Gündem Haberleri

  Dünya basınından manşetler - 19 Mayıs

  Planet /EkoNet
  19.05.2010 - 09:20 | Son Güncelleme:

  İşte dünyada günün öne çıkan manşetleri:

  DÜNYA BASINI

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">THE NEW YORK TIMES   

  --İntihar bombacısı NATO konvoyunu vurdu

  Afganistan’da NATO konvoyuna bomba yüklü araçla düzenlenen intihar saldırısı en az beş ABD askeri ve 12 sivilin ölümüne neden oldu. En az 47 kişi de yaralandı.

   

  --Tayland hükümeti barış teklifini reddetti   

  Hükümet yetkilileri Salı günü hükümet karşıtı protestocuların Bangkok’ta işgal ettikleri bölgeleri terk etmediği sürece müzakereye yanaşmayacağını belirtti.

     

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">THE WASHINGTON POST

  --Euro’nun düşüşü devam edebilir

  Bir zamanlar doların yanına yaklaşamadığı euro Pazartesi günü en düşük değerini gördü. Para biriminin değerindeki düşüş, Avrupalı liderler euro bölgesinde artan borç tansiyonunu kontrol etmeyi başarsa da sürebilir.

   

  --Baskın sivillerin hayatına mâl oldu

  Afganistan’ın Nangahar eyaletindeki Surkhod mahallesinde dün gece ABD ve Afgan özel güçleri tarafından düzenlenen gece baskınında en az dokuz Afgan erkek hayatını kaybetti. NATO operasyonu acımasız Taliban isyancıların sonunu getiren başarılı bir görev olarak tanımladı. Öldürülen kişilerin akrabaları ise yaşananların sivil katliamı olduğu görüşünde.

   

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">THE GUARDIAN

  --Tayland hükümeti barışı reddetti

  Tayland Başbakanı Abhisit Vejjajiva, ‘kırmızı gömlekliler'in hükümet karşıtı gösterileri sona ermedikçe, müzakere masasına oturmayacaklarını söyledi.

   

  --İngiltere’de kül bulutu ve grevin etkisi sürüyor

  Volkanik kül bulutunun neden olduğu yasakların hafifletilmesi ve mahkemenin British Airways kabin görevlilerinin grevini bloke etmesine rağmen, yolcular ertelenen ve iptal eden uçuşlar yüzünden zor anlar yaşıyor.

   

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">HAARETZ

  --Esad: Peres barış için İran’ı şart koştu

  Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ülkesinin ‘hem barış hem de savaş için hazır olduğunu’ belirtti ve İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres’in Rusya arabuluculuğunda yapılacak müzakereler için Suriye’nin İran’la bağlarını kesmesi gerektiğini belirttiğini söyledi.

   

  --İsrail Katar’ın teklifini reddetti

  Katar’ın Gazze’deki yeniden yapılanma projelerinde yer alabilmek için dündeme getirdiği İsrail ile diplomatik ilişkilerin yenilenmesi teklifi, Netanyahu hükümeti tarafından reddedildi.

   

  EKONOMİ BASINI

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">BLOOMBERG

  --Düzenleyiciler karmaşık işlemlerin borsaları sarstığını söylüyor

  ABD’de federal düzenleyici kurumların yayımladığı 6 Mayıs tarihli bir rapor, borsa yatırım fonlarının vadeli hisse senetleri satması gibi karmaşık işlemlerin, borsa kurallarını birbirine karıştırdığını ifade etti.

   

  --Borç krizinin talebi azaltacağı endişesi, emtia fiyatlarını azalttı

  Avrupa’daki borç krizinin daha da kötüye gidip, küresel ekonomik büyümeyi etkileyip, emtia fiyatlarını aşağı çekeceği korkusu, ham petrolün fiyatını son yedi ayın en düşük seviyesine çekerken, demir ve bakırın fiyatlarında büyük düşüşler görülmesine neden oldu.

   

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı