Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Dünya basınından manşetler- 27 Kasım

  Planet/Ekonet
  27 Kasım 2009 - 11:01Son Güncelleme : 27 Kasım 2009 - 11:07

  İşte dünyanın önde gelen basın organlarının politika ve ekonomi alanında bugünkü manşetleri ve öne çıkardıkları haberler:

   DIŞ BASINDA TÜRKİYE

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">AFP

  --Avrupa Birliği'den Türkiye’ye Kıbrıs baskısı

  Avrupa Birliği, Perşembe günü Türkiye’nin limanlarını Kıbrıs Rum Kesimi’ne açması gerektiğini dile getirdi. Avrupa Birliği liderleriyle Türk yetkililerin bir araya geleceği toplantıdan önce yapılan bu açıklama, Avrupa ile imzalayacağı ticaret anlaşmasının şartlarını kabul etmeyen Ankara hükümeti için baskı yaratabilir.

   

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">BBC NEWS

  Türkiye tutuklanan İran liderinin akıbetini tartışıyor

  Türk yetkililer, işkence gördüğü için ülkesinden kaçtığını söyleyen İranlı ateist lidere yönelik nasıl bir karar vermesi gerektiğini tartışıyor. İran’da Raelian hareketinin lideri Negar Azizmoradi, geçtiğimiz hafta Türkiye’ye sahte pasaport kullandığı için tutuklanmıştı. Azizmoradi’yi destekleyenler, İran’a gitmesi durumunda idam cezasına çarptırılacağını söylüyor.

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal"> 

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">XINHUA

  --AB, Türkiye’yi daha fazlası için zorluyor

  Avrupa Birliği, Türkiye’de yapılan görüşmelerde, AB üyeliğine giden süreçte daha fazla şey yapmaya zorladı. İsviçre Dışişleri Bakanı Carl Bildt, toplantıda AB’nin Türkiye’den limanlarını Güney Kıbrıs’a açma isteğini yeniden dile getirdi.

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal"> 

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">LLOYD’S LIST

  Avrupa Birliği’nin genişlemeden sorumlu komiseri Olli Rehn, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne girme çabalarının bir parçası olarak limanlarını Güney Kıbrıs’a açması gerektiğini dile getirdi.

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal"> 

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal"> 

  DÜNYA BASINI

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">THE NEW YORK TIMES

  --Afganistan’ın kuzeyinde baş gösteren Taliban sorunu

  ABD’li ve Afganistanlı yetkililerin sorun olarak görmedikleri Afganistan’ın kuzeyindeki Kunduz şehrinde, Taliban militanlarını yeniden ortaya çıkmaya başladı.

   

  --Çin de salınımlarını azaltmayı hedefliyor

  Çin hükümeti, dün yaptığı açıklamada, sera gazı salınımlarını 2020’ye kadar azaltmayı hedeflediklerini açıkladı. Bu açıklama, Obama yönetiminin ABD hükümeti için salınım azaltma hedeflerini belirlemesinden sonra geldi.

   

  --Ortadoğu’da barış görüşmelerine gölge düşüyor

  İsrail’in Batı Şeria’daki yerleşimleri 10 aylığına durdurma planına ve Filistinlilerin saldırılarının sona erdiği açıklamalarına rağmen, bölgede tansiyon yükseliyor gibi görünüyor.

   

   

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">THE WALL STREET JOURNAL

  --Dolar Yen karşısında değer kaybetti

  Dolar, 1995 yılının Temmuz ayından bu yana yen karşında 85 yen değer kaybetti. Japonya Maliye Bakanı Fukushiro Nukaga, düşüşün devam etmesi durumunda daha sert önlemler almayı planlıyor.

   

  --Japonya’da harcamalar zayıf, fiyatlar düşüyor

  Tokyo hükümeti yendeki dalgalanmayla boğuşurken, ülkede tüketici harcamaları azalırken, deflasyon sorunu ciddi boyutlara ulaşıyor.

   

  --İngiltere, bankaları zorluyor

  Walker İngiltere hükümetinin bankacılık denetleme biriminin başında olan Morgan Stanley’nin Kıdemli Danışmanı Sir David Walker’ın Perşembe günü yayımladığı bir rapor, risk denetimi ve hesap beyanatları konusunda çok daha sert kurallar getirilmesini istedi.

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal"> 

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal"> 

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">FINANCIAL TIMES

  --Avrupa Çin’i ticaret gerilemeleri konusunda uyardı

  Avrupa Ticaret Odası, Çin’in kapasitesinin çok üstüne çıkan sanayisi ile son birkaç ay içinde ucuz mallara yönelik bir eğilim oluştuğunu, bu durumun gelecek yıl Çin hükümetinin ticaret üzerinde korumacı politika izlemesine neden olabileceğini belirtti.

   

  --Euro Bölgesi’nde şirketler kredi almakta zorlanıyor

  Euro bölgesinde şirketlerin kredi almakta sorun yaşanması, gelecek hafta ekonomik kriz ile mücadelede yeni önlemler açıklayacak Avrupa Merkez Bankası için bir uyarı olarak görülüyor.

   

  -- Doğu Avrupalı çalışanların İngiltere ilgisi

  Geçen sene özellikle Polonyalı çalışanlarının büyük bir kısmını kaybeden İngiltere İçişleri Bakanlığı, bu sene işçilerin yeniden İngiltere’ye dönmeye başladıklarını belirtti.

   

   

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">HAARETZ

  --Yerleşimlerin durdurulmasına rağmen, İsrail 28 konuta onay verdi

  İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak, Perşembe günü İsrail Savunma Kuvvetleri’nden Batı Şeria’daki yerleşimleri 10 aylığına durdurmasını istedi ancak aynı zamanda bölgede 28 yeni binanın inşasına onay verdi.

   

  -- Hamas: Şalit anlaşmasında önemli bir ilerleme kaydedildi

  Arap medyası, Hamas liderinin yardımcısı Musa Abu Marzuk’un Perşembe günü Gilad Şalit anlaşmasında önemli bir ilerlemenin kaydedildiğini söylediğini belirtti.

   

  --Yerleşimciler, durdurma kararını engellemek için aylardır çalışıyor

  Ülkede yaşanan son gelişmeler, yerleşim için yeni bina inşasında büyük değişikliklerin yaşanmayacağını gösteriyor.

   

  EKONOMİ BASINI

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">BLOOMBERG

  --Japonya Avrupa ve ABD’ye kur için danışabilir

  Japonya Ekonomi Bakanı Hirohisa Fujii, yen’in dolar karşısında son 14 senenin en büyük değerine erişmesi üzerine Avrupalı ve ABD’li yetkililere danışabileceklerini açıkladı. Japonya doların Sony ve Toyota gibi şirketlerdeki birikimleri tehdit etmeye başlaması ile son 5 senede ilk kez yen satışına gidebilir.

   

  --Hitachi demiryolu piyasasında Fransa’ya sıçramak üzere

  Avrupa’daki müşterileri İngiltere ile kısıtlı olan Hitachi, 300 km hıza ulaşan mermi trenlerini Fransa’ya taşıyabilmek için ülkenin demiryolu devi TGV karşısında teklifte bulunacak.

   

  -- Yen dolar karşında 14 yıl sonra değer kazandı  

  Yenin dolar karşısında 14 yıl sonra değer kazanması, Japonya’nın ihracata bağımlı ekonomisinin büyük sıkıntılar yaşamasını engellemek için duruma müdahale edeceğine yönelik spekülasyonların ortaya çıkmasına neden oldu.

   

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı