yolculuğunu yansıtıyor

  İstanbul’daki sergilenen askılardaki gece elbiselerinden biri Türkiye’nin eski first lady’si Mevhibe İnönü’nün tarzının genç Türkiye Cumhuriyeti’nin imajını belirlemekte ne kadar etkili olduğunu gösteriyor.

   

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">NOUVELLES D’ARMENIE MAGAZINE

  --Türkiye ve İsrail yakın ilişkiler peşinde

  Türkiye ve İsrailli yetkililer Salı günü İsrail Sanayi ve Ticaret Bakan Binyamin Ben Eliezer’in Türkiye ziyareti sırasında ilişkilerin yeniden yakınlaşacağı mesajını verdi.

   

  DÜNYA BASINI

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">THE NEW YORK TIMES

  --Rusya ve Çin IAEA İran eleştirisini destekledi

  Obama yönetimi yetkilileri, Başkan’ın Rusya ve Çin’i kendi tarafına çekme çabalarının ardından Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’ndan (IAEA) gelen tepkiyi bir zafer olarak görüyor.

   

  --Afganistan Taliban’ı silahsızlandırmak için ikna ve istihdam yöntemlerini kullanıyor

  ABD sadece Taliban’ı silahsızlandırmayı değil aynı zamanda aşiret liderlerini çeşitli kalkınma projelerinde istihdam ederek desteklerini sağlamayı planlıyor.

   

  --Davetsiz çift Obama’yla görüştü, gizli servis özür diledi

  Meşhur olmak isteyen bir çiftin Beyaz Saray’da verilen yemeğe izinsiz girip Başkan’la görüşmeleri güvenlik açıklarının boyutlarının altını çizdi.

   

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">THE WASHINGTON POST

  --Dubai’deki kriz küresel piyasaları sarstı

  Dubai’nin problemleri, küresel durgunlukla karşı karşıya olan gelişmekte olan ülkelerdeki büyüyen borçların sonuçları hakkında yatırımcıları uyandırdı.

   

  --Afganlar ABD’nin kendilerine işkence ettiğini iddia etti

  İki genç gizli Bagram tutukevinde sert sorgu tekniklerine maruz kaldıklarını iddia etti.

   

  --1976’daki domuz gribinden alınacak dersler var mı?

  Uzmanlar 1976 yılında yaşanan domuz gribi benzeri salgın için üretilen aşının sonradan Guillain-Barr sendromuyla ilişkilendirilmesinin ardından bugün H1N1 aşısının yan etkilerini tartışıyor.

   

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">THE WALL STREET JOURNAL

  --Kriz özellikle özürlü çalışanları vurdu

  Kâr amacı gütmeyen bir kuruluşun mücadelesi ekonomik krizin genel olarak düşük istihdamdan muzdarip olan özürlü işçiler üzerindeki ağırlığının çok daha fazla olduğunu gösteriyor.

   

  --GM’in Saab’ı ilgi çekiyor

  General Motors’un Saab birimi Salı günü başka bir firmaya yapılacak satışın iptal edilmesinin ardından potansiyel alıcılardan ciddi ilgi çekiyor.

   

  --Kara Cuma ekonomiyi test ediyor

  Tüketiciler Cuma günü bir kez daha perakendecilere koştu ancak müşterilerin çoğunluğunun en ucuz mallara yönelmesi dikkat çekti.

   

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">FINANCIAL TIMES

  --Dubai’den gelen şok dalgası küresel piyasaları vurdu

  Dubai’nin en büyük kamu şirketlerinden birinin borçlarını askıya almasının yarattığı şokun artçı sarsıntıları Asya piyasalarında satışlara, Wall Street’te de büyük kayıplara sebep oldu.

   

  --ABD’li perakendeciler Kara Cuma’da kalabalıkların güçlü olduğunu bildirdi

  ABD’de müşteriler geleneksel Şükran Günü sonrası indirimleri için çarşılara koştu, ancak Wall Street’in geçen yıl Eylül’de yaşanan çöküşünden sonra yerleşen ruh halinin devam ettiği gözlendi.

   

  --Abu Dabi’nin küçük kardeşine destek vermesi bekleniyor

  Dubai’nin dev borç dağı geçtiğimiz yıl ülkeye çarptığından bu yana emirliğin pahalı projelerine milyarlarca dolar aktaran yatırımcılar yüzlerini Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkentine dönmeye başlamıştı.

   

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">THE GUARDIAN

  --İngiliz bankaları Dubai krizinden dolayı şaşkın

  HSBC ve RBS büyük kayıplardan endişe duyarken City acil sigorta peşinde.

   

  --Rusya’daki tren kazasında bomba şüphesi

  Raporlar yaşanan tren kazasında 22 kişinin öldüğünü 130 kişinin ise yaralandığını ifade ediyor.

   

  --Başbakan iklim acil durum fonunu duyurdu

  İngiltere Başbakanı Gordon Brown daha fakir ülkelere en kısa zamanda gönderilmesi için 800 milyon sterlin destek sözü verdi.

   

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">HAARETZ

  --Hugo Chavez: İsrail, Filistin halkını yok etmeyi planlıyor

  Venezuela Devlet Başkanı Chavez, Filistin Yönetimi lideri Mahmud Abbas’ın Netanyahu’nun yerleşimlerin durdurulması planına yönelik eleştirilerinin benzerini dile getirdi.

   

  --ABD: İran nükleer meydan okumanın sonuçlarıyla yüzleşecek

  Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı Rusya ve Çin’den gelen beklenmedik destekle, İran’ı nükleer santrallerini gizlediği için kınama kararı aldı.

   

  --Avrupa’da anti-Semitizm: Yeni önyargılar eski nefretleri körüklüyor

  Avrupa medyası Yahudi karşıtlığının varlığını inkar edip bu duyguları İslam korkusuna gömerek anti-Semitizmi destekliyor.

   

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">FRANKFURTER ALLGEMEINE ZEITUNG

  --Merkel'in kabinesine kadın dopingi

  Almanya Savunma Bakanı olduğu dönemde Afganistan'da sivillere yönelik saldırıyı bilmesine rağmen kamuoyuna açıklamayan Franz Josef Jung yeni kabinede yürüttüğü Çalışma Bakanlığı'ndan istifa etti. Merkel, Jung'un yerine Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Ursula von der Leyen'i getirdi. Merkel hükümetinde Aileden Sorumlu Devlet Bakanı ise Kristina Köhler oldu.

   

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">DIE WELT

  --Merkel ikinci döneme büyük darbe alarak başladı

  Başbakan Angela Merkel ikinci dönemine büyük bir darbe alarak başladı. Hükümeti kurmasının üzerinden daha bir ay geçmeden Çalışma Bakanı Franz Josef Jung istifa etmek zorunda kaldı. Merkel istifa eden bakanın yerine Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Ursula von der Leyen'i getirdi. Yeni Aileden Sorumlu Devlet Bakanı da 32 yaşındaki milletvekili Kristina Köhler oldu.

   

  EKONOMİ BASINI 

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">BLOOMBERG

  --Hindistan Dubai’nin borç erteleme planının kendi ekonomisine etkilerini inceliyor

  Dünya’da işçi dövizlerinin en çok toplandığı ülke olan Asya’nın en büyük üçüncü ekonomisi Hindistan’ın Merkez Bankası Direktörü Duvvuri Subbarao, Dubai’nin borçlarını ödemeyi erteleme planının kendilerini nasıl etkileyeceğini incelediklerini belirtti.

   

  --Fed’in faiz görünümü doları yene karşı 14 yılın en düşük seviyesine indirdi

  ABD Merkez Bankası’nın (Fed) daha zayıf bir dolara tahammül edilebileceğini açıklamasının ardından yatırımcıların yurtdışındaki daha kârlı ürünlere yatırım yapmasıyla dolar, yen karşısında Temmuz 1995’ten bu yana en düşük seviyesine geriledi.

   

  --Kara Cuma’da kitleler indirimli televizyonlara ve laptoplara yöneldi

  İndirimli televizyonlar, oyuncaklar ve bilgisayarlar bütçelerine dikkat eden müşterilerin dikkatini çekerken perakendeciler Kara Cuma günü “güçlü” bir alışveriş trafiği olduğunu bildirdi.

   

  CNBC

  --Dubai kaynaklı küresel satış dalgası hafifledi

  Dubai'den gelen borç erteleme haberi Cuma günü ikinci gününde de piyasalarda etkisini gösterse de yatırımcıların hisselerden kaçarak güvenli liman olarak gördükleri dolara yönelişinde yavaşlama görüldü.

   

  --Dubai yatırımcıları ürküttü ancak alım fırsatı da yaratabilir

  Dubai'den gelen kötü haberlere Cuma günü verilen ilk tepki hisselerde satış olarak ortaya çıksa da, birçok yatırımcı önemli kararlar almadan önce krizin açıklığa kavuşmasını bekliyor.

   

  --M.Stanley: Çin'deki hisse senedi balonu seneye patlayacak

  Morgan Stanley'in Asya Direktörü Jerry Lou yaptığı açıklamada, beklenenden daha yüksek gelen enflasyonun ekonomiye dair endişelerin yaşanmasına neden olduğu bir dönemde, piyasadaki aşırı likiditeyle Çin'de yaşanan hisse senedi balonun 2010 yılının ilk yarısında patlayacağını söyledi.

   

  CNNMONEY

  --Dubai ABD bankaları için dolaylı tehdit yaratıyor

  ABD'nin finans sektörü ile Dubai World'ün borçlarını ödeyememesinin yaratacağı risk arasında doğrudan bir bağlantı olmasa da Wall Street dolaylı zararlara uğrayabilir.

   

  --Kara Cuma kalabalığı harcamaya hazır

  Ucuz alışverişe aç olan birçok tüketici, Şükran Günü yemeğini bir kenara bırakarak, oyuncak, kaşmir kazak ve dizüstü bilgisayar alabilmek için uzun kuyruklar oluşturdu.

   

  -- Borsalar Dubai endişesi ile düştü

  Dubai World'ün borçlarını geri ödeme konusunda isteksiz davranması ile ilgili endişeler dünya genelinde borsaların değer kaybını da beraberinde getirdi.

   

  MARKETWATCH

  --ABD borsaları Dubai endişesiyle sert düştü

  ABD borsaları Kara Cuma alışverişinin yaşandığı yarım seanslık işlem gününde Dubai'den gelen borç ödeyememe haberi ile sert düştü. Endeksler buna rağmen kapanışta seans içinde gördükleri en düşük seviyelerin üzerinde kapattı. Dow Jones Sanayi Endeksi seans sonunda yüzde 1.5 düşerek 10 bin 309 puana geriledi.

   

  --Temel göstergeler petrolde çıkış mı gösteriyor?

  Bu dönemde altının parlaklığı yatırımcıların gözünü kamaştırsa da bazı uzmanlar 80 dolar direncinin kırılması durumunda petrolde yukarı yönde büyük potansiyel olduğu konusunda hem fikir.

   

  --'Çin malı' kampanyası

  Pekin, ülkede üretilen mallardaki 'kalitesiz' algısını yıkmak için uluslararası çapta bir reklam kampanyasına başlıyor.

   

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı